Triedna hodina. Argumentovať

Náčrt mimoškolských aktivít

Téma: "Hádka a zmierenie"

CIELE:

Pomôžte dieťaťu pochopiť jeho správanie a jeho význam pre ostatných;

Rozvíjať mentálne operácie: analýza, syntéza, zovšeobecňovanie, porovnávanie;

Pestovať úctu k spolužiakom, vytvárať medzi nimi dobré vzťahy.

Vznik UUD:

Osobné: Ukážte vzdelávací a kognitívny záujem o nový materiál, sebaanalýzu a sebakontrolu výsledku. Túžba byť tolerantný v ľudskej spoločnosti, udržiavať dobré vzťahy medzi spolužiakmi.

Regulačné: Určiť účel výchovno-vzdelávacej aktivity, plán plnenia úloh, prispôsobiť splnenie úlohy v súlade s plánom a vyhodnotiť splnenie úlohy.

Poznávacie: Byť schopný identifikovať charakteristiky správania v rôznych situáciách, analyzovať výsledky testov, byť schopný získať informácie z ďalších zdrojov, predstavovať problém a riešiť ho.

Komunikatívne: Vedieť pracovať v skupine, vyjednávať medzi sebou, zúčastňovať sa dialógu, kolektívnej diskusie, počúvať a chápať ostatných, zdôvodňovať svoj názor.

Vybavenie: počítač, projektor, testovací stôl, čipy pre každého žiaka, prezentácia, kartičky so situáciami.

Priebeh lekcie

Organizovanie času

Chlapci sa zhromaždili tu:

Na ľavej strane je priateľ a na pravej strane je priateľ.

Držme sa spolu za ruky

A usmejme sa na seba.

Daroval si mi úsmev, ja tebe. Teraz rozdajme úsmev všetkým hosťom.

Ahojte chalani. Volám sa Lyubov Nikolaevna. Vidím, že v tejto triede sú deti s veľmi milými očami, veľmi vážne, zodpovedné. Počas lekcie vás lepšie spoznáme. A dúfam, že náš rozhovor bude užitočný pre všetkých.

Na začiatok vám navrhujem pozrieť si úryvok z vašej obľúbenej karikatúry. (zobrazuje sa m-film).

Čo sa stalo medzi Little Bee a Milou?

Argumentovať.

Vyjadrenie problému a cieľov lekcie

-- ARGUMENT . (Toto slovo uverejňujem na nástenke). Čo je to za slovo? S akými slovami sa spája toto slovo?

So slovami: smútok, odpor, hrubosť, podvod, nespokojnosť, plač, hnev, nenávisť...

Aké pocity vo vás vyvolalo toto slovo?

Zhoršila sa mi nálada a bolo mi smutno.

Aké slovo nám podľa vás pomôže zdvihnúť náladu?

SVET. ZMIERENIE (Toto slovo uverejňujem na nástenke).

S akými slovami sa spája toto slovo?

Toto slovo je priateľom so slovami:priateľstvo, dôvera, úsmev, smiech, zábava, radosť..

Uhádli ste, o čom sa dnes budeme rozprávať?

Dnes si povieme, prečo sa ľudia hádajú a ako čo najrýchlejšie uzavrieť mier.

Hlavná časť

-- Chlapci, hádate sa s kamarátmi? Aký je dôvod vašich hádok? (Vyjadrenia detí sa počúvajú.) Je pre vás ťažké zastaviť sa v momente hádky alebo bitky? Potrebujete sa to naučiť? A kto by sa chcel nehádať vôbec? Naučme sa uskromniť sa.

A vzniká hádka, pretože každý sme iný. Máme iné postavy, odlišné sú aj pohľady a názory. Každý človek sa v hádke správa inak. Niekto sa hneď poddá, iný si stojí až do konca v domnení, že má pravdu a tretí chce nájsť pravdu.

Podľa toho, ako sa ľudia pri hádke správajú, existuje 5 typov. Chcete vedieť, aký ste typ?

Odpovedzte na testovacie otázky"Ako sa zvyčajne správate, keď sa pohádate?

Ak je pre vás to či ono správanie typické, za každé číslo odpovede, ktoré charakterizuje vaše správanie, dajte určitý počet bodov. Ak sa takto správate často – 3 body, občas – 2 body, zriedka – 1 bod

otázka: Ako sa zvyčajne správate v spore alebo konfliktnej situácii?

    Vyhrážam sa alebo bojujem.

    Snažím sa akceptovať pohľad nepriateľa a zaobchádzať s ním ako so svojím vlastným.

    Hľadám kompromisy.(prichádzam k dohode)

    Priznávam, že sa mýlim, aj keď tomu nemôžem úplne uveriť.

    Vyhýbam sa nepriateľovi.

    Prajem vám, aby ste dosiahli svoj cieľ bez ohľadu na to.

    Snažím sa prísť na to, s čím súhlasím a s čím absolútne nesúhlasím.

    Robím kompromis.

    vzdávam sa

    Zmeniť tému.

    Vytrvalo opakujem jednu myšlienku, kým nedosiahnem svoj cieľ.

    Snažím sa nájsť zdroj konfliktu, pochopiť, kde to všetko začalo.

    Trochu sa podvolím, a tým zatlačím na druhú stranu, aby urobila ústupky.

    Ponúkam pokoj.

    Snažím sa z toho robiť srandu.

Na palubovke: A (1,6,11); B(2,7,12); B(3,8,13); G(4,9,14); D(5;10;15)

1 skupina

2. skupina

3 skupina

4 skupina

5 skupina

Teraz spočítajte, v ktorom stĺpci máte viac bodov. Vyjdeme na dosku a pripevníme čipy do príslušného stĺpca. A tak v prvom stĺpci máme...

1.korytnačky – „odchádzajúce“ štýl. Vaše motto je „odíďte včas“. Snažíte sa nezhoršiť situáciu, nedoviesť konflikt do otvoreného stretu.

2. ŽRALOKY - Do poslednej chvíle stojíte na svojom a bránite si svoju pozíciu. Za každú cenu sa snažte vyhrať. Toto je typ človeka, vždy mám pravdu.

3. MIDDLES – „mäkký“ štýl. Svojou láskavosťou „zničíte“ svojho protivníka. Ochotne prijmete pohľad nepriateľa a opustíte svoj vlastný.

4. LÍŠKY – „kompromisný“ štýl. Už od začiatku ste pripravení na dohodu medzi stranami na základe vzájomných ústupkov.

5.SOVY - Toto je „demokratický“ štýl. Ste toho názoru, že vždy sa dá dohodnúť. hľadať riešenie, ktoré by uspokojilo obe strany.

DUrobme závery z testovania.

Po získaní výsledkov testu možno jeden z vás o sebe zistil niečo nové. Ale nemali by ste to brať ako niečo trvalé. To je dôvod zamyslieť sa a v budúcnosti zmeniť svoj uhol pohľadu a seba.

Zamyslite sa nad tým, aký druh hádky nastane, ak sa pohádajú dva žraloky alebo korytnačky?

Ale bez ohľadu na to, do akej skupiny patríme, musíme vedieť zvládať svoje emócie. Treba hľadať spôsoby, ako sa z hádky čo najrýchlejšie dostať.

