Zvířata horkých zemí žirafa. Shrnutí lekce „Zvířata horkých zemí“

Gulnara Chilimová
Otevřená vzdělávací lekce „Zvířata horkých zemí“

Otevřená vzdělávací lekce.

Podrobit: « Zvířata horkých zemí»

Skupina: senior

Cíl: rozšíření představ mezi dětmi staršího předškolního věku o zvířata horkých zemí.

Úkoly:

Vzdělávací:

Objasnit a systematizovat představy dětí o životě zvířata horkých zemí a jejich mláďata.

Upevnit představy dětí o jejich vzhledu, stanovištích a zvycích zvířat.

Vytvořte spojení mezi rysy vzhledu a chováním zvířat a životní podmínky.

Posílit schopnost měnit slova v závislosti na počtu a rodu podstatných jmen

Vývojový:

Rozvíjet duševní a řečovou aktivitu, zvídavost, pozorování, pozornost.

Vzdělávací:

Vytvářejte kladný vztah k učebním činnostem, pěstujte kooperativní dovednosti.

Vypěstujte si starostlivý přístup k zvířat.

Vybavení a materiály:

1) Prezentace s obrázkem zvířat, žijící v teple zemí;

2) Didaktická hra - prezentace "Hádej kdo?"

Přípravné práce:

Organizace vývojového prostředí (představení tematických alb « Zvířata horkých zemí» , ilustrace a fotografie zobrazující zvířata z různých zemí k prohlížení);

Rozhovory o zvířata z různých zemí, obyvatelé Afriky;

Vytváření hádanek zvířat, čtení básní;

Při pohledu na obrazy « Zvířata v zoo» , "lvi" atd., sestavování příběhů na jejich základě;

Kreslení a barvení zvířata z různých zemí ve volné činnosti.

Průběh OOD:

Všechny děti se sešly v kruhu

Tolik radosti kolem

Všichni si podáme ruce a

A usmějme se na sebe

Jste připraveni hrát?

Setkání může začít.

Vychovatel: Dnes vás zvu na cestu. Chcete-li se vydat na cestu, zavřete oči. A řeknu magické slova:

Roztáčím kouzelný glóbus

Chci do Afriky.

Otevřete oči.

Na multimediální desce obrazy: tropy, savana, poušť.

Kluci, podívejte, jsme v Africe. Co víš o Africe? (příběh dítěte)

Dítě: Afrika je velká země, jsou tropy, savany, pouště. Afrika je domovem mnoha rozmanitých a zajímavých zvířat, se kterými se u nás nesetkáte země.

Vychovatel: Afrika je úžasná země a každý se tam může stát čarodějem. Chcete, abych vám ukázal trik?

Před děti se postaví 3 sklenice s čistou vodou.

Ty, bílá voda, ty studená voda, staneš se jako africké nebe. Řekni mi, jaké nebe? (odpovědi dětí). Jeden, dva, tři.

Ty, bílá voda, ty studená voda, staneš se jako africký písek. Řekni mi který? (odpovědi dětí). Jeden, dva, tři.

Ty, bílá voda, ty studená voda, staneš se jako africká džungle. Řekni mi, které? (odpovědi dětí). Jeden, dva, tři.

Vidíte, kolik zajímavých věcí víme o Africe. A teď si chci ověřit, jak dobře to víte zvířat kteří žijí v Africe.

Poslechněte si prosím hádanku.

Je největší na souši.

Má velké uši.

Má úžasný hadicový nos

Dokáže sbírat kokosy z palem.

Vydává zvuk trubky.

Setkal jste se s ním více než jednou

V cirkuse nebo v zoo.

A žije v horké země

A na ostrově Cejlon.

Odpovědět na toto? (odpověď děti: slon)

Vychovatel: Ano. Tohle je slon. Co nám můžeš říct o slonovi?

Dětský příběh: slon - mocný, velmi silný zvíře. Nezvládne ho ani lev. Nejúžasnější věcí na slonovi je jeho chobot. Co dělá slon se svým chobotem? Sbírá listy a plody ze stromů, trhá trávu, pije a může nosit stromy. K ochraně před nepřáteli používá svůj chobot, omývá se tak, že nabírá vodu do chobotu a lije na sebe vodu shora.

Výborně, tady je další hádanka.

V procházky v horké Africe,

Překvapí dlouhý krk

Je vysoký jako skříň,

Žlutá, skvrnitá (odpověď děti: žirafa)

Kdo chce mluvit o žirafě?

Dětský příběh: žirafa je nejvyšší ze všech zvířat. Díky dlouhému krku se může při krmení listím stromů zaplétat do větví. Přední nohy jsou delší než zadní a na hlavě jsou malé rohy. Skvrny na kůži pomáhají maskovat se mezi stromy před predátory. A žirafím mláďatům se říká žirafy. Během sucha v savaně vydrží žirafa také dlouhou dobu bez vody.

Jsme unavení, pojďme si trochu odpočinout. Fízminutka

Žirafy mají všude skvrny, skvrny, skvrny, skvrny.

(Pat sami).

Tam je na nose, na břicha, kolena a prsty u nohou.

(Zobrazit části těla).

Sloni mají všude záhyby, záhyby, záhyby, záhyby,

(Stiskněte se).

Na čele, uších, krku, loktech,

Tam je na nose, na břicha, kolena a prsty u nohou.

(Zobrazit části těla).

Koťátka mají všude srst, srst, srst, srst.

(Udělejte třesavé pohyby).

Na čele, uších, krku, loktech,

Tam je na nose, na břicha, kolena a prsty u nohou.

(Zobrazit části těla).

A zebra má pruhy, pruhy jsou všude,

A zebra má pruhy, pruhy jsou všude.

(Zobrazit pruhy).

Na čele, uších, krku, loktech,

Tam je na nose, na břicha, kolena a prsty u nohou.

(Zobrazit části těla).

Podívejte se, jaký zázrak

Moje tlapky jsou ocas a hříva.

Až ukážu zuby, zavrčím!

Velmi hrozivé - nekecám!

"Král zvířat"- říká fáma.

Poznal jsi mě...

Vychovatel: Tohle? (odpověď děti: lev) Co nám můžeš říct o lvu?

Dětský příběh: Lev má velkou hlavu a nadýchanou hřívu, kdežto lvice žádnou hřívu nemá. Leo se nikoho nebojí. Když jde na lov, neskrývá se, neútočí na svou kořist lstivě, ale hrdě varuje: vrčí - šel jsem na lov, pozor na zvířata.

Pokračujme ve vzrušování lekci a zjistit kdo jiný žije horké země

V žije v horkých zemích,

Prochází hrdě pískem.

Na zádech má hrbolky

Žere trny a nehubne.

Nežádá ostatní o jídlo

Protože on (odpověď dětí)

Vychovatel: Co o něm víš?

Dětský příběh: Velbloudi mají jeden nebo dva hrby – ve kterých se hromadí tuk. Tento tuk pomáhá zvíře jde dlouho bez vody a jídla, což mu pomáhá při přechodu pouští. V poušti sežere velbloud velbloudí trn nebo trávu, pokud je najde. Hrby slouží i jako jakési "střecha" chránící velbloudí hřbet před spalujícím sluncem.

A teď navrhuji si trochu zahrát. Ale nejen hrát, ale ověřit si, jestli znáte africká mláďata zvířat.

Míčové hry "Dospělí a mláďata".

Například: Lvice má... lvíče

Tygřice má... tygří mládě

Slon má... slůně

Velbloud má... velbloudí mládě

Dobrá práce! Správně jsi pojmenoval africká miminka zvířat. A teď chci zkontrolovat, jestli všichni zvířat kteří žijí v Africe, víte. Didaktická hra "Sbírat zvířat»

Kluci, slyšíte někoho klepat? Kdo by to mohl být...

