Конспект логопедичного заняття на тему: "Перелітні птахи". Конспект логопедичного заняття для дітей старшої групи на тему: "Перелітні птахи"

Завдання:

Корекційно - освітні:

  • вчити утворювати споріднені слова;
  • вчити проводити звукобуквенний аналіз слів;

Корекційно - розвиваючі:

  • розвивати логічне мислення;
  • розвивати навички словотвору;

Корекційно - виховні:

  • формувати навичку самооцінки;
  • закріпити знання про навколишнє середовище та виховувати дбайливе ставлення до її мешканців;

Хід заняття:

Організаційний момент.

Перший варіант:

Логопед: Хлопці, подивіться, який сонячний та чудовий сьогодні день. Яка пора року за вікном? Підвести дітей до правильної відповіді питання.

Давайте вдихнемо глибоко весняне свіже повітря.

Робота над диханням: вдих через ніс, тривалий видих через рот.

Другий варіант:

Логопед: Хлопці, сьогодні на вулиці, на жаль, дощ. Але, як відомо, природа не має поганої погоди. Яка пора року за вікном? Підвести дітей до правильної відповіді питання. Дуже часто від людей можна почути, що у повітрі пахне навесні. Давайте вдихнемо глибоко весняне свіже повітря.

Робота над диханням:вдих через ніс, тривалий видих через рот.

Педагог загадує дітям загадку:

Сниться вночі павуку

Чудо - юдо на суку:

Довгий дзьоб і два крила.

Прилетить - погані справи!

А кого павук боїться?

Вгадали? Це… птах.

Логопед: Сьогодні ми з вами поговоримо про весну та про перелітні птахи. Яких ви знаєте перелітних птахів? Діти називають перелітних птахів.

Гра «Підбери ознаку».

Хлопці, уважно подивіться на птахів, скажіть, які частини тіла є у птахів. Підвести дітей до правильної відповіді питання.

1. Логопед: А зараз давайте назви частин тіла птахів розділимо на склади, але перш за все пригадаємо, що таке склади. Як ми ділимо слова на склади? Діти згадують та промовляють правило.

2. Логопед: Подивіться уважно на птахів. Чим птахи відрізняються один від одного? Підвести дітей до правильної відповіді питання.

Діти називають відмітні ознаки птахів.

Потім педагог привертає увагу дітей на ілюстраціях, що знаходяться на дошці. Серед перелітних птахів є одна зимуюча.

Логопед: Хлопці, ви нічого дивного не помічаєте? Підвести дітей до правильної відповіді питання. Значить, цей птах який? (Зайва) Правильно, адже птахи, що зимують, давно вже відлетіли.

Педагог прибирає з дошки картинку із зображенням птаха, що зимує.

Гімнастика для очей

3. Гра "Четвертий зайвий".

Фізмінутка (відео).

Логопед: Хлопці, які перелітні птахи прилітають до нас найпершими, щойно починає танути сніг. А ще прийнято вважати, що ці птахи найдружніші з усіх перелітних. Підвести дітей до правильної відповіді питання. Звісно ж це граки.

4. Звукобуквенний аналіз слова ГРАЧ.

5. Логопед: Я пропоную вам скласти пропозицію до готової схеми. Будьте уважні.

Діти становлять пропозицію до схеми. Аналіз пропозиції.

6. Логопед: Іноді, коли ми гуляємо на вулиці або просто спостерігаємо за птахами у вікно, ми мимоволі починаємо їх рахувати. Я також пропоную вам порахувати птахів.

Гра «Порахуй-ка».

7. Логічні завдання:

Чого більше – крил чи птахів?

Чого більше – пір'я чи крил?

Чого більше дзьобів чи хвостів?

8. Гра «Виправте пропозицію»:

Черв'як склював шпак.

Пісня заспівала солов'я.

Гусениця з'їла зозулю.

Птахи висиджують пташенят, а потім відкладають яйця.

Навесні перелітні птахи відлітають на південь.

Як на білому на снігу

Мерзнуть ластівки в завірюху…. Так буває чи ні?

9. Логопед: Скажіть, як ми допомагаємо птахам? Підвести дітей до правильної відповіді питання. Я хочу, щоб ви про це не забували. Давайте з вами з літер викладемо пропозицію: ПТАХИ — НАШІ ДРУЗІ. Пальчикова гімнастика.

