Як ведеться рахунок у великому тенісі. Правила гри в теніс (коротко)

Правила
Гра в теніс ведеться між двома гравцями чи двома парами гравців. Мета гри полягає в тому, щоб перекинути м'яч на половину супротивника так, щоб він не міг його повернути.

Подання
Кожен розіграш окуляри починається з подачі. Право подачі постійно протягом гри переходить від одного гравця до іншого. Гравець, стоячи за задньою лінією біля лінії, що розділяє корт навпіл уздовж, повинен перекинути м'яч у діагонально протилежну площу подачі половини супротивника. Перша подача завжди здійснюється праворуч від центральної лінії. Після кожного очка подає переходить на інший бік від центральної лінії.

Якщо м'яч потрапляє за лінію площі подачі або в сітку, гравець має право на другу подачу. Якщо таке відбувається повторно, очко противнику присуджується. Також вважається порушенням заступ подає за задню лінію. Якщо м'яч стосується сітки, але перелітає на бік супротивника, подача переграється.

Гейм
Кожен гейм починається з рахунку 0:0. Якщо подаючий виграє подачу рахунок стає 15-0, якщо програє 0-15. Наступна подача призводить до рахунку 30, потім 40, наступний розіграш призводить до виграшу гейму у разі якщо противник має рахунок 30 або менше. Якщо обидва гравці мають по 40, виграш наступної подачі дає перевагу. Гравець, який має перевагу і виграв наступну подачу, перемагає у геймі.

Сет
Гравець, який виграв 6 геймів, вважається сет, що виграв. Якщо рахунок у сеті 6-5, то розігрується ще один гейм. Якщо рахунок стає 7-5, сет закінчується. Якщо рахунок стає 6-6, то розігрується тай-брейк.

Матч
Матч може бути 3-сетовим або 5-сетовим. У 3-сетовому перемагає гравець, який виграв 2 сета, у 5-сетовому - 3 сета.

Тай-брейк
Подавець робить першу подачу, потім противник робить дві подачі, далі зміна йде через дві подачі. Перший, хто набере 7 очок з різницею в 2 очки, вважається тай-брейк, що виграв. Тай-брейк триває стільки, скільки необхідно, поки не буде досягнуто різниці в два очки. Зміна майданчиків відбувається після кожні 6 очок.
Останній сет у грі грається без тай-брейку.

Інші правила
- Лінія вважається полем;
- крім подачі, м'яч, що зачепив сітку і впав на боці противника, зараховується;
- подача повинна бути відбита тільки після відскоку м'яча, тоді як під час гри м'яч може бути відбитий і до торкання поверхні корту;
- очко не зараховується, якщо м'яч торкнувся тіла, відбитий до перетину ним лінії сітки, або якщо гравець торкнувся сітки чи стійки сітки ракеткою, рукою чи іншою частиною тіла.

Формат змагань
Для індивідуальних змагань проводиться посів найкращих 16 гравців, які рівномірно розподіляються серед учасників так, щоб гравці однієї країни та сіяні гравці якщо й зустрілися між собою, то якомога пізніше.

Великий теніс.Скільки можуть тривати паузи на турнірах

Якось один із високопоставлених спортивних чиновників у приватній бесіді промовив спіч, сенс якого зводився до того, мовляв, що за вид спорту такий - теніс? Сильно не б'ють, тяжкості не піднімають, швидко не бігають і т. д. У чому спортивність цього виду? Адже правда, що визначає темп гри, регламентує чергування гри та відпочинку?

Виявляється, одним із обов'язкових предметів в арсеналі судді на вежі є секундомір. Кожен розіграш очка йому закінчується включенням рахунки часу, проміжки якого суворо регламентовані.

Ігрові паузи

Перед початком матчу обидва гравці обов'язково мають отримати право на розминку, тривалість якої не повинна перевищувати 5 хвилин, якщо іншого не визначив Головний суддя. Наприклад, якщо гравці не мали можливості тренуватися через дощ чи відсутність тренувальних кортів, Рефері може збільшити час розминки до 10 хвилин. Розминка є обов'язковою частиною гри, і не може бути скасована за жодних обставин (запізнення гравців, використання одним з гравців туалетної або медичної перерви тощо). Після закінчення розминки суддя на вежі вперше вимовляє слово "Час", після чого гравці розумний проміжок часу має підготуватися до гри.