Ach lidi, kdo to je? (odpovědi dětí)

Opice: Ahoj lidi, slyšel jsem, že toho víte hodně o Africe a jejích obyvatelích. co o mně víš? (příběh dítěte)

Dětský příběh: Navenek jsou opice podobné lidem, dokážou vstát a chodit na nohou a sedět jako člověk. Jsou velmi chytré, umí i kreslit. Opice jsou stejně obratné v používání rukou i nohou. Přeskakovat z větve na větev jim pomáhá dlouhý ocas, který nemají všechny opice.

Protože jsi mi o mně tak dobře řekl, chci ti dopřát banány.

V: Kluci, je čas, abychom se vrátili do školky. Řekněme společně magii slova:

Roztáčím kouzelný glóbus

Chci se rychle dostat domů.

Vychovatel: Užil sis výlet? Na co nejraději vzpomínáš? Řekni mi, co zajímavého a nového ses dnes pro sebe naučil, o čem bys řekl rodičům?

Děkuji mnohokrát za třída!

Příští týden se s kluky setkáme se zvířaty z horkých zemí. Doporučuji rodičům, aby si s dětmi o tomto tématu promluvili o víkendu, a aby si měli o čem povídat, prohlédněte si tento materiál.

DĚTI BY MĚLY ZNÁT PODSTATNÁ JMÉNA: lev, lvíče, lvice, hříva, ocas se střapcem, vlna, dravec, tygr, mládě, tygřice, opice, opice, zebra, kopyta, pruhy, hroch, hroch, kůže, záhyby, slon, slon, slůně, chobot, kly, žirafa, krk, krokodýl, krokodýlí mládě, ústa, tesáky, nosorožec, roh, klokan, klokan, taška, Afrika, Indie, Austrálie, leopard, velbloud, velbloud, želva, gepard, poušť, lov, džungle, hroznýš, gorila.


PŘÍSLUŠENSTVÍ: obratný, dravý, rychlý, impozantní, silný, načechraný, pruhovaný, ostré drápy, silné tesáky, houževnatý, chytrý, vtipný, velký, nemotorný, býložravý, obrovský, tlustokožec, vysoký, skvrnitý, dlouhý, zubatý, zelený, kluzký, vzteklý, dobře živený, hladový, nemotorný, dlouhonohý, letmý, pomalý, vačnatý.
SLOVESA: běhá, skáče, chodí, loví, číhá, vrhá se, vrčí, krmí se, plíží se, schovává se, skáče, šplhá, hraje si, napodobuje, chytá, hledá, čistí, pase se, škube, schovává, plave, potápí se, vyhřívá se, škube, nabírá, sype, naklání, táhne, brání, sráží, schovává do pytle.
UMĚJTE SI VYBRAT ZNAMENÍ:Tygr je červený, dravý, pruhovaný...Žirafa je vysoká, skvrnitá, s dlouhým krkem...Opice je neklidná, zábavná, dlouhoocasá...
JMÉNO, KDO ŽIJE V AFRICE:V Africe žijí...(lvi, tygři...)
ODPOVĚĎ SPRÁVNĚ NA OTÁZKY: ČÍ? ČÍ? JEHOŽ?Hlava je lví.Ocas je lví. Tlapy jsou lví. Ucho je lví.
VYZDVIHNĚTE VÝBORNÉ A VYSVĚTLTE PROČ.Lev, tygr, mrož, zebra (mrož je zvíře ze severu).Velbloud, zebra, lev, žirafa (lev je dravec).
Krokodýl, kočka, zebra, velbloud (kočka je mazlíček)

Kráva, kůň, tygr, kočka (tygr je zvíře horkých zemí)

JMENUJTE RODINU. Tygr, tygřice, tygří mládě.Slon, slonice, slůně.
Lev, lvice, lvíče
DOPLŇTE POPISNÝ PŘÍBĚH PODLE PLÁNU. jak se to jmenuje? kde bydlí? Jaký má domov?jaký je vzhled? Jaké návyky? co to jí? Jak získává jídlo?jací jsou jeho nepřátelé? Jak se bránit? Jak se mládě jmenuje?





Sloni jsou největší zvířata, živí se listy stromů, které trhají chobotem – to je to, co mají sloni dlouhý nos. A to jsou kly. Proč si myslíš, že je slon potřebuje? . Slon používá své kly, aby se chránil před nepřáteli; Slon se svými obrovskými ušima ovívá jako vějíř, aby mu nebylo tak horko. Sloni velmi milují vodu, a pokud je poblíž řeka nebo jezero, určitě si půjdou zaplavat, stejně jako se děti drží maminky za ruku, tak slůňata chodí a drží sloní ocas svým sosákem.
Tohle je krokodýl. Ohromné ​​a nebezpečné zvíře. proč myslíš? Krokodýl potřebuje silné zuby, aby mohl uchopit, trhat a žvýkat kořist. Víte, co jí krokodýl? Mladí krokodýli jedí ryby, ptáky, hmyz a dokonce i zebry, které utíkají k jezírku pít vodu, jsou pro dospělé náročné. Zvířata, která se stejně jako krokodýli živí jinými zvířaty, se nazývají predátoři. Opakujte toto slovo a zkuste si zapamatovat. No, samozřejmě, takové zuby slouží jako spolehlivá ochrana před nepřáteli. Krokodýl může žít jak na souši, tak ve vodě. Ale právě ve vodě se cítí klidnější. Krokodýlům při plavání pomáhají tlapy, kterými veslují, a ocas, který používají jako kormidlo.
Krokodýl klade vajíčka do díry u vody. A z vajíček se líhnou mláďata krokodýla, stejně jako mláďata nebo kachňata.
Tohle je opice. Žije na stromech a tam jí listy a plody. Opičí ocas jí pomáhá držet se větví stromů. Opičí matky jsou velmi starostlivé: koupou svá miminka, okusují si nehty a křičí na ty zlobivé.
Tohle je zebra. Zebry jsou velmi plaché, utíkají před svými nepřáteli a běží velmi rychle, ale ne dlouho - unaví se. A pokud nemohou uniknout, brání se zuby a kopyty. Lidé se mnohokrát snažili zebry ochočit, naučit je pomáhat lidem, jako například koně. Ale nic z toho nebylo. Zebra na zádech nevozí lidi ani náklad.
Tohle je žirafa. Může se živit listy stromů, na které ostatní nedosáhnou. proč myslíš?
Žirafa je vyšší než všechna ostatní zvířata. Žirafa může brát potravu ze země a pít vodu, ale k tomu musí roztáhnout přední nohy široce od sebe, aby se mohla ohnout. V této poloze nemůže žirafa okamžitě uniknout, toho využívají dravci a napadají žirafy v pitné vodě. Srst žirafy je skvrnitá - pokrytá skvrnami. Žirafy žijí ve stádech, rozdělených do dvou skupin: jedna obsahuje matky s mláďaty, druhá obsahuje otce.


S lůno
V zoo je slon.
Uši, chobot, šedé.
kývá hlavou,
Jako by vás zval na návštěvu.

Dlaň k sobě. Prostředníček je uvnitř. Na jedné straně je sevřen malíčkem a prsteníčkem a na druhé ukazováčkem a palcem. Pohněte prostředním prstem. Rozhoupejte se celým kartáčem.