(Звучить музика П.Чайковського. Пори року. Квітень).

Колективна робота. Діти, домовляючись один з одним, викладають пропозицію.

10. Підсумок заняття:

— Про що ми сьогодні говорили?

— Що вам найбільше сподобалося на занятті?

Мета: Закріпити знання про перелітних птахів.

Завдання:

освітні

  • уточнення та розширення словника на тему «Перелітні птахи»;
  • закріплення у мові назв перелітних птахів;
  • Підбір прикметників до іменників, узгодження у роді;
  • Підбір дієслів до іменників, узгодження в роді та числі;
  • закріплення навичок звукозлогового аналізу;
  • закріплення узагальнюючого поняття "Перельотні птахи";

розвиваючі:

  • розвиток навичок синтезу слів зі складів;
  • розвиток зв'язного мовлення дітей: вміння складати розповідь за опорними схемами;
  • розвиток загальної та дрібної моторики, координування мови та рухів;
  • розвиток наочно – образного сприйняття;

виховні:

  • виховання вміння взаємодіяти один з одним;
  • виховання дбайливого ставлення до природи рідного краю, птахів.

Зміст заняття:

I.Організаційний момент.

Здрастуйте, сьогодні у нас урок логопедії. Подивіться на наших гостей, вітайтеся з ними, вітайтеся один з одним:

Здравствуй, здравствуй,

Не позіхай і долоні мені давай (беруть один одного за руки)

Разом із сонцем ми встаємо (піднімають руки вгору)

Разом із птахами співаємо (змахи руками – крилами)

Доброго ранку! (ритмічні бавовни)

З ясним днем! (Кроки на місці)

Ось як славно ми живемо! (Показати великі пальці обох рук).

II.Введення у тему.Діти, який у нас рік?2017. А яким роком його оголошено Указом президента Росії?

2017 оголошено в Росії - роком екології.

ЕКОЛОГІЯ - наука про те, що нас оточує (ліси, річки, гори, тварини, птахи) і як ми повинні до них ставитися. Ми сьогодні постараємося більше дізнатися про представників навколишнього середовища.

III.Основна частина.

  1. Повідомлення теми та цілей заняття.

Послухайте загадку:

Настає до літа,

Приносить багато світла,

Під снігом воду

Відпускає на свободу (весна).

Логопед:Які прикмети весни ви знаєте?

(картинки з прикметами - на слайді)

Учні: Сонце яскравіше світить, стає теплішим, тане сніг, з'являються проталини, на річках ламається лід, на деревах розпускаються бруньки, з'являються перші квіти, прокидаються дикі тварини лісу.

Логопед:Які звуки ми чуємо навесні? (Аудіофайли з дзюрчанням струмка, голосами птахів).

Логопед:Які звуки вам сподобалися найбільше?

Учні: Голоси птахів

Логопед: Хлопці, ще одна прикмета весни - приліт птахів із спекотних країн

Сьогодні ми з вами поговоримо про перелітних птахів, намагатимемося більше дізнатися про них. У вас на столах є картинки птахів: наприкінці заняття ви покажете мені одну з картинок. Якщо вам заняття сподобалося, ви дізналися щось нове - покажете радісну пташку, якщо вам було нецікаво, у вас щось не вийшло - покажете сумного птаха. Почнемо наше заняття.

Логопед:Як ми вже зазначили, навесні до нас повертаються птахи із теплих країв, щоб вивести тут пташенят. Хлопці! Як ви вважаєте, чому їх назвали перелітними? (Відповіді учнів).

  1. Уточнення та розширення словника.

Давайте подивимося на слайд і перевіримо, яких птахів ви знаєте, а яких немає.

На слайдах зображення птахів-шпак, ластівка, жайворонок, журавель, зозуля, лебідь, гусак, качки.

  1. Складовий аналіз.

Логопед:Я думаю, цих птахів ви бачили найчастіше. Ой, хлопці, біда!

Повіяв пустотливий весняний вітерець і розкидав склади в назвах деяких птахів, треба це виправити, зібрати зі складів слова (на слайді).

  1. Звукозлоговий аналіз.

А ось ці птахи вас знайомі? (Іволга, чибіс, чапля, лелека, зяблик, малиновка, стриж, соловей). Виберіть одного птаха і зробимо звуковий аналіз назви цього птаха .