Kto podľa vás urobí prvý krok k zmiereniu? (Múdry, silný, ten, kto si chce udržať priateľstvo).

Môžete sa hádať s kýmkoľvek - ak chcete! To nie je vôbec ťažké. Je oveľa ťažšie dosiahnuť mier. Napodiv, deťom sa to podarí ľahšie ako dospelým.

Pamätajte, aké slová zmierenia poznáte.(„Vymýšlaj, vymýšľaj, vymýšľaj a už nebojuj“, „Mier a priateľstvo - navždy, no, hádka - nikdy! ")

A napriek tomu niektoré deti vážne zažívajú hádky: rozčuľujú sa, plačú, strácajú chuť do jedla, zle spia. To môže viesť k nejakému druhu choroby, takže by ste sa mali snažiť vyhnúť hádkam. Ako to spraviť?

Diskutujte o konfliktnej situácii, navrhnite východisko z tejto situácie.

(Deti sedia v skupinách. Každá skupina dostane situáciu na papieri na diskusiu.)

Situácia 1

Lekcie sa skončili. Keď sa chystal ísť domov, Serjoža náhodou strčil Petyu kufríkom... Peťa zaútočil na Sergeja. Koniec koncov, otec učil, že musíte dávať drobné. Čo je správne urobiť? (Sergej by sa mal ospravedlniť, Peťa by si mala dať pauzu a prísť na to.)

Záznamy sa zobrazia na obrazovke

    Ak ste niekoho urazili, ospravedlňte sa.

situácia 2

Počas veľkej prestávky deti rozdávali spoločenské hry. Misha a Tolya si vybrali rovnakú hru. Nasledoval boj.

Čo je správne urobiť? (treba sa dohodnúť, kto bude hrať prvý a kto druhý.)

    Skúste sa v kontroverznej veci dohodnúť.

Situácia 3

Dali ste svoju knihu priateľovi, aby sa pripravil na vaše hodiny. Sľúbil, že to na druhý deň prinesie do školy. Ale nepriniesol, ospravedlnil sa a povedal, že zabudol. A túto knihu naozaj potrebujete. Čo by si robil? (toto by sa mi mohlo stať, odpustila by som mu).

3. Pokúste sa porozumieť tomu druhému tak, že sa postavíte na jeho miesto.

V jednom dobrom príbehu som čítal o dievčati Maruse, ktoré sa naučilo povedať si slovo „Stop!“ pred stratou nervov. Toto skutočne magické slovo ju zastavilo v neuvážených činoch a pomohlo jej udržiavať priateľské vzťahy s ostatnými. Pokúste sa zastaviť v čase. Naučte sa povedať si: "Prestaň!" - a môžete sa vyhnúť mnohým nepríjemným hádkam.

4. Naučte sa povedať si „Prestaň!“

Ak dôjde k hádke a konflikt nedokážete vyriešiť sami, môžete si na pomoc zavolať dospelého kamaráta. Môže to byť učiteľ, rodičia alebo autoritatívni študenti strednej školy.

Pri správnom vyriešení konfliktu prichádza pokoj, zábava, otvorenosť, radosť, uvoľnenie, pocit sily a sebavedomia.

A ak je osoba, ktorá je vedľa vás, iná ako vy, neznamená to, že je horší ako vy. Je jednoducho iný, so svojimi individuálnymi vlastnosťami, so svojimi silnými a slabými stránkami.

Teraz, aby sme sa lepšie spoznali, zahráme si hru „Vietor na to fúka...“

Učiteľ hovorí vetu: „Vietor naňho fúka...“

    ktorý má veľa priateľov.

    kto sa nerád háda.

    ktorý nie je hrubý k starším.

    ktorý sa často delí so svojimi súdruhmi o to, čo má.

    kto vie dávať komplimenty.

    ktorý nikdy nepomenuje.

    kto neklame.

    ktorý sa nehanbí ospravedlniť sa.

    kto vie rýchlo zabudnúť na urážku.

    kto vie, ako sa spriateliť.

    kto vie odpustiť

Deti, ktoré pripisujú túto frázu svojmu vlastnému účtu, idú k tabuli, zoradia sa do radu, držia sa za ruky a keď učiteľ vysloví ďalšiu frázu, spolu fúkajú a napodobňujú vietor.

Vidíte, aj napriek drobným nedostatkom sme každý svojím spôsobom milí, úctiví ľudia, ktorí vedia odpustiť priestupky.

Reflexia

Prečo sa musíme naučiť žiť bez hádok? kto to potrebuje?

Potrebujeme to my, naše rodiny, naša škola, naša krajina, celá naša planéta.

Ak sa naučíme žiť bez hádok v rodine, triede, škole...

Ak ľudia žijú bez hádok vo veľkých mestách a krajinách... určite budeme menej pravdepodobne počuť hrozné slová, ktoré sú teraz našim ušiam veľmi známe, ako napr.vojny, vraždy, terorizmus .

Dakujem za radu!

Tatiana Petuchová
Nehádajme sa! Divadelná scéna

Vchádza Denis a dve dievčatá

1. dievča - Denis, vieš kde je Sashka?

/Denis sa zamračí. ticho/

2. dievča - Denis, prečo mlčíš, kde je Sashka?

Denis / nahnevane / Neviem a nechcem vedieť!

1. dievča /prekvapené/ No, ste kamaráti!

Denis / namosúrene / A teraz všetkým poviem, že už nie som kamarát so Sashou!

dievčatá spolu: Dobre. Prečo!

Denis/nahnevane dupne nohou/A preto! Pochválil sa. že ten portrét je odo mňa

žrebovať o tri dni.

Dievčatá / obdivuhodne / o tri dni! Wow!

Denis / nahnevane / Predstavoval si seba ako umelca. pohol štetcom a vytvoril.

Tu som trpel! Umyl som si zuby. umyté,

Aj keď si na to spomeniem, bolí som si zuby dobrovoľne!/hrozí/

1. /zábava/ Wow! umyl si uši?

Denis. zatínam päste. odvrátil.

2. dievča / pokojne / Ak sa ti to nepáči, nepočúvaj.

Denis smutne mávne rukou - Neuveríš, v žiadnom prípade!

Mám módny účes. nosil námornícky oblek každý deň

Dal Sashe Snickers.

Posmievali ste sa dievčatám /opakovanie/?

Denis. povzdych – áno, dal. ale rozhodla som sa vydržať všetko.

Zatiaľ na portréte neuvidím námorníka.

Všetci pochodujú. skandovanie: mo-rya-ka-mo-rya-ka! mo-rya-určite!

Denis/smutný/márne som sníval. keď uvidíte svoj portrét, uveríte alebo nie,

Videl som sa takto!

dievčatá /prekvapivo/ Ktoré?

Denis /šepká do strany/ Môžete vystrašiť každého!

Dievčatá sa šibalsky usmievajú. opakovať - ​​strašiť niekoho?

Denis s mrzutosťou/ Výsledkom boli len pruhy, len pruhy z „námorníckeho obleku“

dievčatá/opakovať/ len pruhy z námorníckeho obleku.

Denis sa zamračí - takú urážku si neodpustím! Pomstím sa aj Sashke!

dievčatá spolu - ako?