Prstová gymnastika "Krokodýl"
Plaval obrovský krokodýl.
Další se vynořil poblíž,
Křičel jsem na něj: "Počkej!"
Kdysi dávno podél řeky Nilu
Děti na každé ruce spojí ve dvojicích ukazováček a prostředníček, malíček a prsteníček. Výsledkem jsou dva imaginární krokodýli, kteří plavou, otevírají a zavírají tlamu.

"opice".

Jsme legrační opice, nejen děti
Tleskáme rukama a dupeme nohama.
Nafoukneme tváře a vyskočíme na prsty;
A dokonce si ukážeme své jazyky.
Vystrčíme uši, ocas na temeni hlavy,
Zavrtěme hlavami, jaká radost my dva jsme!

Ke kterému zvířeti se děti přiblížily? Nakreslete čáru barevnou tužkou a doplňte čtverec se zvířátkem v příslušné barvě.

Najděte stejné opice a vložte kruh požadované barvy.


Sbírejte obrázek.

kdo co miluje? Krmte zvířata.

Neexistující zvíře.

Hra "Čí jsou to uši?"

Hra "Křídla, tlapky a ocasy"

"Mateřská škola č. 1 ve Vokhmě"

Projekt

"Zvířata horkých zemí"

Účastníci projektu: studentka přípravné školní skupiny Alesya Shadrina, 6 let, učitelka, matka.

Typ projektu: dětské, informační a vzdělávací, krátkodobé.

Zdůvodnění výběru tématu:

Fauna horkých zemí je velmi rozmanitá a atraktivní pro děti.

V naší skupině to nebylo výjimkou. V procesu přímých vzdělávacích aktivit na téma „Zvířata horkých zemí“ měla Alesya Shadrina mnoho otázek o zvířatech, jejich vzhledu a stanovišti. Při rozhovoru s maminkou jsem zjistil, že dívka na toto téma hodně kreslí, prohlíží si dětské časopisy a encyklopedie při hledání nových informací. Rozhodla jsem se podpořit dětské koníčky a zorganizovala dětský vzdělávací projekt.

Cíl projektu: Vytvořte podmínky pro utváření představ dětí o zvířatech v horkých zemích.

úkoly:

Rozšiřte znalosti dětí o zvířatech horkých zemí.

Obohaťte slovní zásobu dětí a rozvíjejte souvislou řeč.

Rozvíjet schopnost získávat informace z různých zdrojů.

Podporujte touhu sdílet znalosti mezi sebou.

Rozvíjet kognitivní schopnosti dětí.

Zapojte děti do kreativních a objevných činností.

Organizovat společné vzdělávací a produktivní aktivity s rodiči.

Hlavní problém:

Kdo jsou tato zvláštní zvířata? Jak nás mohou překvapit?

Rozhovory s dítětem za účelem objasnění myšlenky na téma, předkládání hypotéz.

Co víme o zvířatech v horkých zemích?

Kdo žije v horkých zemích?

Co chceme vědět o zvířatech?

Co musíte udělat, abyste to zjistili?

Zvířata si dostávají vlastní potravu. Zvířata mohou být divoká nebo cvičená.

Lev je největší kočkovitá šelma v Africe. Hroch žije ve vodě.

želva, klokan,

krokodýl,

Která zvířata jsou býložravci a kteří savci?

Proč je zebra pruhovaná?

Proč má žirafa dlouhý krk?

Nejtěžší zvíře na Zemi?

Nejvyšší zvíře na Zemi?

Proč zvířata z horkých zemí nemohou žít v severních zemích?

Nejlepší skokan na světě?

Je pštros pták nebo zvíře?

Čtení knih. Při pohledu na ilustrace. Návštěva zoo, cirkus. Zeptejte se dospělého.

Formy realizace projektu:

Organizované aktivity pro děti.

Přímá vzdělávací činnost.

Společné aktivity s rodiči.

Nová slova, pojmy: problém, hypotéza, poušť, savana, džungle, Afrika, Austrálie, predátoři, skořápka, hříva, tlama, vačnatec, kamufláž.

Očekávané výsledky:

Znalosti dětí o zvířatech horkých zemí byly rozšířeny.

Obohacuje se slovní zásoba dětí a rozvíjí se souvislá řeč.

Byla vyvinuta schopnost získávat informace z různých zdrojů.

Děti mezi sebou sdílejí znalosti.

Rozvíjejí se kognitivní schopnosti dětí.

Realizace projektu

Cíl

Fáze 1. Organizační.

1.Vytvoření problémové situace.

Recenze encyklopedické knihy „Zvířata naší planety“

3.Analýza problému.

Kdo žije v horkých zemích? Co chceme vědět o zvířatech? Co musíte udělat, abyste to zjistili?

4. Formulace problémových problémů.

5. Navrhování hypotéz.

6. Vypracování a projednání plánu práce po etapách s účastníky projektu.

7. Rozhovor s rodiči: „Role projektových aktivit ve vývoji dětí.“

8. Výběr encyklopedické, metodologické, referenční literatury k tématu projektu.

9. Výběr venkovních a didaktických her, básniček, hádanek

Vzbuďte u dětí zájem o toto téma.

Odhalte znalosti dětí o zvířatech horkých zemí.

Naučte se klást problematické otázky a předkládat hypotézy.

Vypracujte pracovní plán, prodiskutujte způsoby prezentace konečných výsledků.

Objasnit poznatky o roli projektových aktivit ve vývoji dětí.

Rozvíjejte zvědavost a obzory.

Fáze 2. Realizace projektu.

Kognitivní vývoj a vývoj řeči:

GCD poznání. FCCM.

"Jaká jsou, zvířata z horkých zemí"

"Obyvatelé džungle a pouště."

Řešení problematických problémů:

Kdo jsou tato zvláštní zvířata?

Jak zvířata unikají svým nepřátelům?

Která zvířata jižních zemí jsou býložravci a která predátoři?

Didaktické hry:

- "Rozpoznejte zvíře podle popisu."

- "Býložravec nebo dravec?"

- "Kdo se jak pohybuje."

- "Co udělal umělec špatně?"

- Konstrukce z papírového stolního divadla "Zoo".

Origami: "Slon", "Krokodýl".

Čtení encyklopedické literatury o zvířatech horkých zemí.

B. Zhitkov „Jak slon zachránil svého majitele“,

M. Moskvina „Co se stalo s krokodýlem“, S. Marshak „Jak zebra přišla o pruhy“.

Učení básniček, hádanek, přísloví a rčení o zvířatech.

Sestavení příběhu (s kreativními prvky) na základě série dějových maleb.

Rozvoj kognitivní aktivity v procesu experimentování. Upevňovat znalosti dětí o zvířatech a jejich prostředí.

Doplňujte dětem znalosti a informace o světě kolem nich. Vytvořte si zvědavý výhled.

Posilovat schopnost dětí řešit problematické otázky samostatně a s pomocí dospělých.

Rozvíjet dětskou pozornost, paměť, představivost.

Rozvíjejte tvůrčí schopnosti dětí tím, že je budete povzbuzovat, aby vymýšlely různé možnosti akcí.

Pokračujte v učení dětí logice, koherenci a posloupnosti výroků, které nejsou na obrázku znázorněny.

Sociální a osobní rozvoj:

Hry na hrdiny:

- "Zoo".

- „Cestovatelé“.

- "Cesta kolem světa."

Zajímat děti kreativněji a ve hrách široce využívat poznatky o životě kolem nich.

Umělecké a estetické aktivity:

Kresba podle děl S. Marshaka „Děti v kleci“, „Africká krajina“.

Modelování "exotických zvířat".

Aplikace: „Africké kočky“.

Zlepšit umělecké dovednosti, rozvíjet představivost a představivost. Kultivujte přesnost a schopnost dokončit to, co začnete.

Fyzický vývoj:

Zábava „Džungle volá“.