5. Гра "Четвертий зайвий".На картках зображення чотирьох птахів, один із них зайвий. Учні повинні назвати одного птаха і пояснити, чому він зайвий.

6. Дидактична гра - підібрати ознаки до слів - назв птахів.

Логопед:Ми з вами подивилися багато картинок птахів і тепер ви самі розповісте про птахів – які вони?

Наприклад, зяблик (який?) – стрункий, ошатний, співочий.

Іволга (яка?) -жовта, яскрава, барвиста

Лебідь (який?) – білий, великий, шляхетний

Грак(який?) - чорний, важливий, з блискучими крилами

Соловей (який?) – маленький, непомітний, голосистий.

Зозуля (яка?) - строката, хитра, підступна.

7. Дидактична гра «Складні слова».

Логопед: Хлопці, якщо у чаплі гостра дзьоба, то це… (остроклювая чапля).

Якщо у журавля довгі ноги, то це … (довгоногий журавель).

Якщо у ластівки швидкі крила, то це… (швидкокрила ластівка).

Якщо у солов'я дзвінкий голос, то це … (дзвінкоголосий соловей)

Фізкультхвилинка «Лебеді».

Лебеді летять, крилами махають,

Прогнулися над водою,

Качають головою.

Прямо, гордо вміють триматися

І безшумно на воду сідають.

Помахи руками;

Нахил вперед, руки в сторони,

Повільно повертаємо голову вправо – вліво

Випрямити тулуб, прогнути спину, руки відвести назад;

Сісти на місця.

8.Логопед:Давайте продовжимо нашу гру і нам потрібно до кожного птаха підібрати слова-дії.

Ластівка (що робить?) - літає, щебече, ловить мошок.

Лебідь (що робить?) – плаває, махає крилами, літає.

Чапля (що робить?) – стоїть на одній нозі, ходить, їсть жаб.

Мухолівка (що робить?) – сидить на гілці, літає, ловить мух.

Зозуля – літає, відкладає свої яйця у чужі гнізда.

9. Дидактична гра "Хто як голос подає".

Логопед: Хлопці, ми знаємо, що багато птахів дуже красиво співають Але голоси різних птахів звучать по-різному. Давайте разом розберемося у цьому.

На дошці – картинка із зображенням птаха, у логопеда на столі – картки зі словами. Після прослуховування голосів птахів, підібрати картку та прикріпити до зображення птаха.

Пальчикова гімнастика «Здрастуйте, сонце золоте».

Запис пропозицій у зошит.

Зозуля - кукує, ластівка - щебече, шпак - співає,

журавель - курликає, качка - крякає, гусак - гомкає.

10. Гра «Хто чим харчується?».

Логопед:Хлопці! Ви любите птахів? За що ви любите птахів?

Відповіді учнів: За те, що вони гарні. За співи.

11.Логопед:Чи знаєте ви, яку користь нам приносять птахи? Чим харчуються птахи? (Відповіді учнів).

- Молодці! А тепер ми з вами пограємось у гру «Хто чим харчується?». Вам допоможуть картинки. Я називатиму птаха, а ви повинні повною пропозицією сказати, чим вони харчуються.

Грак харчується хробаком, журавль харчується рибою, шпак харчується жуками, ластівка харчується комарами, зозуля - гусеницями, мухоловка харчується мухами.

Логопед:- Молодці! Знаєте, чим харчуються наші птахи! Вони дають нам величезну користь, захищають наші ліси, сади від шкідників. Як же ми з вами повинні ставитись до наших пернатих друзів? (Відповіді учнів).

Ми повинні зробити для них шпаківні, не розоряти пташині гнізда, не кидати в них камінням.

Логопед: Міжнародний день птахів відзначають щорічно 1 квітня з 1906 року, коли було підписано «Міжнародну конвенцію про охорону птахів».

Свято Жайворонки Старовинний слов'янський свято Жайворонкисвяткують 22 березня – у день весняного рівнодення. Вважалося, що цього дня повертаються на батьківщину жайворонки, а за ними летять та інші перелітні птахи. Після прильоту жайворонків визначали, коли можна орати та починати інші весняні роботи.

12. Розвиток зв'язного мовлення.

Логопед:Ми багато чого дізналися про перелітних птахів. Спробуйте розповісти про одного з перелітних птахів. Вам допоможуть картинки на таблиці та опорні слова на слайді.

