Презентація до заходу щодо екології. Позакласний захід "подорож екологічною стежкою" у початковій школі

Екологічне заняття: «Ми – друзі природи!»

Мета заняття: дати уявлення про повний взаємозв'язок людини та природи; про відповідальність за навколишній світ природи; показати дітям, що людина – працівник у царстві природи; вчити дітей виконувати закони природи; виховувати почуття усвідомлення своєї єдності з навколишнім світом; розвивати активність, самостійність, мислення, уяву, творчі здібності учнів.

Хід заняття:

1-й ведучий. Здрастуйте, діти, привіт, гості! Ми раді бачити Вас! Сьогоднішнє свято присвячене природі. Природа – це справжнє багатство людства, її потрібно берегти!

Звучить пісня гурту «Земляни» - «Пробач, Земля», йде показ слайдів про природу та екологію (слайди №1 - 17)

Читець. Наша планета Земля

Дуже щедра та багата.

Гори, ліси та поля –

Дім наш рідний, хлопці.

2-й ведучий. Ми живемо з вами на одній великій планеті земля, і нам треба навчитися берегти її, жити у мирі та злагоді.

А які прислів'я про землю ви знаєте?

Без господаря земля кругла сирота.

Немає поганої землі, є погані господарі.

Земля турботу любить.

Землю шануй – вона дає врожай.

Немає землі кращої, ніж наша країна.

1-й ведучий. ( показ слайдів) Багато на Землі різних чудес: і високігори( слайд №18), та блакитнірічки ( сл.№19), ікрижані моря ( сл.№20), іспекотні пустелі ( сл.№21) . Але, мабуть, найбільше дивоце ліс . ( сл.№22)

1 Читець : Чудовий витвір природи - ліс! Зовсім небагато може зрівнятися з ним красою. Красиві наші ліси, величні та самобутні будь-якої пори року.

Показ слайдів російського лісу по порах року

2 читець: Російський ліс - це перші проталини та перший туман. (слайд №23)

3чтець: Російський ліс - це крик граків і спів соловейка.сл.№24)

4 читець: Російський ліс - це медовий запах трави та квітів. (Сл. № 25)

4 читець: Російський ліс - це прощальний крик журавлів восени.сл.№26)

5 читець: Російський ліс - це мережива інею на деревах і тихий голос синиці.сл.№27)

(на фоні слайду №28 та співу птахів діти читають вірші)

Привіт ліс!
Дрімучий ліс!
Повний казок та чудес!
Ти про що шумиш листям
Вночі темною, грозовою?
Що там шепочеш на зорі
Весь у росі, як у сріблі.


Хто в глушині твоїй таїться?
Що за звір, який птах?
Все відкрий, не приховай
Ти ж бачиш, ми свої!

Ліс - не тільки для нашої забави,
Він багатство країни.
Усі дерева в ньому, ягоди, трави
Нам на користь, друзі, вирощені.

У лісі, де так багато ботаніки
Друзі, зберіть із галявини
Недопалки, діряві чайники
Порожні консервні банки.

Хочу я над квітами нахилитися
Не для того, щоб рвати чи зрізати.
А щоб побачити добрі їхні обличчя
І добре обличчя їм показати.

Нор звіриних, пташині гнізда
Розоряти не будемо ніколи!
Нехай пташенятам і маленьким звірятам
Добре живеться з нами поряд.

Люди! Огляньтеся навколо.
Як природа справді прекрасна.
Їй потрібна турбота ваших рук
Щоб краса її не гасла!

2-й ведучий. Давайте вирушимо в подорож лісом. На нас чекають незвичайні

пригоди та несподівані зустрічі. А з собою ми візьмемо добру, веселу пісню. (слайд №29)

(Діти співають пісню «Разом весело крокувати» муз. В. Шаїнського, сл. М. Матусовського)

Читець. Ми йдемо лісовою стежкою,

Дивимося ми на всі боки –

Пахне травами та хвоєю,

Білки блукають стовбурами.

Привіт ліс, дрімучий ліс,

Повний казок та чудес! (сл.№30) (сл.№31)

1-й ведучий загадує загадки.

- Казковий ліс вам підготував загадки. Давайте їх відгадаємо:

    Яке дерево є символом Росії? (береза).

    Як називається ніс у птаха? (дзьоб).

    Яку траву знають навіть сліпі? (Кропива).

    Хто біжить задніми ногами вперед? (заєць).

    Хто має вуха на ногах? (У коника).

    Що втрачає лось кожну зиму? (Рога).

    Хто може пити ногою? (жаба).

    Чим більше кілець, тим старше мешканець (дерево).

    Маленька, легенька, а за хвіст не зловиш (ящірка).

    Хто спить головою вниз? (кажан).

Читець. У природи живі фарби,

Нехай живе вона без побоювання,

Нехай живуть звірі та птахи,

Нехай людину ніхто не боїться!

Чується шум, до зали вбігає Хуліган із магнітофоном.

Хуліган. Бом-бом-бом! Починається погром.

Виїжджаємо на природу,

Мені до вподоби мій характер бойовий,

Темперамент мій веселий, вогневий.

А прийшов сюди я нудьгу розігнати,

Я прийшов повеселитися, погратись.

2-й ведучий. Так, видно, погано ти вихований, якщо не знаєш як треба поводитися в лісі!

Хуліган. Гей, ви, малявочки-козявочки, а самі навіщо в ліс ходите?

Читець. Свіжим повітрям подихати, на природу помилуватися, зміцнити здоров'я, покращити настрій.

Хуліган. Зараз ще пару пташок спіймаю і посаджу в клітку. От і буде веселий настрій! Я ще з рогатки любити стріляти.

Вчора я з рогатки стріляв у веселих птахів.

Я цілився крадькома в щіглів, шпаків, синиць.

І птахи засмутилися, не став щебетати,

І всі вони вирішили сюди не прилітати!

Здорово, правда?

Читець. Дерева, трава, квітка та птах

Не завжди вміють захищатись.

Якщо будуть знищені вони

На планеті ми залишимося самі!

1-й ведучий. Птахів кривдити не можна. Адже вони приносять користь людям.

Хуліган. Подумаєш! Ну, не заважайте мені веселитись! Я сьогодні так працював, що навіть утомився.

1-й ведучий. І що ти такого корисного зробив?

Хуліган. – Берізку зламав.

Мурах розігнав, мурашник розорив

Квіти рідкісні з Червоної книги нарвав цілий оберемок

Води насутив, рибу розігнав

Людей на болоті налякав

Жабеня палицею ганяло

Сміття всякого в річку накидав

(Включає магнітофон і починає танцювати)

З'являється Баба Яга.