Venkovní hry:

- "Býložravci versus predátoři."

- "Kdo je nejšikovnější?"

Rozvíjet u dětí zručnost, vytrvalost a schopnost orientovat se v prostoru.

Interakce s rodiči:

Studium encyklopedií.

Rozhovor s dětmi o kontinentech Země.

Psaní pohádek na téma „Dobrodružství v džungli“.

Spolupráce mezi dětmi a rodiči:

Sledování televizních pořadů o zvířatech z pouště a džungle.

Kvíz za účasti dětí a rodičů „Znalci přírody“.

Společné vytvoření alba příběhů o zvířatech.

Účast na výstavě kreseb .

Podporovat organizaci společných aktivit rodičů a dětí.

Fáze 3. Shrnutí.

1. Výstava kreseb „Zvířata naší planety“.

2. Společný kvíz dětí a rodičů „Znalci přírody“.

3. Vytvoření rozvržení „Zvířata horkých zemí“

Fáze 4 Analýza aktivity.

V procesu projektových aktivit Alesya:

Interagoval s vrstevníky;

Kladla výchovné otázky, argumentovala, vymýšlela hádanky a pohádky;

Přijímal informace z různých zdrojů a sdílel je;

Vybrané materiály a nástroje pro vytvoření produktu;

Hrál jsem venkovní hry na toto téma.

Tento projekt umožnil dítěti nejen získat vědomosti, ale také rozvinout tvůrčí schopnosti, rozvíjet komunikační dovednosti a vytvořit výchozí předpoklady pro badatelskou činnost.

Rodiče:

Aktivně a se zájmem jsme se zapojili do společných aktivit s dítětem a učitelkou skupiny, abychom obohatili znalosti dětí o zvířatech horkých zemí.

Dostali příležitost dozvědět se, co dělají jejich děti ve školce.

Mohli jsme realizovat své tvůrčí schopnosti.

Literatura.

1. E. Prati. Překlad I. Tsibidov. "Zvíře. Encyklopedie pro děti." Nakladatelství Machaon. 2010

2. B. Fedorovič. „Tvář pouště“. Nakladatelství Moskva "Mladá garda". 2009

3. M. Borisenko. "Zvířata horkých zemí." Nakladatelství Paritet Series. 2008

4. L. Šaitanov. “První lekce 5+, zvířata horkých zemí.” Nakladatelství "Série vážek". 2010

5. L. Šaitanov. Série přátel. Předškolní příprava. Nakladatelství "Vážka".2010

6. O. Alexandrova. "Moje první encyklopedie" Vydavatelství Iris Press. 2008

7. E. Valk. "Předškoláci o zvířatech." Nakladatelství "Učitel". 2010

8. G. Banaru. "Tam, kde je vždy horko." Nakladatelství "Karapuz". 2010

Městský předškolní vzdělávací ústav

"Mateřská škola č. 1 ve Vokhmě"

Přehled přímo organizovaných činností

ve vzdělávacím oboru "Kognice"

Téma: „Jaká jsou, zvířata horkých zemí“

Softwarové úkoly:

Prohlubovat a rozšiřovat znalosti dětí o zvířatech horkých zemí, aktivovat slovní zásobu k tématu, objasňovat názvy zvířat horkých zemí.

Procvičte si řešení matematických úloh a křížovek.

Pro rozvoj dovednosti posilování a udržování správného držení těla při různých činnostech posilujte svaly nožní klenby

Rozšiřte své znalosti o správné interakci s rostlinami a zvířaty.

Podporujte touhu studovat přírodu a živé obyvatele Země, respekt k přírodě

Posílit schopnost podporovat rozvoj psychofyzických kvalit: hbitost a rychlost.

Rozvíjet schopnost jednat v týmu.

Schopnost používat různé materiály k zobrazení zvířat: papír, plastelína; samostatnost při výběru materiálů pro práci.

Pokračovat v seznamování dětí s hudební kulturou prostřednictvím poslechu hudby.

Zařízení: obrázky zvířátek z horkých zemí, kouzelná květina s úkoly, křížovka, siluety zvířátek pro produktivní činnosti, plastelína, barevný papír, lepidlo, hromádky.

Pohyb GCD:

Kluci, rádi cestujete? (odpovědi dětí). Pojďme do horkých zemí. Jaké země to podle vás jsou? (Je tam velké horko, je tam hodně písku a je tam horko, je tam málo vody atd.).

Správně, dobře! Ano, horké země jsou země, kde je vždy horko, sníh nikdy nepadá, ale není to jen poušť, v horkých zemích jsou také horké pláně - polopouště, úrodné tropické stepi a vlhké tropické džungle. pamatuješ? Máme před sebou ještě celý týden a o tom si ještě povíme.

Teď se podívej na květinu v mých rukou, není obyčejná, proč? (různobarevné okvětní lístky).

Tato květina je kouzelná, s její pomocí se vydáme na cestu. Podívejte, na okvětních lístcích je něco napsáno, ano, to je úkol, se kterým se musíme vyrovnat. Zkusíme to? (Ano). Pokud uhodneme správně, zjistíme, kam pojedeme cestovat.

Úkol 1. „Napiš slovo“

Děti dostanou písmena a pomocí nich vytvoří slovo AFRIKA.

Poté, co děti úkol dokončí, zvuková analýza tohoto slova.

Kde jsme to skončili? (do Afriky)

Výborně kluci! Hádali jste správně. Víte, že Afrika je nejžhavější kontinent na Zemi?

Jaká zvířata z horkých zemí znáte? (odpovědi dětí).

Učitel pojmenovává zvířata, která děti nepojmenovaly, upozorňuje děti na to, že zde nežijí jen zvířata, ale také ptáci a podzemní živočichové. Poté vypráví, jak se zvířata v horkých zemích přizpůsobují životu v takových podmínkách s malým množstvím vody a vysokými teplotami.

Úkol 2. Křížovka „Vyřeš hádanky a najdi obrazy“.

Učitel přečte dětem hádanku a poté každé slovo rozdělí na slabiky.

1. Když ho uvidíte, je vám hned jasné:

Král zvířat - žertovat je nebezpečné.

Hrozivý pohled a hrozivý řev,

Ani jsem si nestříhala hřívu. (Lev)

Chlapi, jak se liší lev od lvice?

(Externě se lvi liší od lvic tím, že lev má velkou nadýchanou hřívu, zatímco lvice ne)

2. V zoo,

Věřte tomu nebo ne,

Bydlí

Divná bestie.

Má ruku v čele

Tak podobný dýmce! (Slon)

Co je to za ruku v čele? Proč byl kmen nazýván rukou v hádance?

(Slon pomocí svého chobotu trhá listí ze stromů, trhá trávu, pije a nosí velmi silná polena).

3. Je vysoký a strakatý,

S dlouhým, dlouhým krkem,

A jí listy -

Listy stromů (žirafa)

Proč vypadá žirafa hrdě a důležitě? (Protože je vysoký, má dlouhý krk a nohy a na každého se dívá shora.)

Pedagog: Má dlouhý krk a nohy. Výška žirafy je 6 metrů, je vysoká jako dvoupatrový dům, to znamená, že může dosáhnout na střechu naší zahrady, polovinu výšky má na krku. Takový dlouhý krk umožňuje žirafě snadno dosáhnout vrcholků vysokých stromů a trhat listy. Přední nohy žirafy jsou delší než zadní a její ocas je dlouhý metr.

4. Na nose je obrovský roh,

Nosí je každý (nosorožec)

5. Velmi chutné banány

Na oběd u (u opice)

6. Když teplo opadne,

Vyjde z bažiny

A půjde na večeři

Tohle je život pro (hrošíka)

7. - Žije v řekách Afriky

Zlá zelená loď.