Правило, що визначає подальший темп гри, свідчить про те, що гравець, який приймає подачу, повинен бути готовий приймати тоді, коли подавець готовий подавати. Тобто, приймаючий завжди повинен грати в темпі того, хто подає. Проміжок часу між виходом попереднього м'яча з гри та введенням у гру наступного не повинен перевищувати 20 секунд (в АТР – 25 секунд). Після кожного непарного гейму в сеті, за винятком кожного першого гейму, при зміні сторін цей проміжок не повинен бути більше90 секунд (оголошення "Час" звучить після 60 секунд). Після кожного сету гравці мають право на перерву, яка називається сет-брейк, тривалістю не більше 120 секунд (оголошення "Час" після 90 секунд). Всі перелічені часові проміжки є максимально допустимими паузами, і якщо подавець готовий подавати раніше, приймаючий повинен бути готовий продовжувати гру. Звичайно, це не означає, що після ейсу подавець може моментально подавати наступну подачу, однак він має право використовувати регламентовані проміжки по максимуму, тоді як у часу, що приймає, на підготовку дещо менше і багато в чому залежить від бажання і можливості подає. Якщо матч проводиться без хлопчиків, які подають м'ячі, суддя на вежі може додати 5-7 секунд до регламентного часу. Порушення часу, неготовність до продовження гри у зазначені проміжки, карається попередженням у першому випадку та втратою очка у кожному наступному. Тимчасовий штраф не спричиняє грошовий, тому гравець певною мірою може регулювати темп гри, віддаючи очко за право відпочити. Зустрічається це вкрай рідко, але цілком можливо може бути корисним у вирішальні моменти гри.

Технічні перерви

Окрім звичайних між ігрових пауз, у матчі можуть виникати інші зупинки. Найпоширенішими є туалетні та медичні перерви.

У чоловічому професійному тенісі гравець може використовувати одну туалетну перерву у трисетовому матчі та дві перерви у п'ятисетовому. Час перерви не регламентується, а визначається як доцільне. У жіночому та юніорському тенісі кількість перерв однакова - 2. Кожна перерва не повинна перевищувати 5 хвилин, якщо вона взята на сет-брейку, то час сет-брейка додається до часу туалетної перерви, і загальна перерва збільшується до 7 хвилин. Аналогічно збільшується час перерви взятої на зміні сторін, за винятком переходу після першого гейму та на тай-брейку.

У тенісі для дорослих туалетна перерва може бути взята лише на сет-брейку, за винятком екстраординарних ситуацій. У жіночому та юніорському тенісі також перевага надається перерві на сет-брейку, однак, є можливість використання перерви у будь-який інший час, на розсуд судді на вежі та рефері. Одна з туалетних перерв у матчах жінок може бути використана для зміни одягу. Така перерва може бути взята тільки на сет-брейку і не повинна перевищувати 7 хвилин, включаючи час сет-брейка. Спеціальним рішенням Рефері перерви можуть бути збільшені, якщо відповідні приміщення знаходяться далеко від кортів, що має бути оголошено до початку турніру. Порушення часу туалетних перерв у жінок та юніорів спричиняє попередження після перших 20 секунд прострочення та втрату очка після кожних наступних 20 секунд.

Якщо у гравця виникла необхідність взяти надлімітну перерву, він може це зробити у звичайні між ігрові паузи. Тривалість такої перерви не повинна перевищувати тривалості відповідного регламентного проміжку. У цьому випадку гравець обов'язково має проінформувати суддю на вежі. Запізнення на початок наступного розіграшу тягне за собою відповідні штрафні санкції.

Суддя на вежі повинен проінформувати про туалетну перерву іншого гравця, оголошень для глядачів у цьому випадку немає.