Баба Яга. Е – е – е, бач, радіоприймач вишукувався! Не можна так голосно магнітофон включати! Зараз ти в мене не так заскачеш, вундеркіндер невихований. Покажу свій фокус-покус-парадокус. Зачарую окаянного. Ми хоч і в лісі живемо, а правила пристойності знаємо, у нас є своя культура!

Ялинки-палиці, ліс густий,

Перетворюйся на лісовий пень!

(Хуліган завмирає на місці)

Хуліган. Не хочу Не буду! Відпусти мене, бабко ти необтесана! Я батькам пожалуюся, вони вам дадуть прикурити!

Баба Яга. Не дадуть, голубчику! І стоятимеш ти пнем доти, доки не дізнаєшся, що в лісі все треба берегти і охороняти.

Хуліган. (Плаче) А - а - а! Допоможіть!

1-й ведучий. Ти дуже сильно образив природу, а Баба – Яга – лісовий мешканець, от і образилася вона на тебе.

Баба Яга. Скільки ж таких, як він, лиха Землі завдають. Дерева ламають. Мурашники розоряють ... Якщо всі знищуватимуть, рвати, ламати, то й життя на Землі не буде. І нас не буде. І тебе не буде.

Хуліган. (Плаче) Мене не буде! А – а – а! А що мені тепер робити?

Баба Яга. Справи добрі робити. Землю берегти та любити треба. Графік добрих справ заводити треба. Ви зі мною згодні? (Відповіді дітей)

2-й ведучий. Якщо тільки захочете

Ви допомагати природі,

Кращеправила вчіть,

Щоб їх не забувати!

Хуліган. Які правила?

Діти по черзі розповідають правила:

1.Діти запам'ятати повинні

І зрозуміти:

Гнізда у пташок

Не можна руйнувати! (сл.№ 32)

2. Мурахи – лісові санітари;

Так прозвали люди їх недарма

Тільки ти їм, друже мій, не заважай!

Мурашники не розоряй!

Ці санітари так потрібні

Для лісів твоєї рідної країни!(Сл.№33)

3. Для їжачків та білок

Ліс – це рідний будинок.

Вони живуть там сміливо

І влітку, і взимку:

Тому не варто

Їх у місто забирати.

Повір: вони у неволі

Не будуть їсти і спати... (Сл. № 34)

4. У лісі літають метелики,

Повзуть козявки та жуки.

Природа мати їм дала життя.

У них усі свої справи.

Ти їх побачиш на шляху

Не кривди, а відійди!

Без комах ліс, друже мій,

І самотній, і порожній… (сл.№ 35)

5. Квіти прикрашають луки та ліси

Але це не тільки природи краса-

У них бджоли знаходять цілющий дар,

І метелики п'ють із них солодкий нектар.

Не треба, друзі, їх безглуздо рвати,

Не треба букети з них складати.

Зав'януть букети… Загинуть квіти…

І більше не буде такої краси! (Сл. № 36)

6.

Метелик кольоровий

Над тобою пурхає...

Бабка грається,

Скаче, веселиться ...

Літу все так раді!

Їх ловити не треба.

Нехай собі літають,

Землю прикрашають ... (Сл. № 37)

7. Як багато звуків тут і там!

У лісі не потрібен шум і гам:

Не можна галасувати, кричати, кричати

І голосно музику вмикати! (зл.№38)

8. Без дорослих із вогнем розважатися небезпечно!

Закінчитися може забава жахливо!

У лісі дуже сухо буває часом,

Костер обернеться серйозним лихом!

Уявіть, що полум'я легко розгориться,

Почне палахкотіти, розбігатися, іскритися -

Його згасити неможливо тоді…

Пожежі лісові – велике лихо! (Сл.№39)

9. Ви в похід прийшли, хлопці…

Відпочити, звичайно, треба:

Погратися і побавитися,

І наїстися, і напитися.

Але довкола залишилися банки,

Целофан, залізки, склянки...

Залишати їх тут не можна!

Не полінуймося, друзі:

Сміття тут, у лісі, чуже,

Заберемо його із собою!(Сл. № 40)

10. Не можна скло в лісі кидати,

Не можна пляшки розбивати;

Уламки гострі небезпечні –

Про них поріжеш жахливо!

А якщо раптом на них впасти –

У лікарні можна опинитися!

І мешканцям лісовим

Скляшки теж не потрібні ... (Сл. № 41)

11.

Стоять дерева – велетні

Їх не шкодують хулігани

І ріжуть гострими ножами

Слова на дереві – «на згадку!»

Але так жорстоко чинити!

Не можна дерева ображати.

Нехай вони в лісі ростуть.

Добро і красу несуть ... (Сл. № 42)

12 . Раз ти зібрався по гриби –

З собою гострий ніж бери;

Їм акуратно гриб зрізай -

У землі грибницю залишай.

А якщо зустрів суницю,

Кущ брусниці або чорниці –

Ніжно ягідки зірву,

А кущ – залиш, узбережи. (Сл. № 43 - 44)

Читець. Давайте будемо дружити один з одним,

Як птах – з небом, як поле – з плугом.

Як вітер – з морем, трава – з дощами,

Як дружить сонце з усіма нами!

Хуліган. Розумних правил не забуду,

Поважатиму природу.

Тільки розчаруйте мене!

Баба Яга. Ось розкажеш, яку користь приносять людям ліси, тоді ще подивлюся. Може й розчарую.

Хуліган. Не знаю. (Плаче)

1-й ведучий. Хлопці, давайте допоможемо Хулігану відповісти на запитання Баби Яги.

Діти по черзі розповідають. (Показ слайдів цих тварин)

(Сл.№45)Дятел - Санітар лісу. У нього язичок із зазубринами та липкий. Коли він робить дзьобом дірку, то висовує свій язичок, і комаха прилипає до нього.

(Сл.№46)Сова – знищує протягом року близько 1000 гризунів. Якщо зважити, що кожна миша з'їдає на рік 1кг зерна, то, отже, одна сова рятує на рік тонну хліба.

(Сл.№47)Зозуля – за годину з'їдає 100 гусениць, якщо у лісі з'являється велика кількість комах - шкідників, вона розправляється з ними протягом кількох днів.

(Сл.№48)Летючі миші – очищають територію від малярійних комарів. За годину нічного полювання кажан може спіймати та з'їсти 170 комарів.