Kdo plave ke mně,

Všechny spolkne... (krokodýl)

8. - Celý život nosím dva hrby,

Mám dva žaludky!

Ale každý hrb není hrb, je to stodola!

Je v nich dost jídla na sedm dní! (velbloud)

Pedagog: - Velbloudovi se říká loď pouště. proč myslíš? (Pohyby velblouda jsou plynulé jako na lodi. Velbloudi nesou těžké náklady a lidi. Jsou to velmi silná a odolná zvířata)

9. Skáču na dvou nohách,

Nechci opustit děti

Beru je do kabelky.

kdo jsem já? – Máma (Klokánek.)

Tělesná výchova minuta

V Africe to dělají žirafy! (natáhni jim krk nahoru)

Barevní papoušci s křídly „byak-byak-byak“ (mávající rukama)

A hroznýši v uzlu „tlesk-tlesk-tlesk“ (gimlet).

A slůňata dupou „nahoru-nahoru-nahoru“ (stomp).

A jejich uši tleskají „clap-clap-clap“ (tlesknutí).

Úkol 3. „Vyřešte problémy“

Problémy se sčítáním

1. Opice to přinesla slonovi

Dva banány.

Udělal jsem ti radost dárkem

Obří.

Měl jeden banán -

Podívejte.

Jak moc se všechno stalo -

Sdělit! (tři)

2. Na houpačce, na houpačce

Zvířata se posadila v zoologické zahradě.

Pět leopardů skvrnitých

Usmívají se na slunce.

A se starým dobrým lvem

Houpající se vesele.

(Kolik zvířat je celkem?) (šest)

3. Slon, slonice, tři slůňata

A směrem k vám dvě tygří mláďata

Šli domů z napajedla.

Počítejte rychle

Kolik zvířat jsi potkal? (sedm)

4. Krokodýl vyndal skořápky.

Všechny skořápky jsou jako hračky.

Celkem bylo šest granátů.

Krokodýl začal hrát

A najednou jeden spolkl.

(Kolik je tam mušlí?) (pět)

Úkol 4. "Hádej" (s míčem)

1. Co můžete říct?

Slon... (chobot, ocas, kel)

Nosorožec... (roh)

Lev...(ústa, hříva)

Žirafa... (krk, hříva)

Pštros...(peří, nohy)

2. Zvířata se pohybují jinak.

Jak se pohybuje krokodýl? (plavání, procházky)

A nosorožec? (procházky)

A opice? (vylézt, přeskočit)

A želva? (procházení)

Úkol 5. Hra "Hádej kdo!"

Učitel pojmenovává znaky zvířátka, podle kterých musí dítě hádat, o kom mluví.

Dupe jako... slon

Běhá jako... kůň

Svíjí se jako... had

Hardy jako... velbloud

Tlustý jako... hroch

Pomalý jako... želva

Opakuje se jako... papoušek

Grimasy jako... opice

Chlupatý jako... lev

Úkol 6. „Ozdobte zvířátko“

Pro děti jsou připraveny siluety zvířat z horkých zemí.

Kluci, dnes budeme zdobit zvířata Afriky. Přemýšlejte o tom, jaké materiály budete potřebovat? Jaké znáte metody

(Hudba hraje.) Děti si vezmou potřebné materiály a pustí se do práce. Učitel pomáhá radou, poskytuje podporu a pomoc podle potřeby.

Odraz

Řekněte mi, kluci, kde jsme dnes byli?

Co nového jste se naučili o zvířatech?

co se ti líbilo nejvíc?

Městský předškolní vzdělávací ústav

"Mateřská škola č. 1 ve Vokhmě"

Vokhomsky obecní okres Kostromské oblasti

https://pandia.ru/text/79/021/images/image003_127.gif" alt=" Kvíz pro děti a rodiče" width="468" height="37 src=">!}

Mnoho faktorů svědčí o zájmu dětí o exotická zvířata: děti se často ptají na život zvířat v horkých zemích, kreslí je, často je parodují, vyprávějí si úžasná fakta, o kterých se dozvěděly od svých rodičů nebo z dětských encyklopedií.

Zvířata horkých zemí mají štěstí. Jsou vždy teplé a slunečné. Běhejte, létejte na otevřených prostranstvích - neuklouznete, nezmrznete v chladném lese.

Kvíz „Zvířata horkých zemí“ se skládá z 12 otázek. Každá otázka je zodpovězena. Kompilátor kvízu: Iris Review

1. Jaká zvířata horkých zemí znáš?

Odpověď: slon, klokan, pelikán, papoušek, zebra, žirafa, opice, tygr, lev, želva, nosorožec, velbloud, krokodýl

2. Hádej hádanky:

"A neumí zpívat a neumí létat...

Proč je tedy považován za ptáka?"

Odpověď: Pštros

"Kdo nese jeho vlastní dům?"

Odpověď: Želva

Je velký. Je těžký.

Váží mnoho tun.

Připraveni vážit se se všemi.

Kromě velryb.

Odpověď: slon

Spadl mladý levhart!

Ach ne! Mladý leopard

Spadl do velkého vodopádu.

Co dělat, je opět ve ztrátě.

Vydrž, drahý leoparde.

Vrať se, drahý leoparde!

4. Kdo je v klokanově váčku?

Odpověď: mláďata

5. Jméno tohoto ptáka je stejné jako jméno exotického ovoce. Přestože se jedná o zástupce ptačích bratří, je sám o sobě bezkřídlý. kdo to je?

Odpověď: kiwi pták

6. Kterému zvířeti Číňané říkají „huňatý vůl“?

Odpověď: toto zvíře je jak

7. Které zvíře, žijící v horkých zemích, tráví většinu života zavěšené hlavou dolů pod větvemi stromů?

Odpověď: lenochod tříprstý

8. Jaká znáš literární díla, ve kterých jsou postavami zvířata z horkých zemí?

Odpověď: "Mowgli", "Doktor Aibolit"

9. Který brouk je největší a nejvzácnější na Zemi (žije v horkých zemích)?

Odpověď: Titan Lumberjack

10. Myslíte si, že je v horkých zemích mnoho druhů hadů nebo ne?

Odpověď: Největší počet druhů hadů se vyskytuje v horkých zemích

11. Které zvíře žijící v horkých zemích má nejrychlejší nohy na planetě?

Odpověď: gepard (kočičí rodina)

12. Který z primátů (opic) je nejchytřejší?

Fauna naší planety i přes veškerou lidskou snahu zůstává stále velmi bohatá. Mnoho druhů zvířat žije ve všech zeměpisných šířkách, od severního pólu po Antarktidu. A v horkém podnebí je jich obzvlášť mnoho. Vezměte si Afriku a její „Velkou pětku“. Tak se jmenuje pět obyvatel tohoto kontinentu: buvol, nosorožec, leopard, slon a samozřejmě lev. V našem mírném klimatu se tato zvířata horkých zemí nacházejí pouze v zoologických zahradách. A Afrika je jejich domovem a tam je můžete potkat ve volné přírodě.

Každý zná „krále zvířat“, lva. Dříve se tito predátoři potulovali po územích Eurasie, Severní Ameriky a po celé Africe. Lidé však vyhubili mnoho zástupců tohoto „královského“ druhu. A v naší době se tato zvířata horkých zemí nacházejí pouze na jih od pouště Sahara a v Indii, kde přežila pouze malá populace těchto predátorů.