Denis - pošlem mu list, nech si umyje tvár / ukazuje /

a nech si oblečie vestu

1. dievča - prečo?

Denis, pruhy sú širšie! Nakreslím Sašu

pomaly, asi štyri dni. Všetkým ukážem kresbu!

2. dievča / krúti hlavou / potom úplne sa pohádate.

a dobrých priateľov je málo. Bál som sa o teba.

1. dievča Nie je ľahké stať sa umelcom. Ak sa znova nahneváš, odpusť mu. je to pre neho také ťažké

a tu beží, naša Sashka.

Sashka - prepáč. môj priateľ, je to moja chyba, ver mi, a ja sám nie som šťastný. /natiahne ruku/

Denis / radostne / Samozrejme, sme priatelia. /objatia/

Všetci spolu - Priatelia nemôžete sa hádať!

Publikácie k téme:

Zábava venovaná 23. februáru „Zachováme vlasť, budeme slúžiť v armáde“ Zábava venovaná 23. februáru "Zachováme vlasť, budeme slúžiť v armáde." Cieľ: podporovať zmysel pre vlastenectvo a občianstvo.

Cieľ: podpora zdravého životného štýlu; vštepovať deťom zmysel pre úctu k ruskej armáde a lásku k vlasti; vytvorenie atmosféry zábavy.

Telesná výchova „Buďme zdraví! Buďme veselí!" Obsah programu: Edukačný: Rozvíjať motoriku detí: chôdza, beh. Vštepovať deťom kultúrne a hygienické normy.

Zhrnutie hernej lekcie na rozvoj reči „Uspejeme dobre a nebudeme zlí“ Cieľ: Vytvoriť u detí predstavu o morálnych normách správania: zhovievavosť, pravdivosť, spravodlivosť, ústretovosť. Úloha: Učiť.

GCD pomocou hernej situácie v skupine seniorov „Mali by sme sa pohádať? Cieľ: - rozvíjať vedomosti o adekvátnych spoločensky prijateľných spôsoboch riešenia konfliktných situácií, o priateľských vzťahoch a majetku.

Slávnostný voľný čas venovaný Dňu matiek a Dňu tolerancie: „Budeme spolu žiť v mieri, budeme milovať svoje mamy“ Cieľ: Rozvíjať mravné cítenie u detí prípravnej skupiny prostredníctvom hudobných a divadelných aktivít. Cez odnaučenie.

Projekt pre staršie deti „Budeme viac spievať, menej ochorieme“ Projekt pre deti seniorskej skupiny „Viac budeme spievať, menej ochorieme“. Projekt je dlhodobý (október-apríl). Účastníci projektu: pedagógovia.

Chlapci, vložili sme našu dušu do stránky. Ďakujem za to
že objavujete túto krásu. Ďakujem za inšpiráciu a naskakuje mi husia koža.
Pridajte sa k nám Facebook A V kontakte s

Šťastný vzťah je tvrdá práca, ktorá si vyžaduje úsilie oboch partnerov. Pre harmóniu je dôležité vzájomné porozumenie, rešpekt a vytváranie nových návykov. Ale niekedy milenci, bez toho, aby si to uvedomovali, robia chyby, ktoré môžu zničiť najsilnejší zväzok. Ak je vo vašom živote špeciálna osoba, ktorú milujete, dôverujte mu, menej sa poraďte s priateľmi a nezabúdajte na komplimenty.

Sme v tom webovej stránky Veríme v lásku, preto sme zhromaždili nebezpečné návyky vo vzťahoch - ak ich neurobíte, budete môcť zachovať harmóniu a posilniť spojenie dvoch sŕdc.

1. Úmyselne vo vás vyvoláva žiarlivosť

Z nejakého dôvodu sa všeobecne uznáva, že žiarlivosť je dôkazom silných citov. Niekedy môže žiarlivosť vzťah skutočne osviežiť a na chvíľu pomôže získať vytúženú náklonnosť, pozornosť a starostlivosť, no nevyrieši to všetky problémy, kvôli ktorým sa hra začala. Váš drahý môže na neškodné flirtovanie s iným mužom reagovať úplne inak, ako ste si predstavovali: nebude behať po kvety, ale navrhne ukončenie vzťahu.

  • V skutočnosti žiarlivosť nemá nič spoločné s láskou. Základom žiarlivosti je strach zo straty toho, čo milujete. Pričom dôvera je dôležitou podmienkou zdravých a pevných vzťahov.

2. Píšte správy s tipmi na sociálne siete

Na sociálnych sieťach by ste nemali zverejňovať psychologické citáty o problémoch vo vzťahoch, ktoré sú písané akoby bezdôvodne, ale v skutočnosti na konkrétnu osobu. Prečo nútiť svojho milovaného hádať niečo, o čom môžete hovoriť priamo?

  • Snažte sa vždy so svojím vyvoleným diskutovať o tom, čo vás znepokojuje v osobnom rozhovore, vyhýbajte sa sociálnym sieťam.

Niet divu, že psychológovia radia neprať špinavú bielizeň na verejnosti. Predovšetkým by ste sa mali mať na pozore pred priateľkami alebo priateľmi, ktorí sú pripravení poradiť nepretržite. Často vás svojimi radami môžu zviesť na zlú cestu a spôsobiť, že sa s vašou polovičkou len pohádate. Neustálym sťažovaním sa na svojho vyvoleného riskujete, že si o ňom vaši priatelia vytvoria negatívnu mienku, budú mať otázku, prečo ste stále spolu.

  • Tiež by ste nemali nadávať na verejnosti, najmä v spoločnosti priateľov. Ak je vo vzťahu problém, je lepšie ho riešiť sám v pokojnej atmosfére alebo zájsť za rodinným psychológom.

4. Snažiť sa nahradiť partnerovi mamu/otca

Starostlivosť o milovaného človeka je prirodzená túžba. Najdôležitejšie však je, aby sa túžba pomáhať nerozvinula do prehnanej ochrany. Váš partner je predsa nezávislý dospelý, ktorý je schopný riešiť svoje problémy sám. Žena, ktorá chce byť matkou svojho manžela, paralyzuje jeho vôľu, zbavuje ho nezávislosti a robí ho závislým. A muž, ktorý dáva nevyžiadané rady svojej vyvolenej každých 10 minút vo všetkých životných situáciách, začína v dievčaťu vyvolávať podráždenie.

  • Ak váš blízky potrebuje podporu, starostlivosť a radu, pravdepodobne si to sám povie, potom bude pomoc obzvlášť cenná. A zdieľanie povinností vám poskytne voľný čas, ktorý môžete stráviť spolu.

5. Pamätajte na každú chybu

Všetci robíme chyby a to je úplne normálne. No hromadenie krívd a udržiavanie negativity v hlave škodí nielen vzťahom, ale aj zdraviu, pretože zvyšuje hladinu stresu. Zášť premení akýkoľvek vzťah na psychické mučenie. Počas každej hádky by ste si nemali pamätať na chyby, ktoré váš partner urobil pred niekoľkými mesiacmi. Toto je minulosť a mali by ste myslieť na šťastnú budúcnosť. Je lepšie ísť ďalej a rozvíjať sa spolu.