(Сл.№49)Ластівка - За літо ловить до мільйона комарів, мошок, попелиць.

(Сл.№50)жаба – знищує не лише шкідливих комах, а й слимаків, а це найнебезпечніші вороги садів та городів.

Баба Яга. Хвалить дітей і розчаровує Хулігана.

Хуліган. Дорогі мої, улюблені, найближчі та уважні друзі! Я дуже вдячний Вам за допомогу, яку ви мені надали. Обіцяю більше ніколи не пустувати, не грубити і не ображати інших. Обіцяю берегти дерева, квіти, тварин, птахів – коротше за всю природу.(Сл.№51)

Баба Яга. Ну, прямо не впізнати цього Хулігана! Бач, як закляття подіяло! Думаєте, чому я так дбаю про ліс?(Сл.№52)

Тому що ліс – мій дім,

Ліс – багатство та краса,

Бережи свої ліси!

На одній великій планеті

Нам із тобою разом жити.

Будемо, дорослі та діти,

Дружбою з лісом дорожитиме!

Гра із залом:

Ведучий : І наприкінці нашого свята пропоную вам гру Перед вами на малюнку дерево. На ньому немає жодного листочка. Страшна картина. Я не хотіла б, щоб у нас був такий ліс. Але ми можемо змінити все. Подумайте та скажіть, які добрі справи можна зробити, щоб ліс та природа ожили? (Кожна правильна відповідь зеленим листком прикріплюється до дерева.)

Усі діти виконують пісню «Сонячний круг»

Нехай завжди будуть річки,
Нехай завжди буде риба,
Нехай завжди буде море,
А в пустелі верблюд!

Нехай завжди будуть гаї,
Нехай завжди будуть птахи,
Нехай завжди будуть звірі,
А біля будинку квіти!

Нехай завжди будуть люди,
Нехай завжди будуть діти,
Нехай завжди у чистому небі
Сонце світитиме!

У сучасних умовах все більшого значення приділяється екологічному вихованню учнів, важливе значення приділяється питанням природоохоронної діяльності. Запропонований позакласний захід проводився в рамках проведення Дня Землі 22 квітня з учнями 5–7 класів.

Під час підготовки до заходу учні, розділившись на групи, брали участь у конкурсі плакатів “Врятуємо природу”.

Під час заходу кожна група демонструє свій плакат, коментуючи підібраний матеріал.

Після закінчення презентації журі присуджує місця за участь у конкурсі плакатів.

Класи: 5-7.

ЦІЛІ УРОКУ:

  1. Розвивати екологічну свідомість та екологічну культуру дітей;
  2. Активізувати пізнавальну діяльність, створити умови, що спонукають дітей з увагою та турботою ставиться до природи.
  3. Ознайомити учнів із чинниками забруднення довкілля
  4. Сприяння формуванню високоморальних якостей, любові до всього живого.
  5. Поглибити та систематизувати знання про екологічні фактори середовища та їх дію на організми.

ОБЛАДНАННЯ: Комп'ютер, проектор, презентація до заняття, плакати на природоохоронну тему, виконані учнями

Хід заняття

1. Оргмомент. Психологічний настрій учнів.

Актуалізація знань учнів.

Вчитель: Хлопці, під час уроків природознавства, географії ми дуже часто вживали висловлювання “Природа – наш будинок рідний”, “Бережіть природні багатства”, “Планета у небезпеці”. Що вони означають? (Вислуховуються відповіді учнів).

Прослуховування фонограми пісні "Як прекрасний цей світ".

Вчитель: Так, дійсно, прекрасний світ, який нас оточує, прекрасна, несхожа та різноманітна природа у будь-якій точці нашої земної кулі. Людина здавна захоплювалася творіннями, які створила матінка природа: дивовижними рослинами та тваринами. Але, на жаль, людина не завжди замислюється про дбайливе ставлення до природи.

Учень:

Пора б людству зрозуміти,
Багатства у Природи відбираючи,
Що Землю треба також охороняти:
Вона, як ми, така ж жива!

(презентація йде на тлі творів Е?нніо Морріконе)

Життя всіх людей нерозривно пов'язане з природою: з навколишнього середовища люди отримують кисень, продукти харчування, сировину для промисловості, ліки та багато іншого.

До довкілля надходять вуглекислий газ і всі відходи життєдіяльності та господарської діяльності людей.

Довгий час вважалося, що людина - цар і володар природи, покликаний ні з чим не зважаючи, підкорювати її і підкоряти своїм потребам. Знаходячи небачену владу над природою, змінюючи її, людина ставить під загрозу як здоров'я Землі, а й саме існування всього живого, зокрема й людей.

Рис.2

2 учень:

Людині завжди і у всьому супроводжує вода. Вона його годує, напуває, гріє і охолоджує, жодне виробництво не обходиться без води. І поселялася людина здавна поблизу морських берегів чи поруч із річками та озерами. Найбільші міста нашої країни з'явилися на річках: Москва - на Москві-ріці,

Петербург - на Неві,

Іркутськ - на Ангарі,

Хабаровськ – на Амурі.

Споживання води постійно зростає. Не дивно, що проблема водозабезпечення населення нашої планети стала однією з основних світових проблем. 18% населення світу позбавлені безпечної питної води.

За рік від забруднення води та повітря у світі помирає 6 млн. людей. Найбільше забруднює довкілля автомобільний транспорт. На деяких рослинах вплив вихлопних газів настільки виразно видно, що їх успішно можна використовувати для виявлення небезпечної концентрації цих газів для здоров'я людини.

Рис.7

"НЕ ГУБІТЬ ВСЕ ЖИВЕ"

У 1950-х роках підприємство з переробки руди скидало відходи, що містять ртуть, до води затоки Мінамату (Японія). Бактерії переробляли в диметилртуть. По ланцюгах харчування вона потрапляла та накопичувалася у рибах. Люди харчувалися рибою, отримували найсильніші отруєння, нервово-паралітичні захворювання, понад 50 людей померли. З 1955 по 1959 роки тут кожна третя дитина народжувалась із психічними та фізичними аномаліями.

Рис.8

“НЕ РВИТЕ КОЛЬОРИ”

За останні 10 років площа лісів у світі скоротилася на 94 мільйони гектарів. Близько 70% лісових пожеж нашій країні виникає з вини населення.

Мал. 9

Основне завдання охорони рідкісних і зникаючих видів у тому, щоб створивши сприятливі умови, домогтися збільшення їх чисельності. Якщо кожен з нас не стане навесні рвати конвалії, можливо, незабаром ця квітка перестане бути об'єктом Червоної книги Підмосков'я.

