Невідкладна терапія при захворюваннях органів дихання. ПМП при ураженні органів дихання план-конспект уроку з біології (8 клас) на тему Перша допомога при ураженні органів дихання

Розділи: Біологія

Мета уроку:познайомити учнів з гігієною повітряного середовища; можливими порушеннями дихання; роз'яснити необхідність провітрювання житлових та навчальних приміщень; з'ясувати прийоми надання першої допомоги у разі порушення дихання, показання до штучного дихання.

Обладнання:таблиця "Надання першої допомоги при зупинці дихання", "Шкідливість куріння", Фільм "Надання першої допомоги при зупинці дихання". Гігієна дихання».

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку

1. Актуалізація опорних знань:

Перевірочний тест.

  1. При вдиху повітря з гортані потрапляє:
    А-в бронхи,
    Б-в носоглотку,
    В-в трахею,
    Г-во ротову порожнину.
  2. Голосові зв'язки розташовані в:
    А-гортані
    Б-носоглотці,
    По-трахеї,
    Г-бронхи.
  3. У якому органі повітря зігрівається та очищається від пилу та мікробів?
    А-у легенях,
    Б-в носовій порожнині,
    По-трахеях,
    Г-бронхи.
  4. Яка функція надгортанника в організмі?
    А бере участь в освіті голосу,
    Б-не пропускає їжу в горло,
    В-захищає органи дихання від мікробів,
    Г-захищає органи травлення від мікробів та вірусів.
  5. Як регулюються дихальні рухи?
    А-тільки нервовим шляхом,
    Б-тільки гуморальним шляхом,
    В-ніяк не регулюється,
    Г-нервовим та гуморальним шляхом.
  6. У легенях кров насичується:
    А-киснем,
    Б-вуглекислим газом,
    В-азотом інертними газами.
  7. Куди потрапляє повітря із носової порожнини при вдиху?
    А-в трахею
    Б-у легені
    В-в бронхи,
    Г-н гортань.
  8. Частота дихання регулюється дихальним центром, Порушення у ньому посилюється,
    А-при збільшенні в крові концентрації кисню,
    Б-при зменшенні в крові концентрації кисню,
    При збільшенні в крові концентрації вуглекислого газу,
    Г-при зменшенні в крові концентрації вуглекислого газу
  9. Газообмін відбувається в:
    А-легеневих альвеолах,
    Б-носової та ротової порожнин,
    В-гортані та трахеї,
    Г-бронхи.
  10. Тканинним диханням називають газообмін між:
    А-Зовнішнім повітрям та повітрям альвеол,
    Б-кров'ю та клітинами тіла,
    В-капілярними судинами крові та повітрям альвеол,
    Г-еритроцитами та плазмою крові в легеневих капілярах,
  11. Трахея має хрящові півкільця, а не кільця щоб:
    А-не спадатися при вдиху і не перешкоджати проходженню їжі стравоходом,
    Б-не спадатися при вдиху,
    Захищати трахею спереду,
    Г-з'єднуватися з гортанню та бронхами,
  12. Легкі ззовні покриті:
    А-легеневої плеврою,
    Б-серцева сумка,
    В-шкірою
    Г-пристінковою плеврою,
  13. Життєва ємність легень – це об'єм повітря який:
    А-перебуває в легенях,
    Б-ми вдихаємо після спокійного вдиху,
    В-залишається в легенях після глибокого вдиху,
    Пані можна видихнути після глибокого вдиху.
  14. У кого голосові зв'язки довші та товщі:
    А-у дітей,
    Б-у дітей та жінок,
    В-у чоловіків,
    Пані жінок.
  15. Чихання відбувається при подразненні стінок:
    А-трахеї,
    Б-бронхів,
    В-гортані,
    Г-носової порожнини,
  16. Дихальний центр, що регулює зміну вдиху та видиху, знаходиться в:
    А-в проміжному мозку,
    Б-в спинному мозку,
    В-в довгастому мозку,
    Г-у середньому мозку,

Вивчення нової теми«Це нам потрібно як повітря»

Великий лікар Стародавньої Греції Гіппократ назвав повітря, пасовищем життя. Без повітря людина гине через кілька хвилин, лише деякі можуть затримувати дихання до 6 хвилин. Більше тривале кисневе голодування швидко призводить до смерті. Експериментальним шляхом було встановлено, що для дихання однієї людини протягом однієї години в герметично закритому приміщенні потрібно не менше 2м повітря. Ще в давнину люди говорили про три ворота смерті. Вони мали на увазі припинення кровообігу, дихання та згасання свідомості. Але організм загине не одразу. Наукою встановлено, що смерть – це процес, який не настає миттєво. Навіть при раптовій смерті клітини та тканини організму не гинуть одночасно. Одні швидко вмирають інші повільніше. Раніше за всіх припиняє роботу кора великих півкуль головного мозку. Граничний термін 5-6 хвилин. Потім наступають незворотні зміни, і якщо навіть вдасться оживити людину, вона не може бути працездатною та повноцінною. Цей процес при зупинці дихання та кровообігу називають клінічною смертю. У цей час не працює серце, дихання відсутнє, але органи ще не померли. Після 5-6 хвилин клінічної смерті настає біологічна смерть – повний розпад клітин та тканин.

Дуже важливо надати потерпілому першу допомогу при зупинці дихання.

Показ фільму «Надання першої допомоги під час зупинки дихання. Профілактика захворювань органів дихання» / в процесі повідомлення учнів /.

До свого здоров'я треба бути уважним щодня, оскільки здоров'я впливають: спосіб життя, умови праці та проживання, звички і поведінка/45-53%/.

Слайд №6(додаток) «Вентиляція-заміщення забрудненого повітря чистішим»

Вуглекислота-потужний фактор регуляції функцій дихання та кровообігу. Підвищує артеріальний тиск, викликає біль голови, дискомфорт, стомлюваність.

При підвищеному вмісті С, призводить до кисневої недостатності-Гіпоксії.

Метан, аміак, альдегід, кетони надходять з легенів у повітря, а також з поверхні шкіри з випаровуванням поту.

Аміак викликає отруєння.

Приміщення, в якому ми живемо, працюємо, відпочиваємо треба ретельно та систематично провітрювати.

Слайд №7(додаток) «Куріння та органи дихання»

Жорсткому отруєнню через органи дихання піддає свій організм курець. При аналізі тютюнового диму хіміки встановили 91 органічну речовину, 9000 та 1200 твердих і газоподібних сполук.

Слайд №8(додаток) "Схема складу тютюнового диму"

Нікотин викликає отруєння організму.

Тютюновий кашель, вміст дьогтю в легенях.

Люди, що палять, значно частіше хворіють на хронічний бронхіт, рак легень, туберкульоз і астму. Некурить людина, зберігає як власне здоров'я, а й здоров'я оточуючих людей.

Виявлено, що через 8 годин після останньої з крові випаровується чадний газ, через 9 місяців відновлюється функція легень, через 5 років ймовірність інсульту зрівнюється з такою для некурців, через 10 років падає можливість захворіти на рак і через 15 років знижується ймовірність інфаркту.

Висновок.

Слайд №9(додаток) «Загальні висновки уроку»

Дихання має бути правильним.

Необхідною умовою нормального газообміну є чисте повітря.