6. Vidieť len čiernobielo

Všetci ľudia žijú podľa spoločenských stereotypov. Niektoré z nich nám skutočne pomáhajú nenechať sa zmiasť vo svete, prijať „svoje“ a odmietnuť „cudzie“. Mnohé vzory však ľudí obmedzujú a umožňujú im vidieť len čiernobielo. Takéto stereotypy veľmi zasahujú do vzťahov. Pamätajte, že váš vzťah je jedinečný a nedá sa napraviť.

  • Skúste sa na akúkoľvek kontroverznú situáciu pozrieť nielen z vášho pohľadu, ale aj očami partnera, skúste sa postaviť na jeho stranu a vypočuť si jeho pocity.

Mestská vzdelávacia inštitúcia „Stredná škola s. Teplovka, Novoburský okres, Saratovský kraj“

Zostavila: Abramova M.P.,

učiteľka na základnej škole

2014

Cieľ: identifikácia znakov konfliktnej situácie, nácvik spoločného riešenia konfliktov.

Ciele lekcie:

  1. Ukážte, čo je konflikt medzi ľuďmi.
  2. Rozvíjať schopnosť identifikovať príznaky konfliktnej situácie.
  3. Rozvíjajte schopnosti riešenia konfliktov prostredníctvom spoločného rozhodovania.

Vybavenie:

1.Počítač, multimediálny projektor, plátno.

2.Plagát s krížovkou;

3.Papierové srdcia: smutné, vážne, veselé;

4. papier Whatman

5. Miniatúrne postavy mužov, stromy, kamene, domy, kvety atď.;

6. Karty s príbehom K. Ushinského.

Používané formy práce:

  1. krížovka
  2. rozhovor
  3. skupinová tvorivá práca
  4. hra na hranie rolí
  5. rozcvička

Počas vyučovania.

  1. Organizovanie času.

Raz, dva, tri - počúvajte a sledujte.

Tri, dva, jedna – začíname hneď.

Zahrievanie:

Učiteľ: „Naozaj chcem zaželať dobré ráno každému, každému, každému z vás. Dobré popoludnie chlapci! A zahrajme si s vami hru „Dobré popoludnie“.

Hra "Dobré popoludnie"

Poviem slová: „Dobré popoludnie...“ a pomenujem niekoho z našej triedy. Tí, ktorých vymenujem, na mňa budú mávať, čo znamená, že ste počuli pozdrav a opätujete ho. Skúsime? Dobré popoludnie všetkým dievčatám!... Dobré popoludnie všetkým chlapcom!... Dobré popoludnie všetkým, ktorí si dnes umyli zuby!... Dobré popoludnie všetkým, ktorí milujú sladkosti!... Dobré popoludnie všetkým, ktorí chce vedieť, čo nás baví Dnes si zahráme... Výborne!“

2.Opakovanie

1.Učiteľ. - Chlapci, dnešnú hodinu začneme definovaním nálady. Dnes vás pozývam, aby ste si vybrali svoje obľúbené srdce.

/Na tabuli sú tri srdcia: prvé smutné, druhé vážne, tretie veselé./

Vy a ja sme sa veľa rozprávali o priateľstve, vytvorili sme pravidlá priateľstva. Dnes, skôr ako prejdeme k novej téme, si pripomeňme, aký vzťah možno nazvať priateľským. Musíme vyriešiť krížovku „Priateľstvo“

otázky:

1. Urob to ľuďom... a stonásobne sa to vráti.

2. Vždy pomôže v ťažkých časoch, čo znamená, že je skutočným...

3. Nežné pocity ľudí k sebe navzájom.

4. Rozširujú ho smerom k sebe.

5. Viera v spoľahlivosť priateľa (pocit).

6. Oznámte sa za dobré štúdium, prácu...

7. Vzťahy medzi dvoma alebo viacerými ľuďmi.

8. Človek, ktorý nikdy nezradí, vždy podporí, bude na vašej strane. Toto je vlastnosť človeka.

(Odpovede: 1. Dobro; 2. Priateľ; 3. Láska; 4. Ruka; 5. Dôvera 6. Vďačnosť; 7. Priateľstvo. 8. Vernosť.)

Učiteľ: Na tomto je založené priateľstvo.

II. Nová téma. Sledovanie karikatúry „Hádka“ („Luntik a jeho priatelia“)

1. Určenie témy vyučovacej hodiny.

Učiteľ: Pozrite si úryvok z karikatúry a pomenujte tému našej vyučovacej hodiny.

/Deti usúdia, že rozhovor bude o hádkach/

Učiteľ: Výborne!

čo je to hádka?

(Odpovede detí).

Prečítajme si definíciu, ktorú dal V.I. Dal.

"Hádka - nezhoda, rozpor, hádka, nepriateľstvo, rozpor, nepriateľstvo."

(Definícia je napísaná na snímke.)

2. Konverzácia:

Zažili ste už podobné situácie, teda pohádali ste sa niekedy? O čom bola hádka?

Je pre teba ľahké požiadať o odpustenie?

Spomeňte si na príhodu vo vašom živote, keď vám schopnosť odpúšťať pomohla udržať si priateľstvo.

Teraz si vypočujte príbeh. Pozorne načúvať. Po prečítaní vám položím otázky. Rozprávka sa volá „Tisíc kvetov“ a napísala ju A. Neyolova.

/Šmykľavka./

Na brehu veselo žblnkotavého potôčika vyrástol pekný tisíckvetý kvet.

Jedného dňa naňho pri hraní vyšplechlo niekoľko kvapiek potoka. Tisíckvet sa nahneval a zakričal: „Škaredý potôčik, ako sa opovažuješ špliechať! Namočil mi celé šaty! Vypadni, už sa s tebou nechcem hrať.

"Nehnevajte sa, urobil som to náhodou," ospravedlnil sa prúd. - Buďte trochu trpezliví, slnko vás rýchlo vysuší.

Ale tisíckvietka nechcela nič počúvať a neodpustila si potok. Prúd sa urazil a obrátil sa na druhú stranu. Jar vystriedalo dusné leto... Tisíc kvet bol vyčerpaný od smädu; jeho pekné zelené šaty sa zaprášili a pokryli sa špinavými škvrnami. V polovädnutom kvete sa len ťažko rozoznala kedysi krásna tisícka. Tu si kvetina spomenula na svojho starého priateľa a povzdychla si a povedala:

"Keby bol teraz so mnou potok, dal by mi vodu a umyl by ma a bola by som opäť taká krásna ako predtým, malý kvietok."

Tu sa tisíckvietok rozhodol zavolať potok a poprosiť ho o odpustenie, ale zo slabosti som nemohol nahlas kričať... Vtedy ako naschvál nepršalo ani rosa - náš kvet bledol stále viac a viac. cez deň a čoskoro ju deti našli v tráve úplne vyschnutú.

Otázky a úlohy k rozprávke:

1.Teraz sa rozdelíte do dvojíc. Jedna osoba vo dvojici je kvetina, druhá je potok. Musíte vymyslieť iný koniec, malé dialógové scény, ako kvet a potôčik uzavreli mier.

2. Keby si bol potok, odpustil by si kvet? Myslíš, že by sa kvet zmenil, keby mu potok odpustil?

3. Predstav si, že potok kvetu odpustil a dal mu vodu. Uveďte dobré vlastnosti, ktoré sa objavili v kvete po tomto.

4. Čo by ste poradili človeku, ktorý nevie odpúšťať ľuďom?