Рис.10 Рис.11

Вперше Червону книгу було створено у 1966 році Міжнародним союзом охорони природи. Це список рідкісних видів рослин і тварин, що знаходяться під загрозою зникнення. До Червоної книги внесено 681 рослину, 20 грибів, 32 мохоподібні рослини та 29 лишайників.

"Збережемо море"

Майже 75% поверхні Землі покрито водою, але лише 2,5% посідає прісні водойми.

У країнах 90% побутових і 70% виробничих стоків скидають у воду без очищення.

Рис.12

Бурхливий розвиток промисловості призвів до різкого зростання кількості всіляких відходів і до масового забруднення річок, морів та океанів такими речовинами, яких природа ніколи не знала: нафтопродуктами, солями важких металів та багатьма іншими хімічними речовинами.

Особливо від забруднення страждають внутрішні моря: Балтійське, Азовське, Чорне, Японське, Північне. У Чорному морі зменшилася кількість риб, натомість у величезній кількості розмножуються медузи.

Рис.13

Стадо чорноморських дельфінів 40 років тому налічувало два з половиною мільйони голів. Наразі воно ледве дотягує до 100 тисяч.

Близько чверті коралових рифів світового океану знищено. Ще 30% зникнуть протягом найближчих 10 років.

Щорічно 300 морських черепах з кожної тисячі гинуть, проковтнувши плаваюче в морі пластикове сміття.

Рис.14

У Білому морі кожні 4 зі 100 тюленів гинуть з тієї ж причини. Дуже забруднені Чорне та Аральське моря. Річку Дунай називають “стічною канавою” Європи. Світовий океан належить усім. Але він і... нічий. Щороку в нього звалюють мільярди тонн рідких та твердих відходів. Внаслідок цього гинуть морські тварини, риби, птиці.

Рис.15.

До Червоної книги Російської Федерації (1983 р.) внесені: ссавці – 94 види, птиці – 80, рептилії -11, риби -10, комахи – 219 видів.

“ВИ ХОЧЕТЕ БУТИ ТАКИМИ?”

Рис.16

У світі 2 млн. чоловік на рік помирають від хвороб, пов'язаних із забрудненням питної води. Найбільше страждають діти. Все частіше можна почути про тварини з виявленими мутаціями.

Мутація – це у живих організмів незворотних змін, що виникають під впливом екологічних чинників середовища. Екологи встановили, що наслідки господарської діяльності людей є найбільш значущими у забрудненні навколишнього середовища та об'єднали їх у групи у порядку значущості:

  • 1. отрутохімікати, пестициди, діоксиди;
  • 2. важкі метали та їх солі;
  • 3.втрати нафти та нафтопродуктів;
  • 4.стічні води та тверді відходи промисловості;
  • 5.хімічні добрива;
  • 6.радіоактивні та теплові відходи;
  • 7.міські шуми (транспорт, гучна музика, робота машин).

Рис.17

ЯКЩО ЛЮДИНА НЕ Зменшить кількість забруднювачів, то забруднювачі зменшать кількість людей.

Мал. 18

9 учень:

Головна умова розвитку людства – не підкорення, а співробітництво з природою, дбайливе та дбайливе ставлення до всього живого на Землі.

ЗЕМЛЯ У НАС ТІЛЬКИ ОДНА… Це наш корабель у безмежних просторах Всесвіту. Цей чудовий корабель має все необхідне для довгої подорожі на ньому. Але у разі поломки цього корабля пересісти нам буде нема на що. Слід берегти те, що маємо.

Мал. 19

Бережіть Землю, бережіть
ЖАЙОРОНКА В БЛАКИТНОМУ ЗЕНІТІ,
НА КАМІННЯХ граючого краба,
НАД ПУСТІНІВ ТІНЬ ВІД БАОБАБА,
ЯСТРЕБА, ПАРЯЧОГО НАД ПОЛЕМ,
ЯСНИЙ МІСЯЦЬ НАД РІЧКОВИМ СПОКОЄМ,
ЛАСТІВКА, що мелькає в житті.
Бережіть Землю, бережіть! М.ДУДІН

Рис.20

  • формування уявлень та елементарних знань про екологію
  • ;
  • аналіз позитивного досвіду щодо взаємодії з навколишнім середовищем
  • ;
  • розвиток індивідуальних здібностей учнів
  • ;
  • виховання дбайливого ставлення до природи
  • ;
  • формування пізнавальних інтересів у позаурочний час.
  • Заплановані досягнення учнів:

    • Засвоїти, що екологія – це наука, яка вчить дбайливо ставиться до навколишнього світу
    .
  • Зрозуміти, що у зникненні птахів та тварин у лісах винні люди
  • .
  • Вчитися захищати природні ресурси
  • .
  • Розвивати індивідуальність у процесі творчих та інтелектуальних завдань
  • .

    Обладнання:

    • аудіозапис голів птахів;
    • виставка книг “Природа – твій дім”
    ;
  • оформлення стенду "Охорона навколишнього середовища"
  • ;
  • індивідуальні творчі завдання
  • ;
  • анкети
  • ; ;
  • кольорові олівці
  • ;
  • мультимедійна презентація на тему “Подорож екологічною стежкою”
  • ;
  • картки – відзнаки індивідуальних досягнень
  • .

    Хід заходу

    – Сьогодні на нашому уроці ми здійснимо уявну подорож екологічною стежкою. Екологічна стежка – це маршрут у лісі, де людина вивчає природу, вчиться охороняти звірів та птахів, дерева та трави. Послухайте історію лісу.

    Кадр 1 Ліс

    – Жив був ліс.

    Кадр 2 Птахи

    – Жили в лісі птахи. Птахи співали задерикувато і весело. Послухай (звучить аудіозапис голосів птахів пугача, зозулі, дятла, солов'я)

    – Яких птахів ви почули? (Філіна, зозулю, дятла, солов'я)

    Послухай пісню про солов'я у виконанні учениці музичної школи.

    (На скрипці виконується музичний твір "Соловушка")

    Кадр 3 Звірі

    – Жили у лісі та звірі. Грали на галявинах, полювали. Розглянь слайди.

    Яких звірів упізнали? (єнот, білка, заєць, їжачок, вовки, ведмідь, лось, олень, лисиця)

    Кадр 4 Людина

    – Але одного разу прийшла до лісу людина. Збудував поряд із лісом фабрики, заводи, будинки, школи, дороги. Місця для життя йому не вистачило.