Куріння шкідливе для органів дихання.

До інфекційних захворювань відносять грип, орві, дифтерію, туберкульоз.

До профілактичних заходів боротьби із захворюваннями дихальної системи відносяться:

  • Боротьба з пилом,
  • Вологе прибирання,
  • Провітрювання приміщень.

При наданні першої допомоги потрібно:

  • Забезпечити подачу кисню в легені,
  • Знати прийоми штучного дихання,
  • Повідомити 03.

Домашнє завдання:параграф №28/підручник Біологія А.С. Батуєв/

Література:

  1. БатуєвА.С. Біологія: словник-довідник до підручника, 2002.
  2. Медичний довідник «Порятунок 03 або перша допомога за нещасних випадків» 1995 вид. «Геріон, Санкт-Петербург»

Перша допомога при ураженні органів дихання

Сторонні тіла в дихальних шляхах

Розмови під час їжі, необережні ігри часто призводять до того, що сторонні предмети – рибні кістки, квасоля, горох і навіть монети та камінці, з якими грали діти – потрапляють у дихальні шляхи: у ніс, у гортань, трахею. При попаданні такого предмета в ніс необхідно затиснути другу ніздрю і спробувати видути сторонній предмет. Якщо цього не виходить, треба звернутися до лікаря, оскільки невмілими діями можна загнати стороннє тіло ще далі.

Попадання сторонніх тіл у горло відбувається при недостатньому закритті гортані надгортанником. Це супроводжується сильними нападами кашлю, завдяки якому відбувається видалення сторонніх частинок гортані. Якщо кашель не допомагає, можна кілька разів ударити потерпілого по спині, попередньо перегнувши його через коліно так, щоб голова опустилася якомога нижче. Маленьких дітей просто піднімають за ноги. Якщо це не допомогло, треба терміново відвезти постраждалого до медичного закладу.

Перша допомога при утопленні, задушенні та завалюванні землею

У кожному з цих випадків припиняється надходження зовнішнього повітря в легені. Недостатнє надходження кисню до мозку через 2-3 хвилини може призвести до смерті. Тому діяти треба чітко та швидко.

Після того, як тонулого витягли з води, перш за все треба очистити його рот від бруду, видалити воду з легенів та шлунка. З цією метою постраждалого перекидають через коліно та різкими рухами здавлюють живіт та грудну клітину або струшують. При зупинці дихання та серцевої діяльності не слід чекати видалення всієї води з органів дихання, важливіше приступити до штучного дихання та непрямого масажу серця.


Придушення може відбутися при здавленні горла, при западанні мови. Останнє часто трапляється при непритомності коли людина раптово на короткий час втрачає свідомість. Тому насамперед треба прислухатися до дихання. Якщо воно супроводжується хрипом або припиняється зовсім, необхідно відкрити рота і відтягнути мову вперед або змінити положення голови, відкинувши її назад. Корисно дати понюхати нашатирний спирт чи інші речовини із різким запахом. Це збуджує дихальний центр та сприяє відновленню дихання.


Шумне утруднене дихання буває також при набряку гортані , шкірні покриви та слизові при цьому синіють. В цьому випадку на зовнішню поверхню шиї треба накласти холодний компрес, а ноги занурити у таз із гарячою водою. Хворого треба якнайшвидше доставити до лікувального закладу.

Особливо тяжкі поразки органів дихання бувають при завалах землею. При тривалому стисканні скелетних м'язів у них накопичуються отруйні сполуки. Коли тіло людини звільняють від стискання, ці речовини спрямовуються в кровотік і порушують функції нирок, серця та печінки.

Після вилучення людини із завалу необхідно насамперед відновити дихання: очистити рот і ніс від бруду і розпочати штучне дихання, непрямий масаж серця. Тільки після відновлення цих важливих процесів можна розпочати огляд пошкоджень, накладення джгутів і шин.

При завалюванні землею чи утопленні важливо зігріти постраждалого. Для цього його розтирають, закутують у теплий одяг, дають чай, каву та інші гарячі напої. Зігрівати постраждалого грілками, пляшками з гарячою водою не можна, тому що можна викликати опіки та порушити нормальний розподіл крові між органами.

Перша допомога при електротравмах

Поразка блискавкою та електрострумом має багато спільного, а тому їх поєднують одним поняттям – електротравма . При поразці людини технічним електричним струмом передусім треба знеструмити провід. Зробити це не завжди легко: якщо людина схопилася рукою за провід, відірвати її від дроту практично неможливо, оскільки її м'язи паралізовані. Легше вимкнути рубильник або просто відкинути провід від потерпілого, звичайно попередньо ізолювавши себе від дії струму (слід використовувати гумові рукавички та взуття, суху дерев'яну палицю).

Постраждалого від блискавки знеструмлювати не треба. До нього можна сміливо торкатися. А ось наслідки поразки багато в чому схожі. Вони залежать від сили та напряму струму, від того, під якою напругою опинилася людина, в якому стані знаходилися її шкіряні покриви, одяг. Волога знижує опір шкіри, тому ураження струмом виявляється сильнішим.

У місцях входу та виходу технічного струму видно воронкоподібні рани, що нагадують опікові ушкодження. Струм вражає нервову систему, людина втрачає свідомість, перестає дихати. Серце працює слабко і не завжди вдається прослухати пульс.

Якщо електротравма була порівняно слабкою і людина сама вийшла з непритомності, необхідно оглянути зовнішні ураження, накласти пов'язку і негайно відправити постраждалого до лікарні, оскільки може настати повторна втрата свідомості через серцеву недостатність. До стаціонару постраждалого доставляють тепло укритим. Корисно дати знеболювальне, наприклад анальгін, і дотримуватися повного спокою. Корисні також серцеві препарати: валеріанка, краплі Зеленіна.

При тяжких випадках відбувається зупинка дихання. Тоді застосовують штучне дихання , а при зупинці серця – його непрямий масаж .

Штучне дихання та непрямий масаж серця

Внаслідок нещасних випадків (при утопленні, ударі блискавки, сильному опіку, отруєнні, пораненні) людина може знепритомніти. У нього зупиняється серце, припиняється дихання, настає клінічна смерть . На відміну від біологічної цей стан оборотний. Заходи, пов'язані з виведенням людини з клінічної смерті, називаються реанімацією (букв.: пожвавлення). Біологічна смерть настає після загибелі мозку.

Якщо протягом 5-7 хв відновити роботу серця та легень, людина житиме. Врятувати його можуть негайні дії. штучне дихання і непрямий масаж серця .

У першу чергу хворого треба покласти на спину на тверду поверхню, голову закинути. Потім розстебнути одяг, оголити груди. Ніс або рот накрити марлею та енергійно вдувати повітря (16 разів на 1 хв).

При наданні допомоги тонулому потрібно попередньо звільнити ротову порожнину від мулу та піску, а легені та шлунок від води.


Якщо серце не б'ється, штучне дихання поєднують із непрямим масажем серця – ритмічним натисканням на грудину (60 разів на 1 хв). Через кожні 5-6 натискань роблять вдування повітря. Періодично необхідно перевіряти пульс.

Поява пульсу – перша ознака відновлення роботи серця. Штучне дихання, масаж серця іноді доводиться робити довго – 20-50 хвилин. Надання першої допомоги закінчують, коли потерпілий приходить до тями і починає дихати самостійно.