3. Fyzické cvičenie.

4.Práca pomocou kariet. Príbeh od K. Ushinského „Spolu je to preplnené, ale oddelene je to nudné“

Brat hovorí sestre: "Nedotýkaj sa môjho vrchu!"

Sestra odpovedá bratovi: "Nedotýkaj sa mojich bábik!"

Deti sedeli v rôznych kútoch; ale čoskoro sa obaja začali nudiť.

Učiteľ: Povedz mi, brat a sestra sa môžu hádať. Prečítajte si príbeh K. Ushinského. Povedz mi, prečo došlo k hádke medzi bratom a sestrou.

Hra „Hádka a líčenie“

Učiteľ: Teraz si zahráme hru „Hádka sa a vymýšlanie“

Pravidlá hry sú nasledovné: pracujete vo dvojiciach, nájdete dôvod na „hádku“ a potom uzavriete mier. (môžete uviesť možnosti: dôvody hádok)

(Niekoľko dvojíc hrá dialógové scény.)

Učiteľ: Výborne!

5. Tvorivá úloha (skupina).

Učiteľ: Skvele ste si poradili s úlohami v zošite. Teraz je to opäť hra, ale nezvyčajná. Pracovať sa bude v skupinách: 1. riadok – 1. skupina, 2. riadok – 2. skupina, 3. riadok – 3. skupina.

Predstavte si, že ste čarodejníci. Ste v krajine, kde ešte nikto nežil. Tam chcete vytvoriť kvitnúcu rozprávkovú krajinu. Teraz si každá skupina vyberie troch hrdinov, ktorých by chcela usadiť v novej krajine. Vezmite si tiež stromy, kamene, kvety, domy - všetko, čo potrebujete na vytvorenie rozprávkovej krajiny. Poviem vám rozprávku a zatiaľ čo budete počúvať, postavíte si na papieri Whatman magickú krajinu.

(Deti si vyberajú miniatúrne postavy mužov a ďalšie potrebné predmety.)

Takže v jednej rozprávkovej krajine, kde boli polia a údolia, kde tiekli rieky, na čarovnej čistinke rozprávkového lesa žili čarovní obyvatelia v troch domčekoch.

/deti z každej skupiny pripevnia svoje domčeky kdekoľvek na hárok papiera Whatman a vedľa všetkých ostatných predmetov, ktoré si vybrali./ Žili priateľsky a veselo.

Jedného dňa kúzelných obyvateľov omrzelo vysedávanie vo svojich domoch a vybrali sa na prechádzku čarovným lesom. Cestou sa všetci obyvatelia pohádali.

Než sa stihli vrátiť domov, ako trest za hádku začal pršať. Pršalo dlho. Rieky sa tým vyliali a rozbúrenými riekami rozdelili rozprávkovú lúku na tri časti.

/učiteľka kreslí čiernou fixkou čiary oddeľujúce domy od seba/

Ako sa môžu obyvatelia rozprávkovej lúky stretnúť a uzavrieť mier?

/Deti majú 5 minút na diskusiu, potom každá skupina ponúkne svoje riešenie. Musí sa použiť:

  1. slová pozdravu
  2. slová ospravedlnenia
  3. mimika, gestá
  4. intonácia

Ak nenájdu riešenie, alebo taká možnosť neexistuje, učiteľ im navrhne stavať mosty priateľstva cez rieky/

Obyvatelia rozprávkovej krajiny teda uzavreli mier. Držali sa za ruky, tancovali a uvedomili si, že spolu dokážu vytvárať zázraky.

učiteľ:

Bolo ťažké hrať túto hru?

Čo bolo počas hry náročnejšie?

Čo nás táto hra naučila?

III Záver.

Cvičenie „Ruka priateľa“.

učiteľ: "Hádka nevedie k dobrým veciam." (Ruské príslovie); (snímka)

Na konci našej triednej hodiny vás pozývam, aby ste sa pripojili. Zároveň musí každý účastník nahlas vysloviť dobré priania.

Na začiatku lekcie sme vybrali srdcia, ktoré sa vám páčili. Teraz vás žiadam, aby ste to urobili znova.

Literatúra:

  1. Dal V.I. Vysvetľujúci slovník.
  2. Neyolova A. Rozprávka „Tisíc kvetov“
  3. Ushinsky K.D. Príbeh „Spolu je plno, ale od seba je nuda“
  4. Kreslený film „Luntik a jeho priatelia“ epizóda 104 „Hádka“

    Úlohy:

    1. rozvíjať pozornosť, myslenie, umelecké schopnosti;
    2. pestovať priateľský prístup k ostatným.

    Vybavenie:
    listy s fotografiami detí, hviezdy v zelenej, modrej, červenej (na zadnej strane je na lepiacej náplasti trochu tmavého farbiva); veľká injekčná striekačka naplnená bielou; Mäkké hračky pre psov a mačiatka; multimediálna prezentácia, pieseň „Ty, ja, ty a ja“

    Priebeh lekcie


    1. - Našu hodinu začneme s našou sebaúctou.
      Vezmite si list so svojím menom a pripevnite zelené srdce do stredu listu, ak si myslíte, že všetci okolo vás sa k vám správajú veľmi dobre; modré srdce – ak sa k vám všetci ľudia nesprávajú dobre, červené srdce – ak si myslíte, že sa k vám ľudia správajú zle.
      - Som rád, že sa všetci máte radi. Skutočne, človek musí milovať a vážiť si sám seba.
      - A teraz zistíme, čo si o tebe myslia tvoji spolužiaci.
      Teraz rozložíme všetky vaše listy na stoly a všetky deti prejdú a pripevnia zodpovedajúcu hviezdu - svoj postoj k tejto osobe.
      - Pozrite sa na svoje hviezdy: aká farba je vaša dominantná?
      - Zhodoval sa váš názor s názorom vašich súdruhov?
      - Zamyslite sa nad tým, akú chybu na vás vaši súdruhovia videli.
      Nikomu o tom nepovieme a pokúsime sa týchto vlastností zbaviť.
      - Vezmeme červené hviezdy a dáme ich do pohára s vodou.
      - Čo si si všimol?
      Voda stmavla. Vidíte, aj voda preberá negatívne informácie a mení svoju farbu. Voda je považovaná za neživý predmet, no viete si predstaviť, čo sa stane so živými bytosťami, keď im povieme zlé slová, urazíme ich slovom i skutkom?
      Nehnevajte sa, pokúsim sa vám pomôcť. Vedzte, že v každej situácii vám vždy prídem na pomoc (učiteľka nakvapká zo striekačky trochu tekutiny). Ak neviete, čo robiť správne, vždy sa môžete opýtať mňa, vašich rodičov alebo starších kamarátov.
      Snažte sa už nikdy nikomu nerobiť zlé veci, pretože zlé skutky a skutky sa vám určite vrátia.

    II . Nahláste tému lekcie.
    Snímka 1:

    - Dnes si povieme, prečo sa ľudia hádajú a ako sa tomu dá vyhnúť.