    Кадр 5 Вирубування лісу

    – Стала людина тоді вирубувати ліс.

    Кадр 6 Пожежа у лісі

    — Розпалював багаття, і вогонь занапастив ліс.

    Кадр 7 Забруднення водойм.

    – Заводи та фабрики скидали відходи у річки, лісові озера та забруднили воду у лісі.

    Кадр 8 Повітря

    – Дим із труб заводів та вихлопні гази автомобілів на дорогах отруїли повітря.

    Кадр 9 Засмічення відходами

    – Відпочиваючі забруднили природу лісу сміттям (пляшками, гумою, папером).

    Кадр 10 Прохання лісу

    - Ніде стало жити бідним тваринам. І пішли вони з нашого лісу далеко. Лишився ліс один. Тужливо і страшно стало в лісі.

    – І звернувся тоді ліс до нас із проханням про допомогу.

    “ Допоможіть повернути колишню красу, птахів та тварин!”

    Кадр 11

    – Чому у лісі ніхто не живе?

    – Людина зруйнувала життя лісу.

    – Згадайте, яка наука розповідає нам про зв'язок природи та людини?

    - Екологія.

    Екологія – наука про взаємини живої та неживої природи.

    Всі організми на планеті пов'язані між собою: живе та неживе, рослини та тварини, людина та природа.

    – Щоб допомогти лісу, прогуляємося лісовою екологічною стежкою та виправимо помилки людини.

    Завдання 1

    – У вас на столах лежать картинки із загадками, на яких зображені дерева середньої смуги Росії. Переверни картинку, прочитай загадку, відгадай – і дізнаєшся про назву дерева. Ці дерева ми посадимо у нашому лісі.

    Весною зеленіла, влітку засмагла,
    Осінь у сад прийшла, червоний смолоскип запалила.
    Відповідь (Горобина)

    Не дбаючи про погоду,
    У сарафані білому ходить,
    А в один із теплих днів
    Май сережки дарує їй.
    Відповідь (Береза)

    Взимку і влітку одним кольором.
    Відповідь (Ялина)

    Ніхто її не лякає,
    А вона вся тремтить. (Осіна)

    З моєї квітки бере
    Бджілка найсмачніший мед.
    А мене все ж таки ображають,
    Шкірку тонку здирають. (Липа)
    Породи дерев вивішуються на дошку.

    Групи готують коротке повідомлення породі свого дерева, використовуючи шкільний гербарій.

    Кадр 12. Дерева

    – Ось і виросли у нашому лісі нові гарні дерева. Приємно бігати між стволів і грати в рухливі ігри.

    Завдання 2

    – Кого ще не вистачає у нашому лісі?

    – Бракує птахів та звірів

    На столі у вас лежать конверти. Приготуй клей. Дістань із конвертів пазли. Збери картинку із пазлів, наклей на аркуш паперу, відгадай тварину чи птицю, прикріпи до дошки. (На пазлах фотографії: ведмедя, лисиці, сови, єнота, дятла)

    Завдання 3

    Ігри з жителями лісу.

    Вибери найсильнішого та найвправнішого гравця з команди. Між стільцями лежить змія. Двоє гравців за сигналом хапають змію.

    Мета гри: першим витягнути змію з-під стільців. Хто виграв, той грає із наступним учасником.

    Кадр 13 Звірі у лісі

    – Ліс перетворився. Знов заспівали птахи, і звірі почали пустувати на галявинах. Вони дякують нам за допомогу та приготували для нас подарунок – завдання.

    Завдання 4

    Єнот Єгорка приніс його у цьому конверті (дістати конверт). Це кросворд про природу.

    Кадр 14 Кросворд

    Відгадаємо кросворд разом. Кожній групі з цього питання.

    Питання до кросворду

    1. Як називається верхній родючий шар землі?
    2. Водяний потік, що протікає по чітко позначеному руслу?
    3. Синонім слова звірі.
    4. Назви одним словом дерева, трави, чагарники.
    5. Мешканець планети, наділений розумом.
    6. Назви синонім слова атмосфера.
    7. Як називається сонце мовою астрономів?

    – Природа – головне слово у нашому завданні. Адже охорона природи головна мета екології.

    Кадр 15 Охорона природи

    - Чи потрібно охороняти природу?

    – Охороняти природу потрібно від сміття, бруду, диму та кіптяви, недбайливих туристів та інших порушників екології. У лісі потрібно проводити суботники зі збирання сміття, лісник повинен охороняти ліс від браконьєрів та вирубки, пожежники гасити лісові пожежі, державу створювати заповідники для збереження рідкісних тварин та рослин учні шкіл допомагатимуть дорослим посильною працею.

    Завдання 5

    На столі ви маєте великі кола, схожі на дорожні знаки. Придумай знак – нагадування про поведінку людини у лісі. Розкажи про значення цього знака. Повість його в нашому лісі (на дошку).

    Кадр 17 Підсумок уроку

    Погляньмо, як тепер живеться в лісі нашим деревам, звірам, птахам.

    (Музичний кліп).

    Завдання 6

    Заповни анкету.

    Ціль: виявлення матеріалу для подальшої роботи.

    Візьми аркуш, на якому надруковано анкету. Дай відповідь на питання.

    1. Що вивчає наука ЕКОЛОГІЯ?

    - Природу;
    - Казки різних народів.

    2. Кому завдає шкоди дим із труб заводів?

    – літакам;
    – усім живим істотам.

    3. Яку книгу називають "Червоною?"

    – атлас світу;
    - Книгу рідкісних тварин і рослин.

    4. Де тварини можуть не боятися мисливців та людини?

    - в заповіднику;
    - в цирку.

    5. Куди можна викидати сміття у лісі?

    – у барліг ведмедя;
    – у сміттєвий бак чи забирати із собою.