Перша допомога при отруєння окисом вуглецю
Отруєння настає внаслідок вдихання чадного газу, світильного газу, генераторного газу, продуктів горіння, диму у зв'язку з утворенням у крові.карбоксигемоглобінута порушенням перенесення кисню кров'ю.

При легкому отруєннішкіра стає яскраво-рожева, починається запаморочення. З'являється шум у вухах, загальна слабкість, нудота, блювання, слабкий пульс, непритомність.

При тяжких отруєнняхспостерігається нерухомість, судоми, порушення зору, дихання та роботи серця, втрата свідомості протягом годин і навіть доби.

Перша допомога:

  • Винести потерпілого на свіже повітря або в приміщення, що добре провітрюється.
  • Звільнити його від одягу, що стискує дихання, створити спокій, дати йому понюхати ватку з нашатирним спиртом.
  • Якщо припинилося дихання, необхідно провести штучне дихання. При зупинці серця негайно розпочати непрямий масаж серця дома події.

При попаданні сторонніх тіл у дихальні шляхи всі зусилля, що надає допомогу, спрямовуються на те, щоб воно було виштовхнуте струменем повітря. Намагатися витягти предмет, що застряг у носі або гортані, не можна, тому що можна заштовхнути його ще глибше.

Перша допомога при утопленні, завалах землею, задушенні здійснюється у кілька етапів. На першому етапі очищаються верхні дихальні шляхи від бруду, видаляється вода зі шлунка та легень, на другому – приступають до штучного дихання та непрямого масажу серця.

При електротравмах насамперед необхідно вимкнути рубильник, відкинути дріт дерев'яним предметом. При зупинці дихання та серцевої діяльності застосовують штучне дихання з рота в рот та непрямий масаж серця.

Тема урока: Перша допомога при ураженні органів дихання

Мета уроку: познайомити учнів із можливими порушеннями дихання; роз'яснити прийоми першої допомоги у разі порушення дихання, показання до штучного дихання, послідовність дій при методах реанімації та умови його застосування.

Устаткування: мультимедійний проектор, ляльки для першої допомоги, аркуші контролю.

Тип уроку: урок практичного застосування знань.

Хід уроку:

I. Організаційний момент (1хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв)

Опитування.

1. Грип 2. Бронхіт 3. Бронхіальна астма 4. ГРЗ 5. Туберкульоз 6. Рак легень

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (15 хв)

1. Тема уроку слайд 1

2. Цілі уроку слайд 2

Як ви вважаєте, що може призвести до порушення дихання? Відповіді учнів

3. Причини порушення диханняслайд 3

4. ПМП

Видалення стороннього тіла з дихальних шляхів прийомом Геймліхаслайд 4,5

слайд 6,7,8,9

Послідовність проведення штучної вентиляції легеньслайд 10

Потрібно пам'ятати! Слайд 11

  • Штучну вентиляцію легень проводять при утрудненому диханні.
  • Непрямий масаж серця проводять, якщо не промацується пульс.

ІІІ. Практична робота (10 хв)

Робота у групах.слайд 12

Визначте за карткою тип ураження дихання. Надайте першу допомогу постраждалому.

Картка №1.

У Петі перестав працювати світильник, він вирішив його самостійно відремонтувати. При цьому забув відключити світильник із розетки. Він вивернув лампочку і почав оглядати дроти, торкнувся дроту. Петя знепритомнів. Пульс ледь промацувався.

Що сталося?

Які ваші дії?

Картка №2.

Маленька Оля грала із конструктором. Раптом дівчинка почала задихатися.

Що сталося?

Які ваші дії?

Які висновки та поради можна зробити з аналізу цієї ситуації?

Картка №3.

Друг Олег їв вишні при цьому, він розповідав анекдот і реготав. Раптом він почав задихатися.

Що сталося?

Які ваші дії?

Які висновки та поради можна зробити з аналізу цієї ситуації?

Картка № 4

Підлітки пішли купатися на річку. Раптом Вася зник під водою. Його витягли на берег, він був без ознак життя.

Що сталося?

Які ваші дії?

Які висновки та поради можна зробити з аналізу цієї ситуації?

Картка № 5

Під час грози в люди потрапила блискавка. Дівчинка впала непритомна.

Що сталося?

Які ваші дії?

Які висновки та поради можна зробити з аналізу цієї ситуації?

IV. Самоаналіз роботи у групах. (5 хв)

Виставлення оцінок.

Закріплення. (3 хв)

Рефлексія. що корисного сьогодні на уроці здобули?

Чи ви задоволені своєю роботою на уроці?

Домашнє завдання (1 хв): Повторити параграфи 23-28, підготуватися до контрольної роботи

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Перша допомога при ураженні органів дихання

Вивчити прийоми першої допомоги при ураженні дихання З'ясувати причини порушення прохідності дихальних шляхів; З'ясувати значення та прийоми надання першої долікарської невідкладної допомоги; Ознайомитись з техніками зовнішнього масажу серця та штучного дихання Мета уроку: Завдання уроку:

Причини порушення дихання Мова (у несвідомому стані) Інодінне тіло – найчастіша причина закупорки дихальних шляхів у дітей Травма – порушення анатомії, кров і тд. Набряк гортані (стиснення голосових зв'язок) при термічному або хімічному опіку, ядуха Інфекція - плівки при дифтерії, гнійники Злоякісні новоутворення гортані (пухлини)

Видалення чужорідного тіла з дихальних шляхів прийомом Геймліха Ознаки: Потерпілий задихається (судомні дихальні рухи), не здатний говорити, раптово стає синюшним, може знепритомніти. Поклади немовля на передпліччя лівої руки, долонею правої руки лясни 2-3 рази між лопатками. Переверни немовля вниз головою і підніми його за ноги.

Обхопи постраждалого ззаду руками і зчепи їх у "замок" трохи вище за його пупок, під реберною дугою. З силою різко натисни - складеними в "замок" кистями - в надчеревну область. Повторіть серію натискань 3 рази. Вагітним жінкам здавлювати нижні відділи грудної клітки. Якщо постраждалий непритомний, сядь зверху на стегна, обома долонями різко натисни на реберні дуги. Повторіть серію натискань 3 рази.

Послідовність проведення штучної вентиляції легень Забезпечити прохідність верхніх дихальних шляхів. За допомогою марлі (хустки) видали круговим рухом пальців з ротової порожнини слиз, кров, інші сторонні предмети. Закинь голову потерпілого. (Підніміть підборіддя, утримуючи шийний відділ хребта.) Не виконувати при підозрі на перелом шийного відділу хребта! Затисніть носа постраждалого великим і вказівним пальцями. Використовуючи пристрій для штучної вентиляції легенів типу "рот-пристрій-рот", герметизуй порожнину рота, зроби два максимальні, плавні видихи йому в рот. Дай дві-три секунди на кожний пасивний видих постраждалого. Контролюй, чи піднімається груди потерпілого при вдиху і чи опускається при видиху.

Правила проведення закритого (непрямого) масажу серця Визнач місце розташування мечоподібного відростка, як показано на малюнку. Визнач точку компресії на два поперечні пальці вище мечоподібного відростка, строго по центру вертикальної осі. Поклади основу долоні на точку компресії. Компресії проводи вертикально по лінії, що з'єднує грудину з хребтом. Компресії виконуй плавно, без різких рухів, вагою верхньої половини тіла.