Lev, na rozdíl od jiných koček, má výrazné sexuální vlastnosti. Samec se odlišuje od samice přítomností velké hřívy. A rčení, které říká, že kočka chodí sama, o těchto představitelích kočičího světa neplatí. Tato zvířata z horkých zemí žijí v pýchách, tedy jedinečných sociálních skupinách. V čele chlouby je největší samec. Jako hlava klanu mu jde pouze o ochranu svého území a samozřejmě o prodloužení klanu. Tato skupina zahrnuje také několik samic a mladých potomků.

A samice nesou obtížnou odpovědnost za získávání potravy a výchovu mladší generace. Březost lvice trvá mezi 100-108 dny. A každý z nich může přinést 2-3 koťátka. Stává se, ale zřídka, že lvice přinese čtyři nebo dokonce pět mláďat. Okamžitě po oplodnění krmí mláďata mimo pýchu, na nějakém odlehlém místě. Lvice ale nepřestává komunikovat se svou skupinou. Potom, když jsou koťata silnější, přivede je k pýchě. A díky tomu, že lvíčata voní stejně jako jejich matka, jsou snadno přijata do skupiny.

Jak dospívají, mladí samci se začínají „podívat blíže“ na vůdce pýchy. Každý z nich chce zaujmout toto místo. A když je mladý samec dostatečně silný, vyzve vůdce. Probíhá boj o „trůn“ a vítěz dostane vše a poražený opouští hrdost.

Tato divoká zvířata horkých zemí se živí kopytníky z afrických otevřených prostranství. Jedná se o antilopy, zebry a gazely. Pokud se naskytne příležitost, může lev odtáhnout i domácího mazlíčka. Tito predátoři si také poradí s mladými hrochy, nosorožci a dokonce i slony. Lvi mají velmi dobrou chuť k jídlu. Na posezení dokáže sníst až 30 kg masa a pak skoro celý den spát. Ale průměrná denní strava tohoto dravce je asi 5 kg masa.

Existují také další zvířata horkých zemí, která jsou na africkém kontinentu docela nápadná. Jedná se o největší zvířata žijící na povrchu země - slony. Hmotnost samic těchto býložravců se pohybuje do 2,8 tuny. Samci váží kolem pěti tun. Jsou mezi nimi ale i rekordmani. Hmotnost největšího byla 12,2 tuny.

Ale nejen podle váhy rozeznáte slonici od samce. Výrazně se liší i velikosti jejich klů. U některých samců mohou dosáhnout délky až čtyř metrů. A to je prokletí celé „sloní rodiny“. Někteří pytláci považují lov slonoviny za výnosný byznys. Zvířata horkých zemí, jako jsou sloni, jsou kvůli tomu na pokraji vyhynutí. A nyní nezabírají ani poslední stránku v Mezinárodní červené knize.

Afričtí sloni mají mnohem více zajímavých vlastností. Například obrovské uši těchto zvířat. A během afrického vedra tyto části těla nahrazují slonům ventilátor.

Strava afrických slonů se skládá pouze z rostlinné potravy. A tři čtvrtiny svého života tráví neustálým žvýkáním. Ale tito obři spí relativně málo. Odpočinkem tráví pouze 15 % svého času. A to je dvakrát méně než u lidí. A spí jen ve stoje, opřené o sebe. Afričtí sloni mají také jednu vlastnost, kterou nikdo nedokáže vysvětlit. Cítí blížící se smrt a sami jdou na „hřbitov“, který není zrovna snadné najít. V Africe je také mnohem více živočišných druhů, díky kterým je tento kontinent tak barevný a jedinečný.

Kvíz „Divoká zvířata horkých zemí“ pro děti přípravné skupiny předškolních vzdělávacích institucí


Popis: Závěrečná lekce na téma „Divoká zvířata horkých zemí“ z mé praxe v seniorské skupině. Tento materiál bude užitečný učitelům vyšších a přípravných skupin mateřské školy.
Cíl: Zobecnění znalostí na téma „Zvířata horkých zemí“.
úkoly:
1. Upevnit znalosti dětí o divokých zvířatech horkých zemí: jejich vzhled, zvyky, vlastnosti chování.
2. Aktivujte slovní zásobu na téma „Divoká zvířata horkých zemí“. Rozvinout schopnost psát příběhy o divokých zvířatech horkých zemí.
3. Rozvíjet schopnost číst poezii expresivně, s přirozenou intonací a účastnit se hraného čtení textu v poetické formě.
4. Pěstujte uctivý a starostlivý přístup k divokým zvířatům.

Demo materiál:
1. Obrázky s obrázky zvířat z horkých zemí.
2. Postavy zvířat z horkých zemí.
3. Výstava kreseb a plastik z plastelíny na téma „Divoká zvířata horkých zemí“ (pro hodiny jsem použil knihu G. Shalaeva „Učíme se kreslit“ a knihu R. Orena „Tajemství plastelíny“)
Přípravné práce:
1. Učitel individuálně dává dětem k naučení hádanky o divokých zvířatech horkých zemí.
2. Děti se hodně učí o divokých zvířatech horkých zemí a samy o nich mluví.
3. Děti vyřezávají a kreslí divoká zvířata horkých zemí.
4. Čtení „Telefonu“ od K. Chukovského, úryvky z něj jsou vyprávěny podle rolí.

Průběh lekce:

vychovatel: Dnes provedeme naši lekci formou hry - kvízu. Téma: "Divoká zvířata horkých zemí."
Rozdělíme se do 2 týmů: „Znayki“ a „Pochemuchki“. "Spisovatel"
vychovatel: Zveme vás, abyste ztvárnili slavného spisovatele, který přišel s příběhem o zvířeti nebo ptákovi z horkých zemí. Začíná tým „Znalosti“.
(Děti se to naučily během dvou týdnů práce na tomto tématu a použily to ve svém příběhu.)
Lev- silné, krásné a obratné zvíře, podobné velké kočce. Lev má hřívu. Lvice nemá hřívu. Srst zvířete je žlutá, krátká a hladká. Na konci ocasu je chomáč vlasů. Nohy lva jsou velmi silné, se širokými tlapami; drápy jsou ostré jako kočičí a zvyky lva jsou kočičí.
Lev ve dne spí a večer se vydává na lov; Na svou kořist vždy číhá, nečekaně se na ni vrhne, udeří do ní svou mocnou tlapou, trhá ji drápy a ostrými zuby. Napadá i hospodářská zvířata. Lev je dravec.
Lvi žijí ve stepích a pouštích Afriky a jižní Asie. Pro svou nažloutlou barvu je lev mezi kameny a pískem sotva znatelný.
Lvice rodí 2-3 mláďata - lvíčata, podobně jako velká koťata.
Žirafy- nejvyšší žijící na zemi. Jejich výška může přesáhnout 6 metrů. Mají dlouhé nohy a dlouhý krk a na krku se důležitě pohupuje malá hlava zakončená 2 (3-5 zřídka) rohy. Hlavu zdobí laskavé hnědé oči a pohyblivé úzké uši. Srst je krátká, s tmavými skvrnami bizarního tvaru rozptýlenými po světle žlutém pozadí. Na krku roste krátká hnědá hříva. Nohy mají kopyta. Na konci ocasu je chomáč vlasů.
Žirafy se živí pouze listy stromů a mladými větvemi. Žirafy žerou nízko rostoucí stromy shora. Mají dlouhý jazyk, až půl metru, a houževnaté rty. Oblíbené jídlo je akát. Stejně jako zkušení zahradníci ořezávají koruny stromů.
Divoké žirafy žijí v Africe, kde je spousta stromů. Novorozená žirafa je vysoká asi 2 metry, tedy výška vysokého dospělce.
Žirafy spí ve stoje. Nemohou běžet rychle ani moc, protože mají malé plíce, 2krát menší než plíce koně.
Klokan- zvířata, která žijí pouze v Austrálii. Jejich výška dosahuje výšky vysokého člověka. Zvířata se pohybují skokem a vysokou rychlostí. Klokani mohou skákat přes hlavy lidí stojících v plné výšce. Mají dlouhé zadní končetiny. Klokan se na nich pohybuje. Když se samci perou, chytnou se předními tlapami a opřeni o ocas narážejí na nepřítele zadními tlapami. Klokan má na břiše kapsu. Tohle je vačnatec. Na břiše samice ve váčku sedí mládě klokana.
Živí se listy. V cirkuse nebo v zoologické zahradě můžete vidět středně velkého klokana - valaška.
Hroch tráví celý svůj život ve vodě a opouští nádrž, aby se najedl nebo opaloval. Jeho obrovské tělo, kam by se vešlo i monstrózní prase, spočívá na krátkých nohách podstavce. Tělo hrochů dosahuje délky 4 metry a výšky 1,5 metru. Obrovskou hlavu zdobí malé uši a oči, které jsou nejčastěji velmi laskavé. Tmavě hnědá tlustá kůže je nahá, krátký ocas. Hroši začínají jíst po západu slunce. Žerou jakoukoli trávu. Aby hroši měli dostatek, potřebují 50 kg trávy.
Hrošovo mládě se rodí pod vodou o hmotnosti 40-50 kg. Aby se napil mléka, musí se ponořit a najít matčiny bradavky.
Nyní jsou hroši zachováni pouze v Africe.
Tygr- největší ze všech koček na Zemi. Jeho dlouhé tělo je pokryto červenou srstí s černými pruhy a mezi rákosím a lesy je neviditelný. Tygr má malé uši a dlouhé vousky. Nohy s velkými silnými tlapami. Mají dlouhé ostré drápy.
Stejně jako kočka si tygr čistí srst a obličej tlapkou a jazykem, prohýbá záda a hraje si s ocasem.
Tygr loví jeleny, divoká prasata, napadá domácí zvířata a zřídka i člověka. Jako kočka a lev se tygr tiše připlíží ke své kořisti, schová se a najednou na ni skočí. Chytá kořist předními tlapami. Když má tygr hlad, jí žáby a ještěrky a dokonce i bobule.
Téměř polovina tygrů žije v Indii, v naší zemi - na Dálném východě.
Slon největší proboscis zvíře na souši. Jeho šedá tlustá kůže je holá, pouze na špičce ocasu má chomáč vlasů. Krátké, masivní tělo spočívá na tlustých, sloupovitých nohách s 5 prsty na každé. Krk je velmi krátký a nemotorný. Velké uši visí na hlavě. Malé oči posazené hluboko. Nos srostlý s horním rtem je prodloužený v dlouhý chobot, na jehož konci jsou nozdry a prstovitý výrůstek, který působí jako orgán hmatu. Kufr je velmi mobilní. Slon dokáže zvedat velké i malé předměty ze země, trhat větve a přinášet je k tlamě a trhat stromy. Ze sloní tlamy trčí dva kly, kterými si slon uklízí cestu v lese, brání se nepřátelům a vyhrabává kořeny rostlin. Sloni mají v čelistech 24 molárů, ale aktivní jsou pouze 4 najednou, zbytek je skrytý.

Lidé chytají a krotí slony, nutí je nosit závaží a jezdí na nich.
Potravou slonů je tráva, větve, listy, kořeny, plody. Dospělý slon sní 180 kg zeleně a vypije asi 100 litrů vody. Sloni, kteří odlamují větve, vážně poškozují les.
Sloni se vyskytují v lesích Afriky a jihovýchodní Asie. Slonům se rodí jedno mládě a 3-5 let je slůně krmí mlékem. Slůně dospívá ve věku 8-12 let.
Opice- nejmenší a nejprimitivnější opice. Hmotnost do 10 kg. Stavba těla opice je přizpůsobena životu na stromech. Oba páry končetin jsou podobné lidským rukám: prsty nejsou pokryty drápy, ale hřeby; dlaně a chodidla jsou bez ochlupení. Při lezení na stromy používají všechny čtyři končetiny jako ruce; Chodí po zemi po čtyřech. Opice obratně skáčou z větve na větev. Houpejte se na ně. Opice se živí poupaty a šťavnatými plody stromů, v létě pak ptačími vejci. Na některých místech přepadají zahrady a zeleninové zahrady.
Opice žijí ve stádech v lesích Asie a Afriky. Kosmani jsou často chováni v zajetí. Jsou velmi společenští a napodobují jednání lidí.
Samice se o svá mláďata skvěle stará, krmí je mlékem a pak jim nosí hmyz, bobule a ptačí vejce.
(Jedno z dětí vyjde za potlesku a vypráví svůj příběh a ukazuje obrázek zvířete). "Hádanky a dohady"
vychovatel: Nejprve tým „Whychek“ položí svou hádanku „znalcům“ a poté „znalci“ udělají hádanku „Whychechki“.
Tiše chodí po cestách,
Vypadá jako velká kočka
Flexibilní, kníratý,
Srst je pruhovaná.
Aspoň vypadá jako kočka...
Nepřiblížíš se k němu:
V tlapách je velká síla -
Může zabít býka
Není čas si s tou bestií hrát,
Velmi nebezpečné... (tygr)
(S. Vasiljevová, V. Mirjasová)
Při pohledu do zrcadla za úsvitu,
Byl se sebou spokojený:
Odstrašující krásné
Půvabná, žlutá hříva,
Tlapky jsou silné a silné,
Nad mraky se řítí řev.
V horké Africe.
(Lev)
(V. Mirjašová)
Dlouhý krk a dlouhé nohy,
Toto zvíře chodí v úzkosti,
Okusuje listy. Pro nepřítele znatelné
Bojí se, že ho chytí tygr a lev.
Ach, proč je tak krásný?
Je-li tak bázlivý a tak ustrašený?
(Žirafa)
(V. Mirjašová)
Jsem zelený, modrý -
Tohle je moje oblíbená barva.
A točil jsem se u zrcadla,
Dokonce spadl z větvičky.
Nakloval jsem trochu prosa,
Najednou z klece vidím kočku.
Říkám jí hlasem hostitelky:

"Chceš jíst, žebráku?"
Kočka se dívá a nechápe
Kdo ji zve k jídlu?
(Papoušek)
(V. Mirjašová)
Tenký krk, dlouhé nohy,
Po silnici běží podivný pták
Mává křídly, ale nemůže létat,
Ale člověk s ní nemůže držet krok.
Ten ptačí běh je velmi rychlý -
Ne, muž ji nedohoní.
A to není nutné, protože by mohl kopnout -
Nemá ráda, když jí lidé blokují cestu.
Tito ptáci hnízdí přímo v trávě,
Zelená vejce jsou uložena v hnízdech,
Mužští otcové sedí v ptačích hnízdech,
Mláďata jsou hlídaná, nejsou opilá, nejedí se.
Na světě není větší pták než tento.
Kdo je tento pták - přijít s odpovědí.
(Pštros)
(S. Vasiljevová)
Kly zbělají jako sníh,
Zvíře je nejsilnější.
Obrovský, šedý, s dobrou dispozicí,
Majestátně prochází džunglí
A s dlouhým nosem jako ruka,
Může vychovat tebe i mě.
(Slon)
(V. Mirjašová)
Někdo nosí sirky v tašce,
Někdo důležité věci,
Někdo knihu a hru,
A děti... (klokani).
Skrývá se jako maska
Ochranný nátěr ode všech
Označeno jako přechod
Prochází Afrikou.
(Zebra)
Velkolepé opeření
Tohohle krasavce zná každý
Na výzdobu je právem hrdý -
Duhové barvy se zářícím ocasem.
(Páv)
(S. Vasiljevová)
Jeho zobák má velkou tašku,
Chytá ryby jako síť.
Do zoo ze vzdálených zemí
Přišel k nám... (pelikán).
(S. Vasiljevová)
Není to starý muž, ale hrbáč,
Ne ovce - ale poklad vlny,
A silný a trpělivý,
A v jídle není vybíravý,
Má rád pouště
Žije tam, kde dozrávají melouny.
(Velbloud)
(V. Mirjašová)
Je tam spousta jehel - ne ježek,
I když vypadá jako ježek.
Jeho trny jsou delší
Bílé jehlice jsou ostré.
Zvedne je vysoko -
Takto tato šelma děsí nepřátele.
Šelma venku je trnitá a impozantní,
K večeři jí ovoce a listy.
Žije jen v horkých zemích,
A zoologická zahrada na nás čeká.
(Dikobraz)
(S. Vasiljevová)
Skáču mezi stromy
Umím to stejně dobře jako kočka
A v našich prastarých džunglích
Nepotřebuji stopy.
Nahradí mou houpačku -
Zelené vinné révy,
Kdyby byli včas
Oblíbené banány.
(Opice)
(V. Mirjašová)
Je tam docela dost rohů
V zoo i v lese
Každý má na hlavě rohy,
Na nose to má jen jeden.
(Nosorožec)
(S. Vasiljevová)
Silná kůže, tlusté rty,
A v ústech jsou čtyři zuby.
Pokud otevře ústa
Můžete omdlít!
(Hroch)
(S. Vasiljevová)

Venkovní hra "Krokodýl"

Řidič v roli „krokodýla“ zobrazuje zubatou tlamu, natahující ruce nad sebou. „Krokodýl“ tančí na veselou hudbu, hraje si s dětmi a pak nečekaně zavře ruce. Kdo se chytí, je řidič. Hra se několikrát opakuje. "Divadelní"
vychovatel: Oba týmy připravily scénické čtení úryvků z básně K. Čukovského „Telefon“ (pomocí masek a telefonů).
1.
- Zazvonil mi telefon.
- Kdo to mluví?
- Slon.
- Kde?
- Od velblouda.
- Co potřebuješ?
- Čokoláda.
- Pro koho?
- Pro mého syna.
- Kolik mám poslat?
- Ano, asi pět liber.
Nebo šest:
Už nemůže jíst
Je mi ještě malý!
2.
A pak zavolal Krokodýl
A se slzami se zeptal:
- Můj drahý, dobrý,
Pošlete mi galoše
Pro mě, mou ženu a Totoshu.
- Počkej, není to pro tebe?
Minulý týden
Poslal jsem dva páry
Skvělé galusky?
- Oh, ty, které jsi poslal
Minulý týden
Jedli jsme už dávno
A my se nemůžeme dočkat,
Kdy zase pošleš
Na naši večeři
Tucet
Nové a sladké galoše! "Dravci a býložravci"
vychovatel: Zvířecí postavy je nutné rozdělit do 2 skupin: „býložravci“ a „predátoři“. Tým „Proč Chek“ volí „býložravce“ a tým „Znalosti“ volí „predátory“.
Býložravci: klokan, velbloud, nosorožec, zebra, hroch, žirafa, dikobraz, slon, papoušek, opice, pštros.
Dravá zvířata: lev, tygr, pelikán, páv.

Hudební přestávka.

Všechny děti tančí na píseň „Chunga-Changa“ (Slova Yu. Entina, hudba V. Shainsky). "Otázky a odpovědi"
vychovatel: Budu se ptát na divoká zvířata horkých zemí a vy se na ně pokusíte odpovědět. Kdo zná odpověď, zvedá ruku.
1. Vyjmenujte zástupce čeledi koček žijících v horkých zemích.
Odpověď: Lev, tygr, leopard, ocelot, gepard.
2. Které zvíře je nejrychlejší na zemi?
Odpověď: Leopard.
3. Která zvířata horkých zemí mají dlouhý ocas, který jim slouží jako páté rameno, a mohou na něm viset?
Odpověď: Opice.
4. Které zvíře z horkých zemí má jehly připevněné ke speciálnímu svalu a snadno se od něj odděluje? Vráží jehly do těla nepřítele takovou silou, jako by to byly šípy vystřelené z luku.
Odpověď: Dikobraz.
5. Růst těchto zvířat někdy dosahuje výšky člověka, jsou bipední, jako ptáci, pohybují se ve skocích jako žáby nebo kobylky a mají hlavu jako jelen? kdo to je?
Odpověď: Klokan.
6. Které zvíře má největší vejce na světě?
Odpověď: Pštros.
7. Který pták je největší na zemi?
Odpověď: Pštros. Jen ona nelétá.
8. Jaké znáš papoušky? Jaké jsou výhody každého z nich?
Odpověď: Kakadu (s chocholem), Šedý (známý řečník), Ara (velmi světlé peří), hrdličky (pokud jeden zemře, druhý zemře na melancholii).
9. Kolik mláďat má slon?
Odpověď: Jeden.
10. Který pták žere pouze ryby a nejprve je sbírá do sáčku pod zobákem?
Odpověď: Pelikán.
11. Jaké je oblíbené jídlo žirafy?
Odpověď: Akát.
12. Která zvířata horkých zemí jsou zmíněna v básni K. Chukovského „Telefon“?
Odpověď: Slon, velbloud, krokodýl, opice, klokan, nosorožec, hroch.
13. Velbloud vydrží bez vody asi 6 týdnů. Ale při první příležitosti vypije 5 nebo dokonce 9 velkých věder vody jedním douškem. Kde si velbloud ukládá uloženou vlhkost?
Odpověď: Velbloudí hrby obsahují asi 100 kg tuku, který slouží jako jídlo a pití na cestě. Ne nadarmo se po dlouhých trecích oba hrby velblouda tak ztenčí, že jim dokonce visí přes boky jako prázdné pytle.
14. Která zvířata mají nohy chráněné mozolnatými vycpávkami, které jsou elastické jako guma?
Odpověď: Velbloud. Na kolenou a dalších částech velbloudova těla jsou mozoly, které přicházejí do kontaktu s horkou půdou, když si lehne.
15. Věříme, že zebry jsou bílé a mají černé pruhy, ale Afričané věří, že zebry jsou černé a mají bílé pruhy. kdo má pravdu?
Odpověď: Oba. Je třeba říci, že zebry se navzájem poznají podle vzoru pruhů a každá zebra má svůj vzor pruhů.
16. Co je hlavní atrakcí nosorožců?
Odpověď: Indové mají jeden roh a Afričané dva.
17. Které zvíře je po slonech největší na Zemi?
Odpověď: Nosorožec.
18. Které zvíře v horkých zemích stráví polovinu života ve vodě? Délka některých z nich dosahuje 16 metrů. Teplota těla zvířete závisí na okolní teplotě.
Odpověď: Krokodýl.
19. Které zvíře má obrovské tělo, které spočívá na krátkých nohách podstavce? Téměř celý život tráví ve vodě a rybník opouští jen proto, aby se nasnídal nebo se opaloval.
Odpověď: Hroch.
20. Vzpomeňme na „Aibolit“ od K. Chukovského: „Máte telegram od hrocha!“ Kdo je „hroch“?
Odpověď: Hroch. vychovatel: Náš kvíz je u konce. Oba týmy prokázaly dobrou znalost divokých zvířat horkých zemí. Dobrá práce!