Медичний тайм-аут

Під час матчу гравець має право попросити та отримати допомогу лікаря турніру у будь-який час незалежно від рахунку. Перерва, необхідна надання медичної допомоги, називається медичним тайм-аутом. Гравець може отримати один тайм-аут на травму. Тривалість медичного тайм-ауту однакова всім і може перевищувати 3 хвилин. Відлік часу починається з моменту визначення природи пошкодження чи травми та шляхів надання допомоги. Підготувавши необхідні інструменти, лікар повідомляє судді про свою готовність, після чого включається секундомір. У жіночому тенісі на процедуру визначення травми також приділяється 3 хвилини. Як і при визначенні часу туалетної перерви у разі медичного тайм-ауту додається час сет-брейка та переходу. У разі надання допомоги поза кортом, відлік часу провадить Головний суддя турніру, з моменту визначення травми, у тому місці, де надається допомога. Після медичного тайм-ауту гравець може отримати необхідну допомогу на двох наступних переходах, у цьому випадку час на допомогу не перевищує час переходу. Під час матчу категорично заборонені ін'єкції.

Процедура призначення тайм-ауту виглядає так:

Гравець: попросив допомоги лікаря;
Суддя на вежі просить покликати лікаря будь-кого з персоналу кортів або вільних суддів і оголошує: "Доктора викликано на корт";
Після приходу лікаря (якщо матч жіночий включає секундомір) оголошує: "Доктор оглядає гравця";
Після того, як лікар оголосив про свою готовність, оголошує: "Гравець N зараз отримав медичний тайм-аут".
Також йдуть оголошення: "Залишилось 2 хвилини (1 хв., 30 сек.)" та "Час".
Після цього гравець має протягом 30 секунд продовжити матч. Якщо цього не сталося, той, хто порушив правило, штрафується за наступною шкалою:

а) попередження;
б) через 20 секунд (в АТР – 25) втрата очка;
в) через кожні наступні 20 секунд (в АТР 25) втрата гейму, доки Головний суддя не ухвалить рішення про зняття гравця з матчу.

Чому ми так докладно зупинилися на речах, які на перший погляд не мають прямого відношення до гри?

Вся справа в тому, що вміло використовуючи дозволені перерви, гравець може впливати на ритм гри, збивати суперника кураж, що спіймав, або давати собі зайвий час для відпочинку та відновлення сил. Як показує практика, у професійному тенісі вчасно взята перерва найчастіше докорінно змінює перебіг матчу. Багато хто скаже, що в цьому є якийсь неспортивний елемент, проте правила фейр-плей мають на увазі гру за правилами, тобто використання всіх допустимих ресурсів для досягнення перемоги, не тільки фізико-технічних, а й юридичних.

Вимушені перерви

До таких перерв можна віднести паузи, спричинені зовнішніми факторами (дощ, темрява, можливі технічні неполадки тощо). Природно, тривалість цих проміжків визначити неможливо, проте від неї залежить процедура подальшого продовження матчу. Отже, якщо тривалість вимушеної перерви становила менше 15 хвилин, гра відновлюється без розминки, якщо 15-30 хвилин - розминка до 3 хвилин, якщо більше 30 хвилин гра відновлюється зі звичайною 5-ти минутной разминкой.

Перерви між матчами

Якщо в один день гравець має зіграти більше одного матчу, мінімальний проміжок часу між іграми визначається наступним чином:

Якщо перший матч тривав до години – перерва не менше 30 хвилин;
Від години до півтори години - перерва не менше 1 години;
Більше півтори години – перерва не менше 1,5 години. Перерва між одиночною та парною зустріччю не повинна бути меншою за 30 хвилин.

Перерва між матчами попереднього та наступного дня не може бути меншою за 12 годин.

Останнє становище дуже важливе, оскільки захищає інтереси гравців. Найчастіше у зв'язку з дефіцитом часу тенісистам доводиться закінчувати ігри дуже пізно, особливо в зимовий час, а розклад наступного дня зобов'язує їх грати вранці. У цьому випадку розклад можна і потрібно переглянути, в іншому випадку, може бути завдано великої шкоди здоров'ю гравця.

P.S.Ми сподіваємося, що все вищевикладене стане гарною підмогою гравцям-початківцям, які часто скаржаться на не найвдаліший для них розклад або необ'єктивне ставлення. Знаючи ці положення, Ви зможете відстояти свою правоту та захистити свої інтереси у будь-якому турнірі, а також використовувати їх у тактичних схемах найважчих матчів.