Глибина продавлювання грудної клітки має бути не менше 3-4 см, 100-110 натискань в 1 хвилину. - дітям грудного віку масаж виробляють долонними поверхнями другого та третього пальців; - підліткам – долонею однієї руки; - у дорослих наголос робиться на підставі долонь, великий палець спрямований на голову (на ноги) потерпілого. Пальці піднесені і не торкаються грудної клітки

Чергуй два "вдихи" штучної вентиляції легень (ШВЛ) з 15 натисканнями, незалежно від кількості осіб, які проводять реанімацію. Контролюй пульс на сонній артерії, реакцію зіниць на світ (визначення ефективності реанімаційних заходів). Проводити закритий масаж серця потрібно лише на твердій поверхні!

перша допомога при ураженні електричним струмом Забезпечити безпеку. Одягни сухі рукавички (гумові, вовняні, шкіряні тощо), гумові чоботи. По можливості відключи джерело струму. При підході до постраждалого землею йди дрібними, трохи більше 10 див, кроками. Скинь з потерпілого провід сухим струмопровідним предметом (палиця, пластик). Відтягніть постраждалого за одяг не менше ніж на 10 метрів від місця торкання проводом землі або від обладнання, що перебуває під напругою. Визнач наявність пульсу на сонній артерії, реакції зіниць на світло, самостійного дихання. За відсутності ознак життя проведи серцево-легеневу реанімацію. Якщо потерпілий прийшов до тями, укрий і зігрій його. Стеж за його станом до прибуття медичного персоналу, може настати повторна зупинка серця

Потрібно пам'ятати! Штучну вентиляцію легень проводять при утрудненому диханні або за відсутності дихання. Непрямий масаж серця проводять, якщо не промацується пульс.

Робота у групах. Визначте за карткою тип ураження дихання. Надайте першу допомогу постраждалому.

Повторити параграфи 23-28, підготуватись до контрольної роботи Домашнє завдання

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ Матеріал сайту http://www.rg.ru/2010/12/25/pomosh.html