    Завершення подорожі

    Читання вірша Любові Сироти

    Шпаківня

    Він сказав з непідробною любов'ю:
    "Мені природа – рідна сестра.
    Про полювання та риболовлю
    Я можу говорити до ранку.
    Хіба щось зрівняється з азартом
    Слідопита, захопленням стрілка
    Або, скажімо, з тремтінням раптовим
    Поплавка, що прокинувся?
    Якщо потрібно вигадати слово –
    Тільки з частком назвати б я міг
    І блаженний тягар улову,
    І юшки ароматний димок...”
    Дай вам Бог і погоди, і їжі,
    Тільки я не за вас – за хлопця,
    Що дбайливо робить житло
    Для простого рябого шпака.
    Чи є справа світлішою і безгрішнішою,
    Чим збивати, шкурити боки
    Золотистої фанерної шпаківні –
    Дерев'яного будинку?
    І, прилаштувавши до довірливої ​​крони,
    День за днем, закинувши обличчя,
    Все поглядати з-під долоні:
    Чи не з'явився гість на ганок?
    І – майнули на тлі отвору,
    На кургузому майданчику ганку
    Біля дверей придбаного будинку
    Довгоочікувані крила мешканця!
    Ось він вийшов на краєчок покрівлі,
    Ворушивши молоді листи...
    ...Є захоплення і в полюванні, і в лові,
    Є природа, але немає доброти.
    І стоїш, затамувавши подих,
    І вбираєш, і ловиш, і чекаєш
    Посвист, клацання і тріпотіння,
    Строкатий пір'я щасливі тремтіння.

    – Ось і добігла кінця наша екскурсія. Думаю, що ви сьогодні багато чого дізналися про екологію, і природу будете берегти і охороняти. Виставка книг "Природа - твій дім" зацікавить любителів природи. У бібліотеці ви завжди знайдете книги про рослини, тварин і птахів. Бережіть природу!

    Адміністрація Бутурлінського муніципального району

    Нижегородської області

    МБОУ Кам'яніщенська ЗОШ імені О.Д.Герасименка

    «Стежка загадок»

    Екологічна гра для учнів 6 класів

    Упорядник:

    Тихонова Марина Олексіївна

    вчитель біології

    першої кваліфікаційної категорії

    Камені 2014 рік

    Ціль: узагальнити, закріпити та поглибити екологічні знанняня учнів, отримані під час уроків екології, біології.

    Завдання:

    навчально-освітні: мотивувати школярів до самогоосвіті, вивченню природничих дисциплін, спосприяти формуванню знань про природу, її закономірностях;

    навчально-виховні: продовжувати формування учняпочуття відповідальності за стан навколишнього середовищади; розвивати емоційно-чуттєву сферу особистості школярів, сприяти згуртуванню дитячого колективу;

    навчально-розвиваючі: сприяти розвитку мислення, уваги, спостережливості, вміння вирішувати завдання, розрахуватитанні на кмітливість.

    Структура заняття:

    1.Організаційний момент (5 хвилин).

    2.Вступ (5 хвилин).

    3. Театралізоване подання (15 хвилин).

    4. Основна частина (20 хвилин).

    5.Підведення підсумків, нагородження переможців та учасниківків конкурсу (10 хвилин).

    Обладнання: комп'ютер, плакати на екологічну темутику; живі об'єкти природи (листя, квіти, насіння), картки із зображенням слідів тварин, назвами вітамінів та продуктів; колекції молюсків, кімнатні рослини тощо.

    Форма проведення: екологічна гра-конкурс з елементами інсценування.

    Хід гри

    У грі-конкурсі беруть участь 2 команди у складі пяти людина з учнів 5класса.

    Команди заздалегідь готують малюнки та стінгазети на еколону тематику. Завдання кожного етапу готуються викладачем. Хлопці заздалегідь знайомляться з правилами навчаннястія у грі-конкурсі. Гра проводиться в актовій залі, якари прикрашений плакатами, що вітають учасників, повітряними кулями, газетами та малюнками від кожної команди. У залі в кутку сцени встановлені інтерактивна дошка та комп'ютер.

    Перед початком свята звучать пісні про природу, голоси птахів, шум прибою тощо.

    Команди займають у залі місця, заздалегідь закріплені за ними.

    Протягом урочистої частини на сцені працюють педагог. Педагог визначає мету заходу, пояснює назву заняття та умови проведення конкурсів. Логічне побудованя завдання базується на еколого-біологічних знаннях, припридбаних на заняттях у школі.

    IВступна частина .

    Педагог(Слайд1)Погляньте навколо - який прекрасний здивуйний світ нас оточує! Синє небо, лагідне сонце, разлуги, зелені ліси, величні гори, блакитні вди, неповторний світ рослин та тварин. Все створено рарозумно та зручно для життя всіх живих істот. Природа щедра і безкорислива, вона дає людині для життя все – їжу, воду, одяг, паливо, оточує красою. Але чи все так добре в цьому світі? Давайте запитаємо це у самої Природи.

    II Театралізоване уявлення.

    Вихід Природи супроводжується під музику "Вальс квітів" з балету П. І. Чайковського "Лускунчик".

    Природа (Слайд2).Людина мене засмучує, вона стала егоїстичним, марнотратним споживачем, а мої багатства не вічні. Вирубаються ліси, осушуються болота, забруднюються водойми та атмосфери. Багато видів рослин та тварин знаходяться на межі зникнення. Гори промислових відходів гублять Землю. Та й з людиною теж не все благополучно: її долають хвороби, процвітають наркоманія та злочинність, не припиняються виттяні, людству загрожує голод. Людина забула про відповідальністьності за життя на Землі. Що він залишить нащадкам? Порожню, неживу планету? Зі мною прийшли мої піддані, вони хочуть висловити своє ставлення до діяльності.

    Повітряна німфа .(Слайд3) Нашу планету оточує найбільший із океанів, і ми щогодини, кожну хвилину, самі того не помічаючи, «купаємось» у ньому. Йдеться про блакитне повітряному океані. Повітрям дихають і звірі, і птахи, і рослини, і чеспритність - все живе на Землі не може обійтися без нього! Ось тільки з кожним роком він стає все бруднішим і бруднішим. З багатьох міст приходять тривожні звістки: «Не вистачає свіжого повітря, нема чим дихати!». Полчища автомобілів заповнили вулици, проспекти, площі та обрушили на все живе свої вихлопні гази. А ще димлять нескінченні заводи та заводики, фабрі.ки та фабрички. Все живе задихається від жахливого диму, їдкої гару, отруйної кіптяви.

    Золота рибка( Слайд 4) . Не хочеться мені жити більше в морі, хочу в акваріум з чистою водою! Ох! Зникають моря-океани. Кораблів на водних шляхах - як автомобілів на шосе, і з кожноюДого, навіть з найменшого суденця, в хвилі кидають сміття. Ось і перетворюються блакитні морські простори на брудну звалище. А коли море стає брудним від отруйної для живого нафти - зовсім погано! На жаль, трапляється і таке. Зазнав танкер у дорозі аварію - вся нафта виливається в море. Ось біда так біда! Від цієї отрути гинуть риби, дельфіні, хворіють, а іноді навіть гинуть чайки, інші морські живітні. На багато миль навколо вода покривається жирною плівкою, яка, наче кришка, не дає проникнути в глиб моря кислороду. Від цього задихаються водорості, найдрібніші рачки. Значить, і неотруєній рибі гинути вже від голоду.