1.Сірий журавель - летить у серпні.2. Прилітає у березні чи квітні. 3.Живе в болотистих лісах. 4.Харчується ягодами, комахами та його личинками. 5.В нашій країні сірий журавель охороняється у десятках заповідників та національних парків, у тому числі й у Білозерському заказнику Гафурійського району.

Підсумок заняття.

Я думаю, ви багато чого дізналися сьогодні про птахів, і будете дбайливо ставитися до них не тільки в рік екології, а й завжди.

Рефлексія.Оцініть свій настрій за допомогою птахів.

Завдання на самопідготовку: розмальовки із перелітними птахами.

Конспект заняття (підготовча логопедична група).

Тема: «Звуки Р-Р, Літера «Р». Перелітні птахи".

Завдання:

  1. Розвиток слухової уваги, фонематичного аналізу та синтезу.
  2. Активізація словникового запасу на теми: «Весна, перельотні птахи.»
  3. Освіта порівняльного ступеня прикметників, складних слів, антонімів.
  4. Освіта зменшувально-пестливої ​​форми іменників.

Матеріал до заняття:

  • Жар-птах, звукові будиночки, Квіти; картки з літерами; яблука (зі зворотного боку-скоромовки для читання).

Хід заняття:

1. - Діти, у нас сьогодні на занятті гість із казки. Вгадайте, як його звуть. Логопед загадує дітям загадку:

Солодких яблук аромат
Заманив того птаха в сад.
Пір'я світиться вогнем,
І світло вночі, як удень.
(Жар-птиця).

Жар-птиця приготувала вам цікаві ігри. Хочете пограти з Жар-птахом? Тоді повторюйте за мною чарівні слова:

Ра - Ра - Ра - починається гра.
Ро-ро-ро – я тримаю в руці перо.

Логопед відкріплює одну пір'їнку від Жар-птиці, прикріплену на дошці. На звороті написано завдання: закресліть дві однакові літери.

Діти сідають за столи, на столах лежать картки. На них написані літери: Р. В П. Є Т С Р. Н Т А П. Закресливши однакові літери, діти читають слово: «Весна».

2. Логопед відкріплює друге пір'їнка. На ньому написано: Виправте помилки.

Розвиток слухової уваги. Дидактична гра «Виправ помилки».

Логопед читає текст:

Ось і настала весна. Весело дзюрчать струмки, з дахів капають бурульки - почався листопад (крапель). День стає все коротшим (довшим), а ночі довшим (коротшим). Повертаються зимуючі (перельотні) птахи. Люди вже подбали про граків (шпаків) - сколотили шпаківні. Прокидаються від зимового сну комахи: мухи, бабусі (метелики), бджоли. Ось-ось зацвітуть перші весняні квіти - дзвіночки (проліски).

Скажіть, що відбувається навесні із сонцем? Сонце світить яскравіше, пригріває, зігріває землю.

Що відбувається зі снігом - чорніє, тане, з'являються струмки.

Що роблять струмки? Журчать.

Що відбувається у природі? Повертаються птахи.

3. Логопед відкріплює третю пір'їнку. На ньому написано: Порівняйте початок весни з кінцем.

Освіта порівняльного ступеня прикметників.

Діти, як ви вважаєте, взимку ліс красивий? А навесні, коли з'являться перші листочки, він буде якимось? - Ще красивіше; кучерявий ліс-ще кучерявіше; дрімучий ліс – ще дрімуче; спів птахів радісний - буде - радісніше; Сонце яскраве — буде яскравішим, спів птахів гучним — буде голоснішим, сніг пухкий — буде пухкішим. Повітря прозоре — буде прозоріше. Птахи летять швидко — швидше.

4. На четвертому пір'ї написано: Читаємо скоромовки - знайомимося зі звуками.

Жар-птиця дуже любить яблука, вона вирішила пригостити вас. Яблука незвичайні, чарівні. Прочитайте, що на них написано. Зі зворотного боку написані скоромовки, діти читають їх:

а) На сусіда, на грака,
Накричав грак з гарячого.

б) Грак кричав, грак гарячився.

в) А сусід не засмутився.

г) Скроїв шпак сороконіжці сороконіжки чобітки.

д) Зшиє шпак справно вчасно.