Гігієна дихання. Перша допомога при зупинці дихання. Конспект уроку з біології у 8 класі Цілі уроку: Освітні: актуалізувати та розвинути знання учнів про дихальну систему, познайомити їх із захворюваннями органів дихання, розглянути вплив куріння на дихальну систему, сформувати негативне ставлення до куріння; познайомити з першою допомогою при зупинці дихання Розвиваючі: розвинути вміння обирати правильне твердження, аналізувати, узагальнювати, робити висновки; продовжити формування основ гігієни (правила гігієни дихання); формування навичок надання першої допомоги при травматизмі дихальних шляхів Виховні: виховати дбайливе ставлення до органів дихання та здоров'я загалом. Обладнання: комп'ютер, слайдова підтримка (презентація), таблиця “Органи дихання”, підручник біології “Біологія. 8 кл. Рохлов В.С., Трофімов С.Б. Хід уроку 1. Організаційний момент. 2. привітання; підготовка аудиторії до роботи; наявність учнів у класі. Перевірка знань учнів. Дихання – синонім життя. Що таке дихання? Які органи входять до складу дихальної системи? Покажіть будь ласка на слайді (слайд 1) А тепер завдання «Закінчіть речення» (слайд 2) 3. Вивчення нового матеріалу Не можна людину закупорити в ящик, Житло провітрюйте чистіше і частіше. В. В. Маяковський: (Слайд 3) Відповіді учнів. = Сьогодні ми з'ясуємо причини порушення дихання (частково про них ми вже говорили, вивчаючи органи дихальної системи та заходи для їх попередження.) Записують у зошитах число, тему уроку. Органи дихання мають прямий зв'язок із зовнішнім світом, вони першими приймають удари різних шкідливих факторів довкілля. Вчитель: назвіть будь ласка ці фактори Учні: пил, бактерії, екологічна обстановка, куріння і т.д. Вчитель: Людина вдихає і видихає за одну хвилину – 5 літрів повітря, за одну годину – 300 літрів повітря, за одну добу 7200 літрів повітря. Допустимо, що в одному літрі повітря знаходиться п'ять частинок пилу. Скільки частинок учень вдихне за урок? А за добу? Вважають та записують отримане число – 1125 частинок 36000 частинок. (слайд 6) Ми завжди оточені невидимою хмарою пилу. Вона псує житло, одяг, продукти. Але, головне, пил у повітрі шкідливий для здоров'я людини. (повідомлення учня про шкоду пилу) Учень: Ще М.В.Ломоносов писав про шкідливість “кам'яного та земляного пилу”. І лише через 100 років було досліджено вплив пилу на організм. Каторжні умови праці шахтарів описав Еміль Золя у романі “Жерміналь”, де він розповів про робітників, які, відкашлюючись, випльовують вугільне чорне мокротиння. Разом із пилом у повітрі завжди є бактерії. Вони осідають на порошинках і, як на парашутах, довго перебувають у зваженому стані. Там, де багато пилу у повітрі, багато й мікробів. У чистому житловому приміщенні за 1 м повітря їх 1520, на вулиці – до 5 тисяч. Вчитель: італійська приказка говорить: "Куди не проглядає сонячний промінь, туди часто заходить лікар". (Слайд 7,8,9) Але, на жаль, людина сама посилює стан дихальної системи - не правильно дихає, і зокрема курінням. Про шкоду куріння на органи серцево-судинної системи ми вже знаємо, а що відбувається з легкими від цієї шкідливої ​​звички. Повідомлення учня. (Про шкоду куріння на органи дихання) (слайди1011) Жорсткому отруєнню через органи дихання піддає свій організм курець. При аналізі тютюнового диму хіміки встановили 91 органічну речовину, 9000 та 1200 твердих і газоподібних сполук. Нікотин викликає отруєння організму. Люди, що палять, значно частіше хворіють на хронічний бронхіт, рак легень, туберкульоз і астму. Некурить людина, зберігає як власне здоров'я, а й здоров'я оточуючих людей. Виявлено, що через 8 годин після останньої з крові випаровується чадний газ, через 9 місяців відновлюється функція легень, через 5 років ймовірність інсульту зрівнюється з такою для некурців, через 10 років падає можливість захворіти на рак і через 15 років знижується ймовірність інфаркту. Пасивне куріння. (слайд 12) Люди, які є активними курцями, завдають шкоди не тільки своєму здоров'ю, а й здоров'ю людей, що оточують їх, насамперед своїм близьким. Є таке поняття «пасивний курець». Це людина, яка сама не курить, але знаходиться в оточенні людей, що палять і отримує приблизно таку ж кількість нікотину та ін. шкідливих речовин, що містяться в тютюновому димі. Тютюновий дим не проходить через сигаретний фільтр і тому містить більше токсинів. 75% нікотину та 70% вуглецю потрапляє в атмосферу при курінні тютюну. Я закликаю – любіть себе, Свій мозок, свою печінку та серце, друзі. Зробіть висновок самі негайно - Курити людині небезпечно та шкідливо! Що потрібно робити, щоб покращити стан своїх дихальних шляхів? Відповіді учнів: боротися із забрудненням повітря; частіше бувати за містом; відмова від куріння; вести здоровий спосіб життя. Все, що ви назвали зараз, це буде вашим завданням на все життя. Захворювання легше попередити, ніж вилікувати, при цьому необхідно зміцнювати дихальну систему, захищаючи себе цим від шкідливих чинників довкілля. Проведемо дихальну гімнастику. Показ гігієнічних вправ на профілактику дихання "Пахне гаром, "Свічка"" Встаньте прямо. Руки по швах. Ноги на ширині плечей. Робіть короткі, як укол, вдихи, голосно шморгаючи носом. Примусьте ніздрі з'єднуватися під час вдиху. Тренуйте по 2 – 4 вдихи поспіль. Увага на вдих. Чим глибше вдих, тим непомітніше видих. Увага на короткі видихи через рота, вдих через ніс. Вправа "Насос". Початкове положення - стоячи або сидячи прямо, ноги трохи вже ширини плечей. Гучно вдихніть і повільно нахилиться, а потім так само повільно поверніться у вихідне положення, немовби ви працювали насосом. Зробіть 8 серій по 8 разів. : Серед хвороб, що вражають органи дихання, є інфекційні, Вчитель алергічні, запальні. (Слайд 13) Найбільш поширені вірусні інфекції грип та гострі респіраторні (дихальні) захворювання, ангіна, туберкульоз. Розрізняють краплинні та крапельнопилові інфекції. Краплі передаються при кашлі, чханні, розмові: з повітрям, що видихається, вилітають частки з хвороботворними мікроорганізмами. Крапельнопилові передаються при контакті з предметами, якими користувався хворий. Повідомлення учнів: 1. Грип. (Слайд 14) Грип - вірусне захворювання, що відноситься до повітряно-капельної інфекції. Швидко поширюється, т.к. вірус стійкий у навколишньому середовищі, і зараження проводиться за рахунок крапельок слизу хворих, які потрапили в повітря при кашлі та чханні. Грип небезпечний можливими ускладненнями. Хворі та здорові люди при спілкуванні повинні закривати ніс та рот марлевими пов'язками, велике значення у профілактиці грипу має дотримання чистоти приміщень та повітря. Вірус грипу вражає людей різного віку. Це найпоширеніша хвороба з усіх, що нині існують. Вірус грипу під впливом ліків змінює свою форму. Епідеміологи постійно оновлюють сироватку відповідно до змін вірусу, щоб не відбувалося виникнення масової епідемії грипу лікарі рекомендують вам зробити щеплення від грипу заздалегідь. 2. Туберкульоз – хронічне захворювання легень, збудником якого є мікобактерія туберкульозу або паличка Коха. (Демонстрація слайду 8). Хвороба починається поступово та повільно прогресує. Спочатку хворий може не знати про те, що він хворий. Однак згодом наростає слабкість, з'являється покашлювання, у мокроті з'являються прожилки крові, температура тіла підвищується до 37,2 – 37,9°С. Мікобактерія туберкульозу може вражати інші органи, викликаючи туберкульоз нирок, шкіри, очей та інших. Основне джерело поширення туберкульозу - хвора людина, яка виділяє при кашлі, чханні, сміху дрібні краплі мокротиння і слини, де містяться мікобактерії туберкульозу, з цими крапельками вони розсіюються навколо на відстані 0,51,5 м і містяться в повітрі близько 3060 хвилин . З повітрям вони проникають у легені людей, що знаходяться поруч. Хвороба, незважаючи на тривале лікування та велику кількість мед. препаратів, виліковна. Хворий повинен суворо дотримуватись правил особистої гігієни: мати свій рушник, окремий посуд і т.д. (слайд 1516) Прояв хвороби: легенева тканина розпадається і перетворюється на пухку масу. Отрута, що виділяється мікробами, отруює весь організм. Виявлення хвороби на ранній стадії: зробити флюорографію рентгенівський знімок грудної клітки. Перший флюорографічний кабінет з'явився 1924 року в Ріоде-Жанейро. Вчитель: отруєння парами аміаку, хлору та іншими хімічними речовинами рефлекторно припиняє дихання. Дихання зупиняється у потопельників після ураження електричним струмом при серйозних травмах. Незабаром зупиняється серце. Однак смерть настає не відразу: поки живий мозок, можна відновити функції тіла, що згасають. Оборотну фазу смерті називають клінічною смертю. Вона триває лише 57 хвилин, за які ще можна повернути людину до життя. Прийоми до життя називають реанімацією. Біологічна смерть настає внаслідок незворотної втрати функцій мозку та зупинки серця. При втраті свідомості та виключення самостійного дихання застосовують штучне дихання та непрямий масаж серця. «Надання першої допомоги при зупинці дихання. Профілактика захворювань органів дихання» (слайд 17) робота по підручнику стор. 209210 «Штучне дихання “рот у рот”» Коли постраждалий лежить на спині, перш за все, видаліть із рота все, що потрапило туди і може заважати диханню. Відкрийте дихальні шляхи, закинувши голову назад і піднявши підборіддя, стисніть носа вказівним і великим пальцями, глибоко вдихніть і щільно притисніть свої губи до губ постраждалого. Сильно вдихніть у рот постраждалого доки побачите, як піднялася клітина. Заберіть свої губи і нехай грудна клітка опуститься, «Штучне дихання “рот у ніс”» Якщо ви врятували людину на воді і неможливо відкрити рота постраждалого, можна провести штучне дихання «рот у ніс». Вдмухати повітря в ніс легко, але важко зробити так щоб повітря потрапило куди потрібно. М'які тканини носа можуть закрити повітря. «Непрямий масаж серця» Якщо пульс відсутній, то серце зупинилося. Вам доведеться робити непрямий масаж серця. Постраждалий лежить на спині на твердій поверхні. Схилиться над ним і намацуйте пальцями нижні ребра. Покладіть долоню іншої руки на ребро і опускайте її нижче до вказівного пальця. Це місце, де ви натискатимете на груди. Покладіть одну руку на іншу. Натисніть на груди на 45 см. Потім послабте тиск, не забираючи рук. Повторіть натискання приблизно 80 разів на хвилину. /Демонстрація прийомів проводиться на муляжі/ Практична робота. Питання № 1. Ви стали свідками трагедії – на річці тоне людина! На щастя, його вдалося витягти на берег. Але що робити далі? Пам'ятайте, зволікання смерті подібне! Питання № 2. Людину, уражену електричним струмом, люди намагалися закопати в землю (як перша допомога). Приїхала швидка допомога і врятувала його від неминучої загибелі. Поясніть, чому без лікарської допомоги людина могла б загинути і яка перша допомога лікаря її врятувала? Питання №3. Відбулася зупинка серця із затримкою дихання. У вашому розпорядженні 5 хвилин. Дійте! «Загальні висновки уроку» Дихання має бути правильним. Необхідною умовою нормального газообміну є чисте повітря. Куріння шкідливе для органів дихання. До інфекційних захворювань відносять грип, орві, дифтерію, туберкульоз. До профілактичних заходів боротьби із захворюваннями дихальної системи відносяться:  Боротьба з пилом;  Вологе прибирання;  Провітрювання приміщень. Рефлексія. Алгоритм рефлексії. Я – як почував себе в процесі вчення, чи було мені комфортно, чи задоволений собою. Ми – наскільки комфортно мені працювало у малій групі; я допомагав товаришам, вони допомагали мені, що було більше; у мене були труднощі з групою. Справа – я досяг мети вчення; мені цей матеріал необхідний подальшого навчання (практики, просто цікавий); у чому важко, чому; як мені здолати свої проблеми.