Правила

Подання

Гейм

Сет

Матч

Тай-брейк

Виникнення гри у великий теніс можна віднести до Середніх віків, коли корковий м'яч перекидали руками через сітку. До початку сімнадцятого століття у Франції вже перейшли на гру ракетками, звідти ж прийшла система підрахунку очок усередині гейму. Тоді за кожен програний м'яч гравець платив супернику монетку в п'ятнадцять су.

Сучасні правила гри в «лаун-теніс»ставляться до 1873 року, коли британський майор Уінгфілд запатентував цю гру. У цій статті ми розповімо найпростіші правила гри у великий теніс для початківців.

Вимоги до майданчика для гри

1. Довжина майданчика 2377 сантиметрів.
  2. Ширина для одиночної гри – 823 сантиметри.
  3. Ширина для парної гри – 1097 сантиметрів.
  4. Висота сітки на краю майданчика – 106 сантиметрів.
  5. Висота сітки центру майданчика 91,5 сантиметра.

Сітка розміщується посередині самого корту. Кожна із сторін ділиться навпіл лінією хавкорту, паралельної задньої лінії, це необхідно для подачі. А також посередині сітки знаходиться лінія паралельна бічній лінії до перетину з лінією хавкорту. Таким чином, у районі сітки вийдуть чотири прямокутники, які використовуються при подачі.

Правила підрахунку очок

Стадії матчу у великому тенісі бувають наступні

1. Гейм.
  2. Розіграш.

Сам матч зазвичай складається із трьох сетів, до двох перемог однієї з команд, що змагаються. На найбільших міжнародних турнірах у чоловічому одиночному розряді передбачено п'ятисетові поєдинки.

Один сетграє до перемоги однієї зі сторін у шести геймах, причому перевага по геймах має досягти значення мінімум дві одиниці. При рахунку всередині однієї партії, рівним 6:6, призначається додатковий гейм під назвою тай-брейк. Його переможець є і переможцем усієї партії.

Усередині гейму, За винятком тай-брейка, підрахунок ведеться за старовинною системою 15; 30; 40; 60 очок. Таким чином, для перемоги в одному геймі потрібно мінімально виграти чотири розіграші, при цьому кількість перемог має перевищувати кількість поразок мінімум на два. При досягненні рахунку 40:40 гра продовжується до досягнення необхідної переваги.

Тай-брейк у тенісіпроводиться згідно з правилами гри у великий теніс наступним чином - один з гравців здійснює подачу, потім право подачі переходить супернику, який подає відразу дві подачі. Чергування відбувається кожні дві подачі до досягнення 7 очок в однієї із сторін, що змагаються. Переможець повинен досягти переваги в два очки, при рахунку 6:6 подачі починають подаватися по одній по черзі. На найбільших світових турнірах, таких, наприклад, як Вімблдон, у вирішальній партії тай-брейк у вирішальному сеті може не проводитися і тоді фінальна партія може затягтися.

Ці правила є універсальними всім розрядів «лаун-тенісу», крім змішаного розряду, іменованого також мікстом.

У мікстіне доводиться грати повну вирішальну партію – замість неї призначається супертай-брейк. Під час поєдинку у великий теніс правила гри під час супертай-брейку наступні – пари грають до одинадцяти очок за правилами звичайного тай-брейку.

Отже, ми можемо досить точно знати скільки сетів у тенісі відбудеться в матчі, але припустити кількість геймів, а тим більше розіграшів неможливо.

Правила розіграшів

Перед початком гри проводиться жеребкування, яке визначає право першої подачі та вибір ігрової сторони.

Правила здійснення подачі у великому тенісі

Подавець має два шанси зробити правильну подачу. Подача здійснюється по діагоналі в квадрат у сітки за суперника. У разі непопадання м'яча в цей квадрат або влучення м'ячем у сітку подача вважається недійсною і подається друга подача. Якщо і вона є недійсною, то це називається «подвійна помилка» і переможцем у розіграші оголошується сторона, що приймає. Якщо при подачі м'яч чіпляє сітку, але все ж таки потрапляє в необхідний квадрат, то подача вважається такою, що не відбулася і проводиться повторно.