е) Усі сорок скроєних чобіт.

ж) Пара птахів пурхала, пурхала, та й випурхнула.
Проворонила ворона вороня.
Три сороки тараторки тараторили на гірці.

Який звук вимовляється найчастіше? Звук "Р" Характеристика звуку. (Згідний, дзвінкий, твердий). У звуку "Р" є братик, звук "р". (Згідний, дзвінкий, м'який).

5. На п'ятому пір'їні написано: Знайди звук.

Дидактична гра "Звукові будиночки".

Діти визначають наявність звуків "Р-Рь" у слові (початок, середина, кінець слова). Логопед називає слова, діти визначають позицію звуків «Р-Рь» у слові та кладуть дзвіночок у відповідне віконце.

Слова: Верба, Стриж, проталина, шпак, грак, жайворонок, шпаківня, струмок.

6. На шостому перишці написано: Пограйся з пташками.

Які птахи прилітають навесні? Назвіть.

У назві яких птахів ви почули звуки "Р - Рь"?

а) Дидактична гра: «Назви пташеня».

  • Грач - граченя-грачата;
  • стриж - стриженя - стрижата;
  • журавель - журавлянок - журавлята;
  • шпак-шпак-шпак.

б) Дидактична гра «Складні слова».

  • Білі груди - білогруді;
  • довгі крила - довгокрила;
  • короткий хвіст - короткохвоста;
  • чорні очі - чорноока;
  • сірі очі - сіроока;
  • гучний голос - гучноголоса;
  • строкаті крила - пістрокрила.

7. На сьомому пір'їні написано - перетворення.

Діти опиняються на галявині та перетворюються на весну. Вимовляють чарівні слова: Навколо себе обернися, на Весну перетворийся. Діти уявляють себе доброю та ласкавою весною. Вони дарують природі подарунки: деревам – листям, лукам – траву та квіти.

Знову немає струмкам спокою (водять хоровод, йдуть по колу).
День і ніч дзюрчать у кущах (зупиняються, зображують хвилі руками).
Ходить сонце золоте (піднімають руки нагору, роблять руками півколо).
У чистих-чистих небесах. (Діти присідають – встають).
Льє промені на ліс і луг (змахують руками).
І на всі квіти довкола. (Показують квітку над головою).

8. На восьмому пір'їні написано: «Знайди пару».

На галявині розкладено квіти. На них написано слова. Діти читають слова та знаходять пару.

Дидактична гра "Скажи навпаки".

Ворог — друг, зло — добро, ворожнеча — дружба, сум — радість, боягузтво — хоробрість, лінь — працьовитість.

9. На дев'ятому пір'їні написано: «Зачаровані птахи».

З переплутаних букв діти складають назви птахів.

10. На десятій перишці написано: Вгадайте, що всього дорожче?

Діти називають картинки, виділяють перший звук та складають слова. Потім вони записують усі слова на картці. Записавши всі слова, діти читають прислів'я: «Дружба і братство дорожче за багатство.»

11. Підсумок заняття.

Виходьте, діти на галявину,
Встаньте все до гуртка.
Сонце, сонце посвіти,
Нас яскравим промінцем висвітли.

Діти заплющують очі та намагаються відчути тепло, потім беруться за руки та передають тепло своїх рук один одному.

Шабаліна Світлана Віталіївна,
вчитель-логопед,
МБДОУ № 139,
м. Іркутськ

Конспект підсумкового логопедичного заняття з формування граматичноголаду мови на тему «Перелітні птахи»

Корекційно-освітні цілі:

- закріпити уявлення про перелітних птахів, їх зовнішній вигляд, спосіб життя, частини тіла, вміння узагальнювати;

- продовжувати розширювати та активізувати словник по темі (перелітні птахи, грак, грачка, шпак, шпаківня, зозуля, лебідь, журавель, журавліха, ластівка, жук, гусениця;

- пасивний словник: спритний, примостилася, торкання;

- продовжувати вдосконалювати граматичний лад мови (освіта іменників з суфіксами -ат, -ят);

Освіта множини іменників у називному відмінку;

Корекційно - розвиваючі цілі:

— продовжувати розвивати мовну активність, зв'язкову та діалогічну мову; слухову та зорову увагу, сприйняття, мислення, артикуляційну та загальну моторику;

Корекційно-виховні цілі:

— продовжувати формувати навички співробітництва, взаєморозуміння, ініціативність, виховувати дбайливе ставлення до природи.