Волкова Тетяна Вікторівна,

вчитель біології,

спеціаліст вищої категорії вищого рівня, ГУ «Середня школа № 19 відділу освіти акімату міста Костана»

Клас: 8

Поурочний план Дата

Урокбіології

Тема уроку: Життєва ємність легень, її вимір. Дихальна гімнастика. Перша допомога при поразці органів дихання: сторонні тіла у дихальних шляхах, утоплення, удушення, завалювання землею. Штучне дихання та непрямий масаж серця( фліпчарт, сторінка 60- документ Microsoft Office Word ).

Цілі уроку: сформувати поняття «життєва ємність легень», познайомити з дихальною гімнастикою Стрельникової, з прийомами надання першої долікарської допомоги при ураженні органів дихання.

За дачі уроку (Фліпчарт, сторінка 61) :

Освітні: познайомити школярів зодним з основних показників стану зовнішнього дихання – ЖЕЛ, спірометром – приладом для вимірювання ЖЕЛ, звернути увагу на необхідність знань та умінь з надання першої долікарської допомогипри ураженні органів дихання;

Розвиваючі: сприяти розвитку умінь порівнювати, аналізувати та робити відповідні висновки,застосовувати отримані знання практично;формувати навички надання першої допомоги при попаданні сторонніх тіл у дихальні шляхи, при утопленні, удушенні, заваленні землею;

Виховні: виховувати прагнення здорового способу життя, допомогти учням усвідомити їх значущість при наданні першої долікарської допомоги потерпілому.

Тип уроку: урок біології із використанням інформаційних технологій.

Методи уроку: словесні (частково-пошукова, бесіда, пояснення), проблемний, самостійна робота з додатковим матеріалом, наочні, практичні (постановка досвіду).

Форма навчання: індивідуальна, фронтальна, в парах та групах.

Обладнання: фліпчарт, торс людини із внутрішніми органами, «Електронний посібник з біології. 8 клас» (Волкова Т.В.,ISBN978-601-7438-01-2), інтерактивна дошка, комп'ютер, відеоролик« Визначення ЖЕЛ за допомогою спірометра таGLX", т абліці «Штучне дихання та непрямий масаж серця»,«Органи дихання», «Прийоми штучного дихання», зошитіз завданнями для індивідуальної роботи під редакцією Ж.Курмангалієвої,роздатковий матеріал.

Хід уроку .

Ось цієї хвилини, коли ми тут дихаємо, є які - задихаються.

К.Бальмонт

Етап уроку

Зміст навчального матеріалу

МО

ФОПД

Підготовка до ВОУД, ЕНТ

Завдання на розвиток функціональної грамотності

Індивідуально-корекційна робота

I . Орг.

момент

Здрастуйте хлопці! Сідайте! Зараз поверніться один до одного і посміхніться, ось із таким гарним настроєм ми і почнемо урок.

Колект

II . Актуалізація знань:

А). Усно:

    Які зміни хімічного складу повітря та фізичних властивостей повітря виникають за тривалого перебування людей у ​​закритих приміщеннях?

    Які основні джерела забруднення повітря у житлових приміщеннях?

    Якими хворобами можна заразитися через повітря?

    Які заходи щодо запобігання туберкульозу проводять у Казахстані?

    Як ви боретеся з пилом у побуті?

    Що вам відомо про грип?

б). Робота з зошитом із завданнями для індивідуальної роботи за редакцією Ж.Курмангалієвої за варіантами:

1 варіант:

Виконайте завдання 1 на сторінці 8 та завдання 3 на сторінці 10.

2 варіант:

Виконайте завдання 2 на сторінці 8 та завдання 4 на сторінці 10.

Фронтал

Індивід

III .

Мотивація

Сучасне життя невід'ємно пов'язане з транспортом, електроприладами, не дотриманням елементарних правил купання на пляжах в літній сезон, вживання їжі.

За словами медиків, на місці події постраждалим надають долікарську допомогу в одному випадку зі ста.

Люди просто не знають, що треба робити. А практика показує, що життя потерпілого нерідко залежить від того, яка їм буде надана допомога

у перші хвилини.

Чи відомо Вам, що …

на думку японських фахівців:

    якщо постраждалий перебував у стані клінічної смерті не більше

3 хвилини, ймовірність того, що життя вдасться врятувати, становить 75%;

    зі збільшенням цього проміжку до 5 хвилин ймовірність зменшується до 25%;

    після 10 хвилин людини врятувати не вдається.

Як ви вважаєте: Як можна зменшити кількість жертв та допомогти постраждалим? (Наданням першої долікарської допомоги).

Правильно, вчасна перша долікарська допомога могла б зменшити кількість жертв на 1/3.

Ми з вами познайомилися на минулих уроках із будовою та функціями органів дихання, способами регуляції дихальної системи.

Як Ви думаєте, з чим ми сьогодні знайомитимемося на уроці?

Запишіть тему уроку:Життєва ємність легень, її вимір. Перша допомога при ураженні органів дихання.

Проблемне питання:

А ти зможеш надати першу допомогу при зупинці дихання?

ПП

Колект

IV .

Вивчення н/м:

А). Життєва ємність легень (ЖЕЛ) та її вимір фліпчарт, сторінка 62) :

Які показники здоров'я ви знаєте? (Аналіз крові, пульс, артеріальний тиск, плоскостопість, постава). Сьогодні ми познайомимося ще з одним показником здоров'я – ЖЕЛ – життєвою ємністю легень.

ЖЕЛ – це обсяг повітря, який може вдихнути людина після найглибшого вдиху.

ЖЕЛ залежить від статі, віку, зростання, стану здоров'я людини та інших факторів.

Чи відомо Вам, що …

    в середньому у жінок шлунок становить 2,7л, а у чоловіків – 3,5л;

    під час сну людина за 1 годину поглинає від 15 до 20 л 2 ;

    коли він не спить, але лежить, споживання 2 збільшується на 1/3;

    при ходьбі – удвічі, при легкій роботі – втричі, при тяжкій у шість і більше разів.

Інтенсивність вентиляції залежить від фізичного навантаження, тому що працююча тканина швидше поглинає кисень.

Робота в парах за завданнями:

Використовуючи дані таблиці (додаток № 1), проаналізуйте середні показники ЖЕЛ спортсменів, які займаються різними видами спорту та дайте відповідь на запитання:

    Чому відрізняються середні показники ЖЄЛ у спортсменів?

    Поясніть, чому у спортсменів не виникає задишка під час важкої фізичної роботи?

(приблизна відповідь: в процесі фізичного тренування ЖЕМ може збільшуватися на 1-2 л, тому у спортсмена немає задишки навіть у виконанні важкої роботи. Великі порції повітря, що надходить у легені при вдиху, дозволяють забезпечити організм достатньою кількістю кисню, не збільшуючи частоту дихання).

Життєву ємність легень (ЖЕЛ) вимірюють за допомогою приладу –спірометра (Фліпчарт, сторінка 62).