Якщо грати вийшли пари, то чергування подачі відбувається не тільки між сторонами, що змагаються, але і між партнерами по міні-команді. Також відбувається чергування прийому між гравцями.

Правила розіграшу м'яча

Після того, як подання подано правильно починається розіграш очки. Відбиваючий гравець повинен завдати удару так, щоб м'яч потрапив на бік майданчика суперника, причому суперник не повинен чекати удару м'яча про майданчик, а може грати «з льоту». Розіграш триває доки один із гравців не зможе завдати удару за правилами. На торкання м'ячем сітки тепер не звертають уваги. Торкання сітки гравцем або ракеткою вважається порушенням та очко віддається супернику.

У разі парної гри після прийому м'яч може відбивати будь-який із гравців команди, черговість тут не важлива.

Після кожного непарного геймупровадиться обмін сторонами ігрового майданчика. У тай-брейку обмін відбувається після розіграшу кожного шостого очка. У супертай-брейку після кожного десятого розіграшу. При кожному переході гравці мають паузу на відпочинок і витирання поту.

Після кожної партії у грі передбачена перерва та велика перерва у п'ятисетовому поєдинку, після трьох партій.

Якщо говорити про тенісний сет, то у звичайному матчі максимальною кількістю очок в одному сеті може становити тринадцять, коли гравець виграє з рахунком 7:6. А мінімальним у такому випадку буде шість очок, у цьому випадку гравець виграє з рахунком 6:0. Така система справедлива, якщо в матчі під час досягнення рахунку 6:6 розігрується тай-брек.

А є турніри, в яких не передбачено тай-бреку, тоді матч продовжуватиметься доти, доки один гравець не набере два поспіль очки, тобто. наприклад, рахунок має стати рівним 8:6, 10:8 тощо. Зазвичай, така ситуація зустрічається на турнірах великого шолома.

Мається на увазі великий теніс?

Гравцям необхідно набирати очки для виграшів геймів (4 м'ячі: 15-30-40-гейм, але не менше різниці в 2 м'ячі). Гравець, який першим виграв 6 геймів (за умови, що його суперник виграв не більше 4 геймів), вважається вигравши мережу. Після рахунку в мережі 5:5 для виграшу світу необхідно виграти два гейми поспіль. Якщо це грається з тай-брейком (грається до 7 м'ячів, але не менше різниці в два м'ячі), він призначається при рахунку в мережі 6:6. Для виграшу матчу необхідно виграти 2 з 3 або 3 з 5 мереж, при цьому загальна можлива кількість мереж 3 або 5 спочатку задається регламентом змагання. Щойно один із гравців набирає необхідну кількість виграних сетів, матч завершується.

Або настільний теніс:

Партія складається з розіграшів, кожен з яких починається з подачі. Перший подає зазвичай визначається жеребом. Далі подають чергуються кожні дві подачі. У старій 21-очковій грі кожен подаючий подавав 5 подач. У випадку рівного рахунку 20:20 (в 11-очковій партії 10:10) подача переходить до іншого гравця (команди) після кожного розіграшу до тих пір, поки відрив не становить два очка. За сучасними правилами партія йде до 11 очок. При парній грі при переході подачі гравець, який приймав м'яч, стає подавальним, а партнер гравця, який подав м'яч, стає приймаючим. Гра (зустріч) слід проводити до перемоги одного з гравців (команд) в більшості з певного незначного числа партій (від 3 до 7 в залежності від правил змагань). Під час гри, якщо м'яч зачепив сітку і перемістився на іншу половину, то гра продовжується.

Доброго вам дня.

Любителі тенісу (великого тенісу) знають, що тенісний матч може тривати до 2 перемог з сетів (до 3 сетів) або якщо це великий турнір, то до трьох перемог з сетів (до 5 сетів).

А ось сам сет у тенісі грає до 6 очок (6:2, 6:4). У тому випадку, якщо обидва гравці дійшли до п'яти очок у сеті, то він може продовжитися з рахунком 7:5 або справа може дійти до тай - брейка (7:6).

А ось вирішальний сет (наприклад, при рахунку 2:2 по сетах) може грати до нескінченності, поки різниця по сетах не досягне двох очок (7:5, 10:8 або 20:18).