Устаткування: предметні картинки перелітних птахів, магнітофон, мольберт, вказівка, чарівна паличка.

Попередня робота:

Читання віршів, розповідей про перелітних птахів,

- Розучування пальчикової гри «Ластівка»;

- Загадування загадок;

- Розгляд картинок;

(діти сидять півколом)

— Хлопці сьогодні у нас незвичайне заняття, казкове та повне різних чудес. Чудеса допоможе зробити ця чарівна паличка. Варто змахнути нею, сказати чарівне слово і станеться диво. Ви хочете побачити диво? Тоді все заплющте очі і рахуйте зі мною до трьох. 1-2-3 - диво станеться! (Включається запис зі звуками лісу, співом птахів).

— Що диво сталося? - Так!

— Хлопці, ми з вами потрапили до казкового лісу! Послухайте, хто це так співають?

- Це птахи!

Якщо сніг усюди тане, День стає довшим.

Якщо все зазеленіло,

І в полях дзвенить струмок. Якщо сонце яскравіше світить. Якщо птахам не до сну, Якщо став тепліший вітер, Значить, до нас прийшла… (весна).

— Так, з приходом весни все оживає довкола. Зеленіє перша трава, сонце світить яскравіше і тепліше, весело брязкають струмки, дзвінко заливаються птахи. Додому повертаються перелітні птахи, що відлітали на зиму в теплі краї. А які птахи прилетіли? Ви їх дізнаєтесь, відгадавши загадки. Слухайте уважно.

Чорний, моторний, Кричить: «Крак!» Черв'якам ворог.

На жердині палац, У палаці співак, А звуть його…

(Шпак).

По піднебессі мотузка простяглася.

(Журавель).

Не ворона, не синиця, Як зветься цей птах? Примостилася на суку, Пролунало в лісі «ку-ку».

(Зозуля).

- Молодці! (Виставляю на набірне полотно птахів).

— А як цих птахів можна назвати одним словом?

— Яких перельотних птахів ви знаєте?

— Чому вони називаються перелітними?

- Молодці! А тепер ми з вами пограємось у гру «Чим ми почастуємо?». Я називатиму птаха, а ви повинні сказати, чим вони харчуються.

— Грача — хробаком, журавля — рибою, шпака — жуком, ластівку — комаром, зозулю — гусеницею.

- Молодці! Знаєте, чим харчуються наші птахи!

А тепер встали біля своїх стільчиків, пограємось з нашими пальчиками. (Проводиться пальчикова гімнастика «Ластівка»).

Ластівка, ластівка,

Мила касаточка,

Де ти була,

Ти із чим прийшла?

За морем бувала,

Весну добувала.

Несу, несу

Весну – червону.

— Пограємо ще в одну гру, ця гра називається «Назви скільки пташенят?»

Я вам показую картинку, де намальований дорослий птах і його пташенята, а ви повинні сказати, як цей птах називається і скільки з ним пташенят.

— У зозулі одне зозуля.

— У шпаківні дві шпильки.

— У грачки три грачки.

— У журавліхи чотири журавленки.

— У лебедя п'ять лебедять.

- Молодці! Наступна гра називається «Чого не вистачає?» Ви повинні відгадати, чого не вистачає у птиці.

— У птаха не вистачає дзьоба тощо.

- Молодці хлопці! Ви сьогодні мені дуже сподобалися. А що вам сьогодні запам'яталося найбільше?

- Про що ми сьогодні з вами говорили?

— Чому вони називаються перелітними птахами?

- Молодці! Ви знаєте пташенят перелітних птахів, що живуть у наших лісах, знаєте, як називаються дорослі птахи та її пташенята, чим вони харчуються, можете визначити з яких частин складаються птахи.

(лунає стукіт. Сюрпризний момент — з'являється шпак).

— Хто ж це до нас у гості прийшов, ви впізнали його?

— Так, я шпак. Я пролітав повз ваш дитячий садок і почув, що ви так багато знаєте про нас перелітних птахів і мені це дуже сподобалося. Я за хороші ваші знання хочу вручити вам подарунки ці розмальовки, в яких зображені птахи. Я бачу, ви любите природу і піклуватиметеся про нас.