    Річка (Слайд5) . Ох, хлопці, це я зараз такою стала, а раніше я була прозорою. Ось моя історія. Текла по рівнині річка з чистою водою - була я річка прозора. Побудуйчи на її березі завод іграшок. Для роботи йому потрібно багато вди - і проклали від заводу до річки дві труби. По одній - вода завод вливається, іншою назад виливається. Вливається чиста вода, прозора, виливається брудна, відпрацьована. Недивно, що я стала тут, немов від сорому за твори неподобства, алеє маку! Нижче за течією збудували ще один завод - з виробництва гумових чобіт. І він чистий, прозорийну воду п'є, скидаючи по трубі назад брудну воду. І стала я тут, ніби від досади, що чорніше сходять із заводського конвеєра чорних гумових чобіт. Ще далі виріс на берегу третій завод - ситцевий, через що річка зробилася тут сіро-буро-малинової - строкатіша за найстрокатішого ситця. Так от: була я чистою, прозорою, та стала грязнулею. Була багатоводною, та стала маловодною.

    Фея лісу. (Слайд6) Люди не можуть обійтися без лісу. Ліс поставляє в атмосферу кисень, він, як пилосос, звільняє віздух від пилу. Ліс - це і наповнені чистою водою річки: корні дерев скріплюють ґрунт, запобігають його ерозії. Ліс пом'якшує клімат, захищає від холодних вітрів взимку та від суховівши влітку, він дає їжу, ліки від хвороб. Ліс на підлогунен життям - це рідний будинок для тисяч тварин і рослин. За останні 20 років планета втратила майже 200 млн. га лісу. Щороку лісовий покрив скорочується на площу, рівну території Австрії. Величезна витрата деревини, гори мусора... А дерева ж ростуть повільно, багато десятиліть.

    Еколог .(Слайд7) Дозвольте заступитися за людину. Він усвідомив знаннячення чистого повітря, води, лісів і полів нашої прекрасної планети Земля. Люди починають розуміти, що Земля - ​​наш пробудинок, і його треба зберегти для майбутніх поколінь. Щоб вирішити екологічні проблеми, людина повинна змінити їїбя, своє мислення, свідомість. Важливо завжди пам'ятати, що Земля одна і іншої планети у нас не буде.

    Педагог. У нашій школі хлопці розуміють всю відповідьність, яку несе людина за стан природи, іє вирішенням деяких екологічних проблем.

    Дві дівчинки виконують частівки

    Частинки на екологічну тему

    Раніше люди кажуть,

    Був у нас гарний садок.

    А тепер на місці тому

    Тони сміття навколо.

    Вийду я надвір,

    Бачу, небо хмуриться:

    Тут заводи задимили,

    Посиджу краще у квартирі.

    У нашому парку біля річки

    Співали раніше солов'ї,

    А тепер одне чути:

    «Сміття треба прибирати!»

    Ось під кущиком пакетик,

    Він такий гарний.

    Тільки кинув той пакетик,

    Видно, людина погана.

    На галявині на лісовій

    Зліт туристів був навесні.

    Цілий місяць з тієї галявини

    Забираємо банки-склянки.

    Багато років тому

    Був у нас чудовий сад,

    А сьогодні в тому саду

    Купу сміття знайду.

    Вийду вранці погуляти

    Та з друзями погратись.

    Але ніколи в саду гуляти:

    Сміття треба прибирати.

    Якби тільки всі ми знали,

    Як природу захищати:

    Жити б одразу краще стали,

    Свіжим повітрям дихати.

    Якби не було дерев,

    Не було б палиці.

    Якби сміття не кидали,

    Не було б сміттєзвалища.

    Під горою стоїть береза,

    Сумно так хитається.

    Гілки їй поламали -

    І ось вона сумує.

    Були влітку на рибалці,

    Риби там не бачили.

    У річку сміття накидали,

    Річку тим образили.

    Педагог. Щороку школярі упорядковують вулици наших сіл, висаджують зелені насадження на пришкільній ділянці, беруть участь у різноманітних екологічних акціях.

    Презентація природоохоронних акцій «Берегам П'яни-за боту дитячих рук». (Слайд 8)

    Педагог. (Слайд9) Стали люди сильними, як боги,

    І доля Землі в руках.

    Але темніють старі опіки

    Біля земної кулі на боках

    Ми давно освоїли планету,

    Широко крокуємо у нове століття.

    На Землі вже білих плям немає -

    Чи чорні зітреш, людина?

    П1. Основна частина.

    Проводиться гра-конкурс серед команд.

    Завдання на етапах.

    Етап 1-й . Лісова стежка (Слайд 10-12)

    1.Чий це слід? За запропонованими завданнями (картками) визначити, кому належать ці сліди (наприклад, можна зобразити сліди лося, тигра, ведмедя, зайця).

    2.Покажи, з яких частин складається перо птаха? (Очин, стрижень, опахало.)

    3.Визнач рослину за запропонованим насінням (пропозиціяжити насіння ясена, клена, дуба, каштана тощо).

    4.Визнач сторони горизонту за компасом та азимутом.

    5.Збери гриби в козуб. (Представлені муляжі грибів; потрібноз їх вибрати їстівні та визначити їх назви.)

    Етап 2-й . Наш край (Слайд 13)

    1.Назвіть рідкісну тварину нашої області, занесену до Червоної книги. (Вихухоль.)

    2.Який птах нашого краю найбільший? (Дрофа.)

    3.Виберіть корисні копалини, які найчастіше зустрічаються. які у нашій області і мають промислове значення ня. (Учасникам роздають картки з назвами (золото, алюміній, залізо, нафту, пісок, глина, крейда) та колекції полізвикопних.) (Відповідь: нафта, пісок, глина)

    4. Скільки природних парків у нашій області? Які? (Керженський заповідник, Бутурлінський заказник і.т.д.)

    Перевір свої знання (Слайд14)

    1.Це єдина риба, що плаває у вертикальному полоні. (Морський коник.)

    2.Це тварина - родичка морського їжака. Харчується дуже своєрідно: викидає через рот шлунок і переваритиває видобуток поза своїм тілом. (Морська зірка.)

    3. Як називається найбільший восьминіг? (Спрут.)