(Провести вимір)

Визначення ЖЕЛ у школярів за допомогою Xplorer GLX, датчика спірометра, лабораторного обладнання «Дихальна система» .

(Опис дається в біології зXplorerGLXна стор 151-157). Відео.

При важкій фізичній роботі вентиляція легень досягається за рахунок більшої глибини дихання. Людині, у якої ЖЕЛ невелика, та ще й дихальні м'язи слабкі, доводиться дихати часто та поверхово. Це призводить до того, що свіже повітря залишається в повітроносних шляхах і лише невелика частина його сягає легких. В результаті тканини отримують мізерну кількість кисню, і людина не може продовжувати роботу.

Проблемне питання:

Але не кожна людина займається спортом, чи є інші шляхи підвищення ЖЕЛ (наприклад, дихальною гімнастикою).

б). Дихальна гімнастика (Фліпчарт, сторінка 63).

Познайомимося із гімнастикою Стрельникової (додаток № 2) показ двох вправ, школярі повторюють за учителем.

Дихальна гімнастика Стрельникової

    допомагає в лікуванні хронічних захворювань носових пазух, бронхів та легень, у тому числі пневмонії та астми;

    під час виконання вправ активізуються імунні сили організму;

    гімнастика дозволяє розвивати гнучкість, пластичність за рахунок активності у процесі виконання вправ практично всіх груп м'язів;

    активізується кисневий обмін у всіх тканинах організму, що сприяє нормалізації та оптимізації його роботи загалом.

У). Перша допомога при поразці органів дихання: сторонні тіла у дихальних шляхах, утоплення, удушення, завалювання землею.

За деяких захворювань відбувається порушення дихання.

Чи відомо Вам, що

зупинка дихання на 4-5 хвилин і більше неминуче призводить до загибелі.

Тому кожна людина повинна вміти надавати першу допомогу при зупинці дихання внаслідок захворювання органів дихання або внаслідок нещасного випадку.

Використовуючи додаток № 2, у вигляді кластера випишіть причини порушення прохідності дихальних шляхів:

1. Мова (у несвідомому стані).

2. Інородне тіло - найчастіша причина закупорки дихальних шляхів у дітей.

3. Травма - порушення анатомії, кров, уламки зубів.

4. Отруєння чадним газом.

5. Набряк гортані (стиснення голосових зв'язок) при термічному або хімічному опіку, задуху.

6. Злоякісні новоутворення гортані (пухлини)

Робота у групах за завданням (Фліпчарт, сторінка 64) :

Використовуючи додаток № 2, вивчіть матеріал, обговоріть у групах, перепишіть із таблиці про запропоноване порушення прохідності дихальних шляхів та виступіть перед класом:

1 група:

Причини та перша допомога при попаданні сторонніх тіл у дихальні шляхи та задуху.

2 група:

Причини та перша допомога при утопленні або завалюванні землею.

3 група:

Причини та перша допомога при електротравмах(Фліпчарт, сторінка 66) .

г). Штучне дихання та непрямий масаж серця (Фліпчарт, сторінка 65) :

(Пояснення вчителя)

  1. Причина проведення штучного дихання - дихання відсутня або

порушено настільки, що це загрожує життю постраждалого.

2. Штучне дихання - невідкладна міра першої допомоги при потопленні, задушенні, ураженні електричним струмом, тепловому та сонячному ударах, при деяких отруєннях.

У разі клінічної смерті, тобто за відсутності самостійного дихання та серцебиття, штучне дихання проводять одночасно з масажем серця. Тривалість штучного дихання залежить від тяжкості дихальних розладів, причому воно має продовжуватися доти, доки не відновиться повністю самостійне дихання. З появою перших ознак смерті, наприклад, трупних плям, штучне дихання слід припинити.

З усіх відомих способів штучного дихання, що не вимагають спеціальних пристроїв, найбільш ефективним і доступним в даний час визнано спосіб "з рота в рот" або "рот в ніс".

3. Підготовка до штучного дихання:

    постраждалого необхідно укласти на спину, розстебнути одяг, що утруднює дихання і кровообіг, під лопатки підкладають валик з одягу;

    встати праворуч від постраждалого, підвести праву руку під його шию, ліву накласти на лоб і закинути голову назад так, щоб шия з підборіддям опинилися на одній лінії (зазвичай при закиданні голови рот мимоволі відкривається);

    якщо щелепи потерпілого міцно стиснуті - висунути нижню щелепу великими пальцями обох рук так, щоб нижні різці виявилися попереду верхніх, або розтиснути щелепи плоским предметом (держаком ложки тощо);

    пальцем, оберненим хусткою, марлею або тонкою матерією, звільнити рота постраждалого від слизу, блювотних мас, зубних протезів;

4. Виконання штучного дихання.

для виконання штучного дихання

    рот чи ніс постраждалого можна прикрити чистою хусткою чи марлею;

    рятувальник робить глибокий вдих (близько 1 с);

    охоплює своїми губами напіввідкритий рот постраждалого;

    стиснувшипальцями його ніс, робить енергійний видих 9близько 2 с), вдаючи повітря в дихальні шляхи та легені постраждалого. За хвилину слід робити 12-15 вдування; об'єм повітря, що вдихається за 1 раз, 1 - 1,5 л, достатнього для стимуляції дихального центру легень проводять до появи ритмічного і досить глибокого дихання або до прибуття медичних працівників, які переводять потерпілого на апаратно-ручне або апаратно-автоматичне дихання.

5. Непрямий масаж серця.

Непрямий масаж серця виробляютьпри зупинці серцевої діяльності , Що характеризується:

    блідістю або синюшністю шкірних покривів;

    відсутністю пульсу на сонних артеріях;

    втратою свідомості;

    припинення або порушення дихання (судомні вдихи).

Виконання непрямого масажу серця:

    рятувальник кладе долоню правої руки на нижню половину грудини (відступивши на два пальці вище від її нижнього краю), при цьому пальці піднімають;

    долоню лівої руки він кладе поверх правої поперек і натискає, допомагаючи нахилом свого корпусу;

    натискання проводять швидкими поштовхами тривалістю трохи більше 0,5 з. За 1 хв необхідно зробити 72 натискання.

Якщо надають допомогу двоє людей, один із них робить непрямий масаж серця, а інший - штучне дихання. Співвідношення «дихання – масаж» повинно становити 1: 5 і робити по черзі, щоб не створювати при натисканні на грудну клітку додаткового опору повітря, що вдується. Під час вдування повітря поперемінно: 4-5 натискань на грудну клітку (на видиху), потім одне вдування повітря у легені (вдих).

Якщо допомогу надає одна людина, що дуже втомлює, то черговість маніпуляцій дещо змінюється - через кожні два швидких нагнітання повітря в легені роблять 15 натискань на грудну клітку. У будь-якому випадку необхідно, щоб штучне дихання та непрямий масаж серця здійснювалися безперервно протягом потрібного часу.

Таким чином,

треба пам'ятати:

    Штучну вентиляцію легень проводять при утрудненому диханні або за відсутності його.

    Непрямий масаж серця проводять, якщо не промацується пульс.

НП

Р
АЛЕ

МК

ІП

ІП

АЛЕ

Р
ІП

ПП

МК

ІП

МК

АЛЕ

Колект

Робота в парах

Індивід

Індивід

Робота в парах

Робота у групах

Колект

V .