Вчитель-логопед

МАДОУ №12

м. Учали, респ. Башкортостан

Загірова Альбіна Шавкатівна

ДІТИ ПОВИННІ ЗНАТИ ІМНІ: грак, шпак, ластівка, стриж, зозуля, журавель, гуси, лебеді, жайворонок, дрізд, гніздо, шпаківня, самець, самка, пташенята, яйця, співак, комахи, комахи, комахи , шия, крило, очі, хвіст, дзьоб, голова, лелека, чапля.

Дієслова:летять, відлітають, прилітають, повертаються, будують, чистять, відкладають, в'ють, виводять, висиджують, годують, підростуть, зміцніють, пищать, співають, курлюють, залишають, прощаються, збираються, поїдають, клюють, знищують, звити, щипає, склеїти, зліпити.

ДОДАТКОВІ: велика, маленька, співуча, чорний, теплі (краю), білий, смугасте, турботливі, клопіткі, весняна, чужі, пухнасті, дзвінка, польова, далека, красива, довгонога, водоплавні, спритний, голосистий.

Розкажемо про птахів.
Перелітні птахи - це птахи, що перелітають від нас восени у теплі краї.
Ці птахи - комахоїдні (комах їдять), харчуються комахами.

Восени комахи ховаються, птахам нема чим харчуватися, тому вони відлітають.

Качки, гуси та лебеді відлітають низкою - мотузкою.

Ластівки та шпаки відлітають зграєю.

Журавлі відлітають клином – кутом.

А зозулі відлітають поодинці.
Навесні перелітні птахи повертаються до нас назад.

У птахів є головка з дзьобом, тулуб з двома крилами, дві лапки з рігтями, хвіст і оперення.

ДІТИ ПОВИННІ ВМІТИ ВИЗНАЧУВАТИ Зайве І ПОЯСНЯТИ: ЧОМУ?
Сорока, ворона, синиця, ластівка (ластівка – перелітний птах, інші зимуючі).
Жайворонок, горобець, грак, шпак.
Ворона, качка, голуб, горобець.
Грач, синиця, ластівка, зозуля.
Сорока, горобець, дятел, стриж.
Голуб, лебідь, чапля, журавель.

Жук, метелик, пташеня, комар
(Пташеня – птах, інші комахи).

ПРАВИЛЬНО НАЗИВАТИ ПТАХАНЦІВ:
Журавлі – журавлята.
Граки – грачата.
Гуси – гусята.
Шпаки – шпаки.
Качки - ... .
Зозулі - ... .
Стрижі - ... .

ПРАВИЛЬНО ВІДПОВІДАТИ НА ПИТАННЯ: ЧИЙ? ЧИЯ? ЧИЙ? ЧИЇ?
Чий дзьоб?
У журавля – журавлиний.
У гусака – гусячий.
У качки... .
У зозулі -... .
У грака -... .

ОДИН - БАГАТО.
Зозуля – зозулі.
Журавель – журавлі.
Шпак - шпак.
Соловей – солов'ї.
Жайворонок – жайворонки.
Лебідь – лебеді.
Грач – граки.
Качка – качки.
Ластівка – ластівки.
Грача - грачата.
Лелека – лелеки.
Гусеня – гусята.

ОПИСИТИ ТА ПОРІВНЯТИ ПТАХІВ ПО ПЛАНУ:
Зимуючий або перелітний птах?
Чому їх так називають?
Зовнішній вигляд (хвіст, голова, крила, тулуб, дзьоб, пір'я, забарвлення…)
Чим харчується?
Де живе – дупло, шпаківня, гніздо…

СКЛАДАННЯ ОПИСНОГО РОЗПОВІДУ.
Грач – птах чорного кольору з білою дзьобом. Грак має голову, тулуб, крила, хвіст, лапи. Все тіло птаха вкрите пір'ям. Навесні граки прилітають із теплих країн, будують гнізда та виводять пташенят – грачать. Граки харчуються комахами, хробаками та насінням рослин. Восени, коли стає холодно, граки збираються в зграї та відлітають у теплі країни до весни. Граки допомагають людині, вони знищують комах та гусениць – шкідників полів та городів.