Сет у великому тенісі зазвичай грає до 6 (шості) очок. Якщо рахунок дорівнює 6:6, то грає тай брейк, тобто. максимальний рахунок у сеті може бути 7:6 або 6:7 відповідно.

До 6-ти очок! За рівності очок, тобто. 6-6, грає тай-брейк до 7-ми очей!

В англійській за своїм походженням грі в великий тенісрахунок у сеті ведеться до шести очок за умови, що суперник має на два очки менше, тобто максимальний рахунок може бути 6:4 (може бути 6:1, 6:2 і т.д.). Але якщо в обох гравців набрано по шість очок, то грає тай-брейк до 7 очок. І знову ж таки мінімальний розрив у рахунку тай-брейка має становити два очки. Якщо суперники йдуть ніздря в ніздрю, то рахунок у тай-брейку може перевалити і за десять очок, доки один із гравців не випередить у два очки. Тоді у разі виграшу їм тай-брейку, рахунок у сеті може бути 7:6.

Щодо відповіді на запитання, скільки сетів у тенісі, то спочатку треба визначитися, хто є учасниками, жінки чи чоловіки. Якщо брати до уваги тривалість сета, то обмежень за часом тут немає.

Кількість сетів та правила гри

Існують різні тенісні турніри і кількість сетів на них різна. Наприклад, на таких турнірах як Великий шолом та Кубок Девіса за правилами чоловіка мають грати 5 сетів. Але гра закінчується відразу, якщо один із гравців виграє 3 сета, і він оголошується переможцем.

Але скільки сетів у тенісі у чоловіків, якщо це звичайний турнір? Виявляється, тут правила зовсім інші і сетів може бути не більше трьох. Але якщо спортсмен виграє два сета поспіль, то гра зупиняється і стає переможцем. Якщо розглядати жіночі турніри, то кількість сетів тут однакова — лише 3. Гра триває доти, доки якась із тенісисток не виграє 2 сета.

Такі правила для чоловіків і жінок, незалежно від того, на корті виступають лише 2 гравці або ж це командна гра, де з кожного боку присутні по 2 тенісисти. Що стосується правил, то основна відмінність у різних турнірах полягає у відскоку м'яча. У деяких випадках м'яч після відскоку від корту не повинен залишити його межі. Але в інших турнірах такого правила немає, і головне, щоб до удару по ньому ракеткою він не встиг ударитися об корт (вже за тенісним майданчиком) ще один раз.

Скільки триває тенісний матч?

Необхідно враховувати, що у великий теніс прийнято грати лише на відкритому повітрі. І офіційно він називається так – «луан-теніс». Якщо ж гра відбувається у закритому приміщенні, то його назва зовсім інша — «де-де-пом» і там корт зовсім інший. Правила гри також дещо відрізняються. Хоча у тенісному матчі сетів може бути 5 чи 3, але його тривалість не обмежена часом. Виграє тенісист не за часом, а за очками. Сети діляться на гейма, і в кожному з них треба набрати більше балів.

Перерватися турнір може з різних причин. Наприклад, один із гравців відмовляється грати, і він оголошується програвшим. Або хтось із тенісистів отримує травму. Але зупинитися матч може і через несприятливі погодні умови. Якщо розпочався дощ, то гра зупиняється і продовжується на другий день.

Перенестися матч наступного дня може ще з однієї причини: два гравці опинилися на висоті і ніхто з них не хоче поступатися один одному. Виходить, ніхто з них за часом не встигає за день виграти 3 сета з 5-ти. У такому випадку гра зупиняється і переноситься на другий день. Найтриваліший тенісний матч тривав у 2010 році. Він проходив на Вімблдоні і його учасниками виявилися Ніколь Маю та Джон Існер. Матч між ними тривав 11 годин і тривав три дні.

Щодо найкоротшого матчу, то він тривав лише 28 хвилин. Суперник тут здався після закінчення першого сета. Але цілком можливо, що він просто з якоїсь причини вирішив здати гру чи відчув себе погано. Якщо ж взяти статистичні дані, то в середньому один матч триває від 1,5 до 3 годин.