    4.Змієподібна морська риба, що належить до того ж відряду, як і вугор. (Мурена.)

    5.Скат мантапо іншому називається ... (Морський диявол.)

    6.Корал - це рослина чи тварина? (Тварина.)

    7. Єдиний ворог кита окрім людини? (Касатка, рідкита.)

    8. У 1943 р. Жак Ів Кусто, знаменитий французький океанограф, винайшов апарат, який допомагає вивчати Світовий океан. Він складається з балонів із стисненим повітрям. Як він називається? (Акваланг.)

    9. Скільки сердець у восьминога? (3 серця.)

    10.Яка риба із сімейства круглоротих має 3 очі? (Мінога.)

    Етап 3-й . Водойми (Слайд 15-16)

    1.Яких промислових риб вважають одомашненими? (Осетр, товстолобик, судак, дзеркальний короп, карась).

    2.Визнач молюсків. (Колекції: беззубка, перловиця, ставок, котушка, галявина.)

    3. Назви якнайбільше риб наших водойм. (Товстолобик, амур, судак, сазан, уклейка, голка, колюшка, лин, червоноперку, сом, короп, йорж, карась, білуга, осетр, стерлядь, севрюга і т. д.)

    4. Яка комаха подорожує по воді в повітряному коліколі?(Павук-сріблянка.)

    5.Назвіть притоки Волги (Ока, Кама)

    6. Визначте молюсків. (Беззубка, перловиця, ставок, котушка)

    Етап 4-й.Екологія «Устами немовляти» ( Слайд 17-24)

    Завдання. Визначте, що це:

    Пункт 1

    1. Її винайшли китайці.

    2. У нас її одержують із дерева.

    3.Вона легко горить.

    4.З неї виходить дуже багато сміття.

    5.На ній зазвичай малюють чи пишуть. (Відповідь: папір.)

    Пункт 2

    1.Його роблять із піску.

    2. Найчастіше воно прозоре.

    3.Когда падає, воно розбивається.

    4.Якщо його нагріти, воно стає тягучим, як тісто.

    5. Кинуте в лісі, воно може стати джерелом пожежі. (Відповідь: скло.)

    Пункт 3

    1.Це те, чого багато у місті, але мало у селі.

    2.Особливо багато цього у промисловому місті, де багато заводів та фабрик.

    3. Від цього люди хворіють, нервують, голосно кричать, а цього ще більше.

    4.Его видають різні прилади, машини.

    5.Якщо цього багато, то він викликає запаморочення, якщоЧи діє постійно протягом тривалого часу, викликає глухоту.(Відповідь: шум.)

    Пункт 4

    1.Цього майже не видно.

    2.Цього дуже багато в промисловому місті, де працюєтають фабрики та заводи.

    3. Від цього у людей буває астма, бронхіт.

    4.Це можуть зібрати на своє листя зелені рослини.

    5.У місті, де цього багато, не ростуть лишайники. (Відповідь: газові відходи.)

    Пункт 5

    1.Це виходить, коли щось залізне стає старим або ламається.

    2.Це можна побачити скрізь – у місті, у селі, вздовж доріг.

    3.Це збирають та здають.

    4.З цього можна зробити щось нове.

    5.Це іноді буває кольоровим. (Відповідь: металобрухт.)

    Пункт 6

    1.Це завжди чорного кольору.

    2.Цього багато в промисловому місті, де працюють фабрики та заводи.

    3. Це дуже шкідливе.

    4.У людини воно викликає хвороби, а одяг стає брудним.

    5.Цього багато утворюється при горінні. (Відповідь: сажа.)

    Пункт 7

    1. Це те, без чого ми вже не можемо жити.

    2.Цим ми користуємося щодня.

    3.Коли це потрапляє у воду, то утворюється багато піни.

    4.Це вбиває рибу у воді, рослини Землі.

    5.За допомогою цього речі стають чистішими. (Відповідь: CMC.)

    Пункт 8

    1.Це легше за воду.

    2.Це утворює плівку на воді і не тоне.

    3.В річці цього стає багато, коли миють машину.

    4.Це заважає дихати рибам.

    5. Це треба видаляти з поверхні води.

    (Відповідь:машинне масло.)

    Етап 5-й. Рослини навколо нас (Слайд 25-26)

    1 На луках і лісових узліссях часто зустрічається рослина, у якої кожен листок розрізаний на дрібні часточки і кожна часточка має ажурні краї. Цією лікарською рослиною лечат рани, зупиняють кров. (Деревій.)

    2 Назва цієї рослини дуже добре відома з раннього дитинства з казки, але мало хто її їв. (Ріпа.)

    3 Плід цього дерева дозволив відкрити всесвітній закон.готування. (Яблуня.)

    4 Яку рослину дуже люблять кішки? (Валеріана.)

    5 З чого «робиться» мед ? (З нектару квітів. 100 г меду виходить, якщо бджола візьме нектар у 1 млн. квітів.)

    Етап 6-й. Збери рюкзак (Слайд27)

    Завдання.Із запропонованих предметів якнайшвидше правильно зберіть рюкзак. (Команди вибирають із різних предметів все необхідне для екологічної експедиції. Виграє та команда, яка обрала якнайбільше необхідних в експедиції предметів.)

    Етап 7-й.Що ми їмо ?(Слайд28)

    6 З яких компонентів складається наша їжа? (Білки, жири, вуглеводи, вітаміни, вода, мінеральні речовини.)

    6 Склади прислів'я або згадай прислів'я про їжу. («Не буде хліба – не буде і обіду», «Без капусти щи не густі», «З'їж і моркву, коли яблучка немає», «Хліб – батюшка, вода – матінка».)

    6 Склади меню. (Запропонуйте І варіант обіднього меню. Що ви повинні враховувати при його складанні?)

    6 Склади пари – «продукт – вітамін» із запропонованих карток.(Шипшина, печінка, яйце, жито, вітаміни А, В, С, Д.)

    Журі підбиває підсумки гри-конкурсу, нагороджує перемогителів і відзначає участь кожної команди, а також кращі малюнки та плакати на екологічну тему.

    Література

    4. Мігунова, Є. Я. Велика енциклопедія тварин [Текст]/Є. Я. Мігунова. - М: Омега, 2004.

    5.Черкасова, М. В. Вони мають жити [Текст] / М. В. Черкасова. -М: Лісова промисловість, 1984.

    6.Екологія. 6-11 класи: позакласні заходи, дослідницька діяльність учнів/уклад. І.П.Чередніченко. - Волгоград: Вчитель, 2009, с. 4-15.