Трава зеленіє, сонечко блищить,
Ластівка з весною в сіни до нас летить.
З нею сонце гарніше і весна миліша...
Прощебіч з дороги нам привіт швидше.
Дам тобі я зерен, а ти пісню заспівай,
Що з далеких країн принесла з собою.
(А. Плещеєв)

ПІДСКАЖИ СЛОВЕЧКО.
На жердині - палац, у палаці - співак, а звуть його - ... (шпак).

НАЗВИ ЛАСКОВО:
Соловей – соловушка.
Журавель – журавля.
Лебідь - лебідко... .

У КОГО – ХТО?
У зозулі – зозуля, кукушата.
У журавля - журавля, журавлята.
У шпак - шпак, шпак.
У лебедя - лебедя, лебедята.
У грака - граченя, грачата.
У качки - каченя, каченята.
У лелеки - лелека, лелеки.
У гусака – гусеня, гусята.

ЗАКІНЧИ ПРОПОЗИЦІЮ СЛОВАМИ "ДОВНОНОГИЙ ЖУРАВЛЬ":
У полі я побачив... (довгоногого журавля). Я довго спостерігав за ... (Довгоногім журавлем). Мені дуже сподобався цей красивий і стрункий... (Довгоногий журавель). Я хотів підійти до... (довгоногого журавля). Але він злякався і відлетів. Гарно летів, розправивши крила, і кружляючи в небі... (Довгоногий журавель). Я розповів мамі про ... (Довгоногого журавлі). Мама сказала, що не можна підходити і лякати... (Довгоногого журавля). Я обіцяв мамі більше не підходити до... (довгоногого журавля). Тепер я тільки здалеку спостерігатиму за... (довгоногим журавлем).

ПІДБЕРІ ПОТРІБНИЙ ПО Смислу ПРОПОСА (З, В, К, НАД, НА, ПО):
Грак вилетів... гнізда. Грак прилетів... гніздо. Грак підлетів... гнізда. Грак кружляє... гніздом. Грач сів... гілку. Грак ходить... ріллі.

ЗДІЙСНЮЄМО ВМІННЯ ПЕРЕПОЗИВАТИ.

ПЕРЕСКАЖИ РОЗПОВІДЬ З ПИТАНЬ:
Прилетіли граки.
Першими прилітають граки. Ще довкола сніг, а вони вже тут. Відпочинуть граки і починають гніздо вити. В'ють гнізда граки на вершині високого дерева. Грачі пташенят своїх виводять раніше, ніж інші птахи.

Які птахи прилітають навесні першими?
Що відразу починають робити граки?
Де вони в'ють гнізда?
Коли вони виводять пташенят?

Провісники весни.
Минула холодна зима. Настає весна. Сонечко піднімається вище. Воно гріє сильніше. Прилетіли граки. Побачили їхні діти та закричали: «Грачі прилетіли! Граки прилетіли!"

Яка була зима?
Що настає після зими?
Як гріє сонечко навесні?
Хто прилетів?
Кого побачили діти?
Що вони закричали?

ПЕРЕСКАЖИ РОЗПОВІДЬ ВІД ПЕРШОЇ ОСОБИ:
Сашко вирішив зробити шпаківню. Він узяв дошки, пилку, напилив дощечок. З них він сколотив шпаківню. Шпаківню повісили на дерево. Нехай у шпаків буде гарний будинок.

ЗАКІНЧІ ПРОПОЗИЦІЯ:
На дереві гніздо, а на деревах... (Гнізда).
На гілці сук, а гілках... .
У гнізді пташеня, а в гніздах - ... .
Надворі дерево, а в лісі - ... .

ВІДГАДАЙТЕ ЗАГАДКИ:
Без рук, без сокирки
Побудовано хатинку.
(Гніздо.)

З'явився в жовтій шубці,
Прощайте, дві шкаралупки.
(Пташеня.)

На жердині палац,
На подвір'ї співак,
А звати його...
(Шпак.)

Білоклювий, чорноокий,
Він за плугом поважно ходить,
Черв'яків, жуків знаходить.
Вірний сторож, друг полів.
Перший вісник теплих днів.
(Грач.)

ПРОЧИТАЙТЕ Вірші про птахів, вивчіть одне з них напам'ять.
Шпаки.
Ми встали вночі навіть,
З вікна дивилися в садок:
Ну коли ж, ну коли ж
Наші гості прилетять?
А сьогодні подивилися –
На вільсі сидить шпак.
Прилетіли, прилетіли,
Прилетіли нарешті!