    III . Práca na téme lekcie
    Ale skôr ako prejdeme k téme, povedzte mi, prosím, čo je podľa vás hádka?

    Snímka 2:


    Hádka je stav vzájomného nepriateľstva, nezhody. (Ozhegovov slovník)
    - Prečo sa ľudia hádajú? (niečo nezdieľali, náhodne zatlačili, nenapodobňovali, nezasiahli)

    Snímka 3:
    Ľudia si nerozumejú.
    Neovládajú svoje emócie.
    Neakceptujú názory iných ľudí.
    Neberú do úvahy práva iných.
    Vo všetkom sa snažia byť šéfmi.
    Nevedia počúvať druhých.
    Chcú sa navzájom úmyselne uraziť.
    - Už ste sa niekedy pohádali s priateľom, priateľkou, bratom, sestrou alebo niekým iným?
    - Aký je dôvod vašich hádok?

    Snímka 4:
    Dokončite vetu „Hádáme sa, pretože...“ (výroky detí).
    - Takže sme zistili, prečo vznikajú hádky: niečo nezdieľali, náhodne tlačili, napodobňovali, bili sa.
    - O čom sa môžete hádať s rodičmi?
    - Môžete sa hádať s kýmkoľvek - keby ste mali túžbu! To nie je vôbec ťažké. Je oveľa ťažšie dosiahnuť mier. Napodiv, deťom sa to podarí ľahšie ako dospelým.
    - Ako môžete uzavrieť mier, ak ste sa stále hádali?
    Pamätajte, aké slová zmierenia poznáte.
    Snímka 5:

    „Mier a priateľstvo
    navždy, no, hádkanikdy!")
    - A napriek tomu niektoré deti vážne zažívajú hádky: rozčuľujú sa, plačú, strácajú chuť do jedla, zle spia. To môže viesť k nejakému druhu choroby, takže by ste sa mali snažiť vyhnúť hádkam.
    - Ako to spraviť?
    - Najprv by ste sa mali naučiť zastaviť sa včas, keď sa stanú vaše vzťahy s príbuznými alebo priateľmi
    „výbušné“.
    - V jednom dobrom príbehu som čítal o dievčati Marus, ktoré sa naučilo povedať si slovo "Stop!" pred stratou nervov. Toto skutočne magické slovo ju zastavilo v neuvážených činoch a pomohlo jej udržiavať dobré vzťahy s ostatnými.
    Precvičme si, ako si povieme „prestaň!“
    pomocou plyšových hračiekmačiatko a šteniatkozahrajte si nasledujúce scény:
    1. „Šteniatko spí. V tom čase sa k nemu mačiatko približuje
    misku a začne jesť jej obsah. Šteniatko sa zobudí a vrhne sa na mačiatko.“
    Zamyslite sa nad tým, ako sa dalo bitke vyhnúť?
    (Študenti, ktorí našli správne východisko zo situácie, sú vyzvaní, aby túto situáciu zahrali znova, ale s iným koncom, s použitím čarovného slovíčka „stop!“)


    Tí, ktorí chcú túto scénu zahrať, zmeniť koniec a tiež použiť slovo „stop!“(Situácie z triedneho života)
    - Nebudeme tajiť, že v našom živote občas nastanú situácie, ako v tejto básni. (Inscenácia básne)
    Kto koho prvý urazil?
    On ja!
    Nie, on mňa!
    Kto koho udrel ako prvý?
    On ja!
    Nie, on mňa!
    Boli ste takí priatelia!
    Bol som kamarát!
    A bol som kamarát!
    Prečo ste sa nepodelili?
    Zabudol som!
    A zabudol som!
    - Prečo sa dvaja priatelia pohádali?
    - Koľkí z vás by chceli, aby sa priateľstvo vyjadrovalo týmto spôsobom?
    Záver: vidíme, že hádky môžu vzniknúť kvôli maličkostiam, pretože musíte byť priateľmi!

    Pokúste sa nájsť správnu cestu z nasledujúcich situácií.

  • Počas hry na hodine telesnej výchovy Yulia omylom strčila do Marina. Marina spadla, rozplakala sa a Julia ju urazila.
    Počas prestávky sa Slavik a Stasik chceli hrať súčasne s tou istou hračkou. Začali si to navzájom vytrhávať z rúk. (Chlapci sa musia dohodnúť, kto bude hrať prvý a kto druhý.)
  • Lekcie sa skončili. Keď sa Nikita chystal ísť domov, omylom strčil Zhenyu kufríkom... Zhenya zaútočila na Nikitu. Koniec koncov, otec učil, že musíte dávať drobné.
    - Čo je správne urobiť?
    Záver: Akákoľvek maličkosť môže viesť k hádke. Keď ste pripravení pohádať sa s priateľom, nezabudnite, že má veľa pozitívnych vlastností, pretože práve preto ste sa s ním spriatelili. Pravdepodobne sa momentálne jeden z vás mýli. Ale aby ste pochopili, kto to presne je, potrebujete čas, aby ste to zistili. Preto si povedzte „stop!“, nezohrievajte atmosféru na maximum, ale povedzte nahlas: „Porozprávame sa o tom zajtra.“ A zajtra - uvidíte! - všetko bude inak.
    IV .Telesná výchova minúta.
    Teraz, aby sme sa lepšie spoznali, si zahráme hru „Na toho fúka vietor“.
    Učiteľ hovorí frázu: "Vietor naňho fúka."
    - ktorý má veľa priateľov
    - kto sa nerád háda
    - ktorý nie je hrubý k starším
    - ktorý sa často delí s priateľmi o to, čo má
    - kto vie dávať komplimenty
    - ktorý ťa nikdy nenazýva
    - ktorý sa nezúčastňuje bojov
    - kto neklame
    - ktorý sa nehanbí ospravedlniť sa
    - kto vie rýchlo zabudnúť na urážku
    - kto vie, ako byť priateľmi
    - kto vie odpustiť.
    Vidíte, aj napriek drobným nedostatkom sme každý svojím spôsobom milí, úctiví ľudia, ktorí vedia odpustiť priestupky.

    Poďme sa hrať a cítiť sa ako jedna rodina.
    Vy a ja sme jedna rodina:
    Ty, my, ty a ja
    Dotknite sa nosa suseda napravo
    Dotknite sa nosa suseda vľavo
    Sme priatelia
    Vy a ja sme jedna rodina:
    Ty, my, ty a ja
    Objímte suseda napravo
    Objímte suseda naľavo
    Sme priatelia
    Vy a ja sme jedna rodina:
    Ty, my, ty a ja.
    Pritlačte suseda napravo
    Pritlačte suseda naľavo
    Sme priatelia
    Vy a ja sme jedna rodina
    Ty, my, ty a ja.
    Pobozkajte suseda vľavo
    Pobozkajte suseda napravo
    Sme priatelia.
    - A aby ste boli skutočnými priateľmi a nikdy sa nehádali, musíte dodržiavať pravidlá priateľstva. Viete ich už vymenovať?