Закріплення

А). Усно (Фліпчарт, сторінка 67) :

1.​ Навіщо голову потерпілого треба закидатиназад?(щоб шия та підборіддя становили єдину лінію)

2. Як дотримуються особистої гігієни при виконанні штучного дихання?(Нагнітання повітря проводиться через марлю або хустку)

3.​ Чому потрібно закривати ніс при виконанні штучного дихання «рот у рот» чи «рот у ніс»?

4.​ Чому при непрямому масажі серця від краю грудини потрібно відступити і на скільки?

5.​ Скільки рятувальників потрібно задіяти, роблячи штучне дихання та непрямий масаж серця?

6.​ На скільки сантиметрів потрібно продавлювати грудину?

То чи зможеш ти чи ні надати першу допомогу при зупинці дихання?

б). Практична частина (Фліпчарт, сторінка 68) :

Ситуації щодо відпрацювання навичок порятунку постраждалих:

Робота в групах:

1 група:

У Сашка перестала працювати настільна лампа, він вирішив її самостійно відремонтувати, але забув відключити лампу з розетки. Хлопчик вивернув лампочку і почав оглядати дроти, торкнувся дроту. Сашко знепритомнів. Пульс ледве промацувався.

Що сталося?

Які ваші дії?

2 група:

Петя разом із друзями пішов купатися на річку. Раптом Петя зник під водою. Хлопці витягли його на берег, але він був без ознак життя.

Що сталося?

Які ваші дії?

Які висновки та поради можна зробити з аналізу цієї ситуації?

3 група:

Маша їла яблуко і, сміючись, розповідала подрузі смішну історію зі шкільного життя. Раптом вона почала задихатися.

Що сталося?

Які ваші дії?

Які висновки та поради можна зробити з аналізу цієї ситуації?

ПП
НП

Фронтал

Робота у групах

VI .

Підбиття підсумків

Наш урок добігає кінця. Я гадаю, що поставлені завдання ми з вами виконали.

Оцінювання роботи груп.

Я думаю, що головним підсумком нашого уроку є не оцінки, які ви отримали, а ті вміння, які ви зможете застосувати у складній ситуації.

Індивід

VII.

Домашнє

завдання

(Фліпчарт, сторінка 69) :

вивчити конспект,

дайте відповідь письмово на запитання:

Чому необхідно проводити навчання всього населення прийомам надання

першої долікарськоїдопомогипостраждалим?

Індивід

VIII.

Рефлексія

(Фліпчарт, сторінки 70-72) :

    Сьогодні на уроці я навчився.

    Своєю роботою на уроці я …

    Урок змусив мене замислитись про …

    А особливо мені вдалося...

    Я зрозумів, що …

Закінчити блок уроків про дихальну систему я хочу словами Д.Дьюї:

Людина, по-справжньому

мислячий, черпає з

своїх помилок не менше

пізнання, ніж зі своїх успіхів.

Індивід

Література та Інтернет – джерела (Фліпчарт, сторінка 73) : :

    Алімкулова Р. Біологія. Алмати: "Атамура", 2008р. – 288 с.

    Богданова Т.Л., Солодова Є.А. Біологія Довідник М: «АСТ - ПРЕС». 2001р. – 815 с.

    Звєрєв І.Д. Книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини. М.: «Освіта», 1978р. -239 с.

    Липченко В.Я., Самусєв Р.П. Атлас нормальної анатомії людини. М.: «Медицина», 1988р. -320С.

    Резанова Є.А., Антонова І.П., Резанов А.А. Біологія людини в таблицях та схемах. М.: «Видавництво - Школа», 1998р. - 204с.

    «Електронний посібник із біології. 8 клас» (Волкова Т.В.,ISBN 978-601-7438-01-2),

    www. yandex. ru-Пошук -картинки

    www. imfan. kz < http:// www. imfan. kz> - персональний сайт вчителя біології Ратушняк Н. А.

    www. kiwi. kz < http:// www. :// Спортсмен

    Показники ЖЕЛ, мл

    Штангіст

    4000

    Футболіст

    4200

    Гімнаст

    4300

    Пловець

    4900

    Весляр

    5500

    Додаток №2:

    Базові вправи дихальної гімнастики Стрельникової:

    1. «Долоньки» (Вправа для розминки).

    Стоїмо прямо, показуючи долоні. При цьому руки до ліктя опущені вздовж тіла.

    При кожному вдиху стискаємо долоні в кулачки, наче намагаючись щось схопити. Рухаються лише кисті рук.

    Робимо 4 короткі шумні вдихи носом, ніби принюхуючись до чогось. Видихаємо довільно – через рот чи ніс. Після серії вдихів відпочиваємо 3-5 секунд, після ще серія з 4 вдихів. Усього їх треба зробити 96 (у методиці ця кількість носить назву «сотні»): всього 24 рази по 4 вдихи.

    «Погончики»

    Встаємо прямо, руки вздовж тіла, кисті стиснуті в кулачки. При кожному вдиху різко розтискаємо кулачки, немов відштовхуючи щось від себе у напрямку підлоги.

    Робимо по 8 коротких шумних вдиху без зупинки, потім робимо паузу (відпочиваємо) і повторюємо вправу (всього виконується 12 повторів).

    «Насос »

    Встаємо прямо, трохи розставлені, руки опущені вільно. Трохи нахиляємось уперед, округляючи спину. Шия розслаблена, голова вільно опущена вниз. При нахилі робимо короткий вдих носом, наче вдихаємо аромат квітки. На видиху випрямляємось.

    Так само, як і в попередній вправі, робимо по 8 коротких шумних вдиху без зупинки, після робимо паузу (відпочиваємо) і повторюємо вправу (всього виконується 12 повторів).

    Додаток №3:

    Порушення дихання

    Перша долікарська допомога

    Попадання сторонніх тіл у дихальні шляхи:

      попадання предмета (наприклад, гороху, камінчика) у ніс;

      попадання стороннього предмета в горло

    Затиснути вільну ніздрю та спробувати видути сторонній предмет.

    Потрапляння стороннього предмета в горло супроводжується сильним кашлем.

    Якщо кашель не допомагає, можна кілька разів ляснути по спині.

    Задуха

    при западанні мови (частіше при непритомності)

    Відкрити рот і відтягнути язик вперед або змінити положення голови.

    Корисно дати понюхати нашатирний спирт – це збуджує дихальний центр та сприяє відновленню дихання.

    3.

    Завалювання землею

    Після вилучення із завалу необхідно відновити дихання: очистити рот і ніс від бруду та почати штучне дихання, непрямий масаж серця.

    4 .

    Утоплення

    Оглянути порожнину носа та рота.

    Видалити пісок та сторонні предмети.

    Покласти постраждалого обличчям вниз на стегно зігнутої в коліні рятуючого ноги так, щоб голова торкалася землі.

    Сильно та ритмічно тиснути на спину потерпілого.

    Після відновлення дихання потерпілого зігріти: розтерти спиртом, закутати в теплий одяг, гарячий напій.

    Маленьких дітей піднімають за ноги.

    5.

    Електротравма:

    а) струмом

    б) блискавкою

    Вимкнути джерело струму.

    Штучне дихання та непрямий масаж серця.

    Після відновлення дихання потерпілому дати гарячий напій.