Snímka 6:

  • Pochopte toho druhého;
  • Hrajte sa a pracujte spolu;
  • Požiadajte o odpustenie;
  • Pomáhať si navzájom;
  • Byť čestný;
  • Dohodnite sa navzájom;
  • Dospieť k spoločnému rozhodnutiu.
    - Dúfam, že teraz budeme k sebe pozornejší. Pokúsime sa naplniť zákon priateľstva "NEHÁDAJ SA!" a naučte ostatných obmedzovať zlé emócie.
    VI
    VI ja . Zhrnutie

    - Čo sme sa naučili robiť?
    - Je to zložité?
    - Potrebujete sa to naučiť?
    - Aké nové slovo ste sa naučili? Čo to znamená?
    Pokúste sa zastaviť v čase, keď sa vzťahy ohrievajú na hranicu. Naučte sa povedať si: "Prestaň!" a potom sa môžete vyhnúť mnohým nepríjemným hádkam.
    Rád by som vám ponúkol úlohu, ktorú môžete splniť aj doma – pred spaním si spomeňte na všetkých ľudí, s ktorými ste sa za niečo urazili, a skúste im v duchu odpustiť.
    Bol by som rád, keby ste splnili ešte 1 úlohu: na papieri požiadajte spolužiakov o odpustenie a vložte ich do krabice. Po vyučovaní ich „poštár“ doručí príjemcovi.
    Navrhujem ukončiť našu lekciu piesňou „Ty, áno ja a ty a ja.“)
    - Týmto sa naša lekcia končí. Buďte k sebe tolerantní a nech sa deti celej zeme nikdy nehádajú.

Zobraziť obsah dokumentu
“Super hodina “Už sa netreba hádať””

Mestskývládavšeobecné vzdelanieinštitúcie

« Stanovskajapriemervšeobecné vzdelanieškoly»

Hodina otvorenej triedy
«
VIAC NETREBAHÁDAŤ SA..."

Pripravené a realizované:

učiteľka na základnej škole
Artsybasheva L.V.

Stanovoe, 2014

Lekcia - workshop

« VIAC NETREBAHÁDAŤ SA..."

Cieľ:

    oboznámiť deti s niektorými spôsobmi riešenia konfliktných situácií.

Úlohy:

    naučiť deti nájsť kompromis;

    rozvíjať pozornosť, myslenie, umelecké schopnosti;

    pestovať priateľský prístup k ostatným.

Vybavenie:
listy s fotografiami detí, hviezdy v zelenej, modrej, červenej (na zadnej strane je na lepiacej náplasti trochu tmavého farbiva); veľká injekčná striekačka naplnená bielou; Mäkké hračky pre psov a mačiatka; multimediálna prezentácia, pieseň „Ty, ja, ty a ja“

Priebeh lekcie

    Motivácia k vzdelávacím aktivitám.

Našu lekciu začneme s našou sebaúctou.
Vezmite si list so svojím menom a pripevnite zelené srdce do stredu listu, ak si myslíte, že všetci okolo vás sa k vám správajú veľmi dobre; modré srdce - ak sa k vám všetci ľudia nesprávajú dobre,
červená - ak si myslíte, že sa k vám ľudia správajú zle.

Som rád, že sa všetci máte radi. Skutočne, človek sa musí milovať a rešpektovať.
- A teraz zistíme, čo si o tebe myslia tvoji spolužiaci.
Teraz rozložíme všetky vaše listy na stoly a všetky deti prejdú a pripevnia zodpovedajúcu hviezdu - svoj postoj k tejto osobe.

Pozrite sa na svoje hviezdy: aká farba je vaša dominantná?
- Zhodoval sa váš názor s názorom vašich súdruhov?
- Zamyslite sa nad tým, akú chybu na vás vaši súdruhovia videli.
Nikomu o tom nepovieme a pokúsime sa týchto vlastností zbaviť.
- Vezmeme červené hviezdy a dáme ich do pohára s vodou.
- Čo si si všimol?
Voda stmavla.
Vidíte, aj voda preberá negatívne informácie a mení svoju farbu. Voda je považovaná za neživý predmet, no viete si predstaviť, čo sa stane so živými bytosťami, keď im povieme zlé slová, urazíme ich slovom i skutkom?
Nehnevajte sa, pokúsim sa vám pomôcť. Vedzte, že v každej situácii vám vždy prídem na pomoc (učiteľka nakvapká zo striekačky trochu tekutiny). Ak neviete, čo robiť správne, vždy sa môžete opýtať mňa, vašich rodičov alebo starších kamarátov.
Snažte sa už nikdy nikomu nerobiť zlé veci, pretože zlé skutky a skutky sa vám určite vrátia.

II . Nahláste tému lekcie.
Snímka 1:

Nie nadarmo je témou našej lekcie „Už sa netreba hádať“

Dnes si povieme, prečo sa ľudia hádajú a ako sa tomu dá vyhnúť.

III . Práca na téme lekcie

Ale skôr ako prejdeme k téme, povedzte mi, prosím, čo je podľa vás hádka?

Snímka 2:

Definícia sa rozpadla. Poďme to pozbierať.

Hádka je stav vzájomného nepriateľstva, nezhody. (Ozhegovov slovník)

Prečo si myslíte, že ľudia bojujú? (niečo nezdieľali, náhodne zatlačili, nenapodobňovali, nezasiahli)

Snímka 3:

Ľudia si nerozumejú.
Neovládajú svoje emócie.
Neakceptujú názory iných ľudí.
Neberú do úvahy práva iných.
Vo všetkom sa snažia byť šéfmi.
Nevedia počúvať druhých.
Chcú sa navzájom úmyselne uraziť.

Už ste sa niekedy pohádali s priateľom, priateľkou, bratom, sestrou alebo niekým iným?

Aký je dôvod vašich hádok?

Snímka 4:

Dokončite vetu „Hádáme sa, pretože...“ (výroky detí).
- Takže sme zistili, prečo vznikajú hádky: niečo nezdieľali, náhodne tlačili, napodobňovali, bili sa.
- O čom sa môžete hádať s rodičmi?

Môžete sa hádať s kýmkoľvek - ak chcete! To nie je vôbec ťažké. Je oveľa ťažšie dosiahnuť mier. Napodiv, deťom sa to podarí ľahšie ako dospelým.
- Ako môžete uzavrieť mier, ak ste sa stále hádali?
Pamätajte, aké slová zmierenia poznáte.
Snímka 5:
("Malikaj, mejkaj sa, rob sa a už neboj"
„Mier a priateľstvo
- navždy, no, hádka - nikdy!")

A napriek tomu niektoré deti vážne zažívajú hádky: rozčuľujú sa, plačú, strácajú chuť do jedla, zle spia. To môže viesť k nejakému druhu choroby, takže by ste sa mali snažiť vyhnúť hádkam.
- Ako to spraviť?

V prvom rade by ste sa mali naučiť zastaviť sa včas, keď sa stanú vaše vzťahy s príbuznými alebo priateľmi
„výbušné“.

V jednom dobrom príbehu som čítal o dievčati Maruse, ktoré sa naučilo povedať si slovo „Stop!“ pred stratou nervov. Toto skutočne magické slovo ju zastavilo v neuvážených činoch a pomohlo jej udržiavať priateľské vzťahy s ostatnými.

Precvičme si, ako si povieme „prestaň!“

Ponúkajú sa dvaja študenti pomocou plyšových hračiek - mačiatko a šteniatko - prehrajte nasledujúce scény:

1. „Šteniatko spí. V tom čase sa k nemu mačiatko približuje
misku a začne jesť jej obsah. Šteniatko sa prebudí a zaútočí na mačiatko."

Zamyslite sa nad tým, ako sa dalo bitke vyhnúť?

(Študenti, ktorí našli správne východisko zo situácie, sú vyzvaní, aby túto situáciu zahrali znova, ale s iným koncom, s použitím čarovného slovíčka „stop!“)

2. „Šteniatko spí. Mačiatko unesené jeho hrou pobehuje po byte, robí hluk a žartovne útočí na šteniatko a vyzýva ho, aby sa hralo. Ale šteniatko sa zobudí, nespokojne šteká a vrhne sa na mačiatko.“

Tí, ktorí chcú túto scénu zahrať, zmeniť koniec a tiež použiť slovo „stop!“

Príklad: Šteniatko, ktoré zobudí mačiatko, sa zobudí, zašteká, potom si povie „prestaň!“, načo vyrovnaným hlasom povie: „Vidím, že máš dobrú náladu a rád by som sa s tebou hral. ty, ale som veľmi unavený a chcem spať. Neotravuj ma, prosím“ alebo „Keď spíš, ja ťa neotravujem. Buď láskavý a neobťažuj ma."

(Situácie z triedneho života)

Nebudeme tajiť, že v našom živote občas nastanú situácie, ako v tejto básni.

(Inscenácia básne)

Kto koho prvý urazil?
On ja!
Nie, on mňa!
Kto koho udrel ako prvý?
On ja!
Nie, on mňa!
Boli ste takí priatelia!
Bol som kamarát!
A bol som kamarát!
Prečo ste sa nepodelili?
Zabudol som!
A zabudol som!

Prečo sa dvaja kamaráti pohádali?

Koľkí z vás by chceli, aby sa priateľstvo vyjadrovalo týmto spôsobom? (Odpovede detí)

Záver: vidíme, že hádky môžu vzniknúť kvôli maličkostiam, pretože musíte byť priateľmi!

Pokúste sa nájsť správnu cestu z nasledujúcich situácií.

    Počas hry na hodine telesnej výchovy Yulia omylom strčila do Marina. Marina spadla, rozplakala sa a Julia ju urazila. (Júlia by sa mala Marine ospravedlniť, pomôcť jej vstať a opýtať sa, či je v poriadku.)

    Počas prestávky sa Slavik a Stasik chceli hrať súčasne s tou istou hračkou. Začali si to navzájom vytrhávať z rúk. (Chlapci sa musia dohodnúť, kto bude hrať prvý a kto druhý.)

    Lekcie sa skončili. Keď sa Nikita chystal ísť domov, omylom strčil Zhenyu kufríkom... Zhenya zaútočila na Nikitu. Koniec koncov, otec učil, že musíte dávať drobné.

Čo je správne urobiť?
Záver: Akákoľvek maličkosť môže viesť k hádke. Keď ste pripravení pohádať sa s priateľom, nezabudnite, že má veľa pozitívnych vlastností, pretože práve preto ste sa s ním spriatelili. Pravdepodobne sa momentálne jeden z vás mýli. Aby sme však pochopili, kto to presne je, trvá to nejaký čas, kým na to prídeme. Preto si povedzte „stop!“, nezohrievajte atmosféru na maximum, ale povedzte nahlas: „Porozprávame sa o tom zajtra.“ A zajtra - uvidíte! - všetko bude inak.

IV .Telesná výchova minúta.
Teraz, aby sme sa lepšie spoznali, zahráme si hru „Vietor na to fúka...“

Učiteľ hovorí vetu: „Vietor naňho fúka...“

· ktorý má veľa priateľov.

· kto sa nerád háda.

· ktorý nie je hrubý k starším.

· ktorý často zdieľa to, čo má, so svojimi priateľmi.

· kto vie dávať komplimenty.

· ktorý nikdy nepomenúva.

· ktorý sa nezúčastňuje bojov.

· kto neklame.

· ktorý sa nehanbí ospravedlniť sa.

· kto vie rýchlo zabudnúť na urážku.

· kto si vie nájsť priateľov.

· kto vie odpustiť

Deti, ktoré pripisujú túto frázu svojmu vlastnému účtu, idú k tabuli, zoradia sa do radu, držia sa za ruky a keď učiteľ vysloví ďalšiu frázu, spolu fúkajú a napodobňujú vietor.

Vidíte, aj napriek drobným nedostatkom sme každý svojím spôsobom milí, úctiví ľudia, ktorí vedia odpustiť priestupky.

V . Hra „Ty a ja sme jedna rodina“

Poďme sa hrať a cítiť sa ako jedna rodina.

Vy a ja sme jedna rodina:

Ty, my, ty a ja

Dotknite sa nosa suseda napravo

Dotknite sa nosa suseda vľavo

Sme priatelia

Vy a ja sme jedna rodina:

Ty, my, ty a ja

Objímte suseda napravo

Objímte suseda naľavo

Sme priatelia

Vy a ja sme jedna rodina:

Ty, my, ty a ja.

Pritlačte suseda napravo

Pritlačte suseda naľavo

Sme priatelia

Vy a ja sme jedna rodina

Ty, my, ty a ja.

Pobozkajte suseda vľavo

Pobozkajte suseda napravo

Sme priatelia.
- A aby ste boli skutočnými priateľmi a nikdy sa nehádali, musíte dodržiavať pravidlá priateľstva. Viete ich už vymenovať?
Snímka 6:

    Buďte zdvorilí k svojim spolužiakom;

    Pochopte toho druhého;

    Hrajte sa a pracujte spolu;

    Požiadajte o odpustenie;

    Pomáhať si navzájom;

    Byť čestný;

    Zastavte sa včas, urobte si prestávku;

    Dohodnite sa navzájom;

    Dospieť k spoločnému rozhodnutiu.

Dúfam, že teraz budeme k sebe ohľaduplnejší. Pokúsime sa naplniť zákon priateľstva "NEHÁDAJ SA!" a naučte ostatných obmedzovať zlé emócie.

VI . Sledovanie a diskusia o karikatúre „Hádka“.

VI ja . Zhrnutie

Čo sme sa naučili robiť? (Zastavte sa v ťažkých situáciách.)

Je to zložité?

Potrebujete sa to naučiť?

Aké nové slovo ste sa naučili? Čo to znamená?
Pokúste sa zastaviť v čase, keď sa vzťahy ohrievajú na hranicu. Naučte sa povedať si: "Prestaň!" a potom sa môžete vyhnúť mnohým nepríjemným hádkam.
Rád by som vám ponúkol úlohu, ktorú môžete splniť aj doma – pred spaním si spomeňte na všetkých ľudí, s ktorými ste sa za niečo urazili, a skúste im v duchu odpustiť.
Naozaj chcem, aby ste splnili ešte 1 úlohu: požiadajte spolužiakov o odpustenie na papieri a vložte ich do krabice. Po vyučovaní ich „poštár“ doručí príjemcovi.

Navrhujem ukončiť našu lekciu piesňou „Ty, áno ja a ty a ja.“)
Týmto sa naša lekcia končí. Buďte k sebe tolerantní a nech sa deti celej zeme nikdy nehádajú.